« گزارش تکميلی از اهدای نوبل صلح به شيرين عبادی | صفحه اول | تلاش براي از بين بردن ارزش جايزه صلح نوبل آغاز شد. »

جمعه 18 مهر 1382

جايزه شيرين صلح نوبل براي شيرين عبادي

خبر باور کردني نيست، در ميان آن همه نامزد مطرح جايزه صلح نوبل که حتي صبح بي بي سي در يک گزارش مفصل به قطعيت از پاپ به عنوان برنده نام مي برد، حالا يک زن ايراني که حتي نامش ميان نامزدهاي اصلي هم نبوده به خاطر فعاليت هاي انسان دوستانه اش در زمينه حقوق زنان و کودکان برنده اين جايزه غرور آفرين شده است که سواي ارزش مادي به نوعي ارزشمندترين جايزه نوبل هم محسوب مي شود. تلويزيون هاگزارش پشت گزارش و تيتر يک سايـت هاي خيري ، اما تلويزيون ايران فعلا سکوت سنگين.

نوبل، راهي جديد در کنار هزاران راه نرفته ديگر
امروز واقعا از هر طرف که مي رويم به نوبل برمي خوريم. حالا در جديدترين اظهار نظرها که ايسنا انجام داده حسادت ها را کاملا مي توان درک کرد. اولا من متاسفم براي رييس جمهور خاتمي که يا جرات ارسال تبريک کوچکي را هم ندارد و يا تحت تاثير آنهايي قرار گرفته است که مي گويند چرا نوبل صلح را به شما اهدا نکردند. در حالي که ژاک شيراک؛ کوفي عنان، جيمي کارتر، پاپ ژان پل دوم، گرهارد شرورد، واتسلاو هاول و دهها شخصيت ديگر که بعضي خود بخت اول نوبل امسال به شمار مي آمدند، تنها ساعتي بعد از اين واقعه از ارسال تبريک بي شائبه دريغ نکردند.
دوم آنکه متاسفم براي آنهايي که تريبون دارند اما اطلاعات ندارند و يا خودشان را به بي اطلاعي زده اند. مثلا گفته انداين که چند کتاب که بيشتر ننوشته کار خاص سياسي براي صلح انجام نداده چرا بايد اين جايزه را دريافت کند و يا مثل مدير مسئول انتخاب که گفته افراد شايسته ديگري هم براي دريافت جايزه نوبل در کشور بودند و حتما بايد کسي به ايشان خاطر نشان کند که اگر قرار بود متوليان نوبل صلح مطابق سليقه شما عمل کنند که الان نه از نوبل خبري بود و نه از صلح.

من البته حسادت ها و حساسيت هاي گروهاي سياسي داخلي را درک مي کنم. متاسفانه جايزه نوبل امسال براي آنها اصلا خوشايند نيست. شيرين عبادي نه واقعا يک اصلاح طلب است و نه منش او از طرف محافظه کاران قابل هضم است. انتخاب او نه از سر اتفاق که محصول تاکيد جامعه جهاني بر موضوع حقوق بشر و و آزادي هاي انساني و خصوصا موضوع زنان و کودکان و تشويق و ترغيب توجه به آن در داخل ايران و ديگر کشورهاي مسلمان است. اما کمي دقت در اهداف و بازخوردهاي اين جايزه مي توانست رفتاري غير از آنچه که تاکنون ديده ايم را به ما نشان دهد.
اهداي جايزه به اعتقاد من يک واقعيت سياسي است که متوليان نوبل آن را در نظر گرفته اند. قطعا شرايط بعد از يازدهم سپتامبر جامعه مسلمان را در زير ذره بين قرار داده و تعارضات آنها با ديگر قطب هاي انساني وديني را بارزتر کرده و روز به روز بر فشار افکار عمومي عليه آنها افزوده است. از جان الن محمد گرفته تا لاکربي و مسئولان انفجارهاي بالي و خود حوادث يازدهم سپتامبر. از اسامه بن لادن و ملا محمد عمر تا دهها فرد و افرادي که شنيع ترين کارها را انجام مي دهند و خود را هم مسلمان معرفي مي کنند. درچنين وضعيتي و با توجه به سياست هاي احمقانه بوش و بلر امکان تعارض و جنگ منطقه اي و آشوب و به هم ريختگي به شدت بالاست. اين چنين است که روح جايزه آلفرد نوبل کاملا مشخص مي شود، تلاش براي نزديک کردن انسان ها و برقراري صلح.


متوليان نوبل همانقدر که به شخصيت مورد نظر خود براي اهداي جايزه دقت مي کنند بر تاثير اين جايزه نيز سخت مي انديشند. از اين رو اهداي جايزه نوبل به يک ايراني واقعا حرکتي سياسي است . حرکتي که با درک شرايط دشوار ايران در جهان امروز و هشدارها و فشارهاي خارجي انجام پذيرفته است. براي مثال اگر امروز هر خبري در مورد فعاليت هاي هسته اي ايران منتشر مي شد پشت خبر دريافت صلح نوبل کاملا ناديده گرفته مي شد و از اين رو اين جايزه اتفاقا از نقطه نظر سياسي فرصتي را براي برون رفت از فشار بين المللي نيز فراهم مي کند.( حالا واقعا بايد ديد سخنگوي وزارت خارجه که از هر فرصتي براي اظهار نظر استفاده مي کند چرا در مقابل چنين موضوعي اين چنين خاموش مانده است؟).
از اين نظر متوليان نوبل با اهداي اين جايزه به شيرين عبادي هم آنچنانکه خود مي گويند پيامي براي داخل ايران مي فرستند که دنيا در برابر حقوق بشر و آزادي هاي انساني خصوصا زنان و کودکان ديگر فقط نظاره گر نيست و هم با انتخاب فردي مسلمان جامعه مسلمانان مخاطب خود قرار مي دهند که خود را از ديگران طرد و رها شده نپندارد و هم درجهت اهداف واقعي نوبل پيامي را به قدرت هاي سياسي بزرگ مثل آمريکا مي فرستند که جهان در مقابل جنگي ديگر کوتاه نخواهد آمد.
اين که جايزه صلح نوبل را منتسب به غرب مي کنند هم نشان از اين است که نه نوبل را مي شناسند و نه غرب را . نوبل صلح اتفاقا در مقابل قدرت سياسي غرب به وجود آمده است و ليست کساني که اين جايزه را گرفته اند هم حاکي از همين امر است.
فقط اين را بگويم که شادي حاصل از اين جايزه ملي و غرورآفرين به اندازه اي زياد و تبليغات ناشي از آن آنقدر به نفع جامعه ايران است که اگر ايران چند سال قبل در مسابقات جام جهاني به قهرماني جهان هم مي رسيد نمي توانست به چنين جايگاهي دست يابد. حال ادامه اين وضع دست خود ماست مي توانيم اين شادي و موفقيت را هم مثل هزاران موفقيت کوچک و بزرگ ديگر ناديده بگيريم و مي توانيم از آن به شکل يک نقطه عطف براي رسيدن به صلح بهره ببريم.

نوشته شده توسط: شهرام در October 10, 2003 01:47 PM | فرهنگ

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/174

:نظرها

2800 check out the hot blackjack at http://www.blackjack-p.com here you can play blackjack online all you want! So everyone ~SMURKLE~

نوشته توسط: play blackjack at August 23, 2004 07:15 PM

Aghaye aminie aziz
Agar shoma akhbar ra donbal nemikonid va nemidanid ke Khanoome ebadi vekalate cheh parvandehaye mohem va meli ra be ohde dashte in Moshkele shomast!

نوشته توسط: Ali at October 12, 2003 05:09 PM

شيرين عبادی کی هست اصلا... بابا حداقل درسته که «هنری کسينجر» که اين جايزه رو برد، دستش به خون مردم شيلی تو قضيه کودتا عليه آلنده آلوده بود ولی لااقل اينقدر شهرت داشت که مردم دنيا بشناسنش ، اينو که ما ايرانيا هم نمی شناسيم ... بی خيال جدی گرفتما ... سفارشی بوده لابد ... قول داده مشهور بشه!!!

نوشته توسط: بی خيال at October 11, 2003 02:09 AM

صدا و سيما بالاخره ساعت 7 دل را به دريا زد و در آخر خبرهايش يک خبر دوخطي خوند راستي اگر عسگراولادي اين جايزه را مي برد هم اينها همين جوري خبر پخش مي کردند؟

نوشته توسط: علي رضا اميني at October 10, 2003 11:03 PM

من از طریق اخبار صداوسیما متوجه شدم ساعت 7و ساعت 9

نوشته توسط: ata at October 10, 2003 10:25 PM


 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000175.php on line 205

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000175.php on line 205