« پرشين بلاگ و مشکلات تکراری | صفحه اول | Logitech Pocket Digital Camera »

دوشنبه 7 مهر 1382

SAS Survival Secrets


شبکه دوم تلويزيون بي بي سي، شب گذشته بخش دوم از فيلم مستندي را پخش کرد در ارتباط با SAS يا Special Air Service. در اين فيلم علاوه بر مصاحبه با نيروهاي بجامانده از عمليات گذشته، صحنه هاي بازسازي شده اي نيز در ارتباط با موضوع نشان داده شد.
از ساخت حرفه اي اين فيلم که در استانداردهاي بي بي سي است هيچ نمي گويم بلکه مايلم اشاره کنم به موضوع جذاب و کمتر ديده شده آن و البته با پرداختي متفاوت.

از پرداخت متفاوت فيلم شروع مي کنم. معمولا بيننده عادت دارد که حتي در فيلم هاي مستند، با يک طرف موضوع هم ذات پنداري کند و با خيال راحت در دلهره و تعليق يا موفقيت هاي آن طرف غرق شود. اينجا اما تا به خود بجنبيد بايد از زاويه اي کاملا متضاد به ماجرا نگاه کنيد و به همان سرعت دل در گرو طرف جديد بسپاريد.

ماجرا چيست؟

خيلي خلاصه، اين گروه ويژه فرا مي گيرد که در صورت دستگيري توسط نيروهاي دشمن چه بايد بکند و در همين حال ياد گيرد که چگونه از دشمن اسير شده اطلاعاتش را تخليه کند. روانشناسي برخورد با نيروهاي اسير و بازجوهاي اسارت گيرنده جذاب ترين نکته اين فيلم است که شما را 60 دقيقه بي وقفه با آن همراه مي سازد.

اسير:
- به چشم هاي بازجو نگاه نکن، او همين را مي خواهد که بعنوان نيروي غالب موقعيتش را بپذيري؛
- براي يک سيگار هم پاسخي نده؛
- اگر هنوز زنده اي، پس تو را نخواهند کشت؛

بازجو:
- مجبورش کن با تو حرف بزند؛
- مجبورش کن به چشم هايت نگاه کند؛
- ثابت کن موقعيت برتر از آن توست؛
- براي تسليم اسير از روش بازجوي خشن، بازجوي مهربان، استفاده کنيد؛

اين فيلم بقدري جذاب است، که ناخودآگاه بيينده تصور مي کند با برنامه اي آموزشي طرف است و هرچند مسئله اش نبوده، خود را آماده بکاربندي اين روش ها مي بيند. خصوصا بکار بندي ضمير دوم شخص از سوي مصاحبه شونده ها اين حس را بيشتر القا مي کند: شما وقتي دستگير مي شوي ... وقتي طرف در دستان شماست ...
پخش اين برنامه به نظر مي آيد باعث همدلي بيننده (بريتانيايي ها) با نيروهايشان مي شود و آنها را در شرايطي که درگير در عراق هستند، قابل درک مي سازد.
بر اساس گفته بي بي سي هرگز پيش از اين در تلويزيون، تکنولوژي، اصطلاحات فني و سلاح هاي نيروي مخصوص ارتش انگليس، با اين جزئيات ديده نشده است.

نوشته شده توسط: در September 29, 2003 07:57 PM | سياست

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/141

:نظرها

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000142.php on line 251

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000142.php on line 251