« با صلوات بر محمد و آل محمد! | صفحه اول | راه اندازی بخش انگليسي گويا نيوز »

پنجشنبه 8 آبان 1382

تراژدي كه انگار اتفاق نيفتاده

سراني گرد هم جمع شدند و ساعت ها در مورد موضوعي مهم به بحث و بررسي پرداختند. اين موضوع جنگي بود كه بايد اتفاق مي افتاد: جنگ عراق. در اين بحث ها آنچه كه به كشور عراق و گذشته و حال و آينده آن مربوط مي شد به دقت و موشكافانه مورد بررسي قرار گرفت اما حتي در يك جمله كوتاه ، اشاره اي گذرا هم به جنگ هشت ساله اين كشور با ايران نشد. سعيد ابراهيم فر كارگردان فيلم نار و ني كه شاهد پخش مستقيم اين مذاكرات از يك كانال تلويزيوني بود ه است در جمعي مي گفت:
"من ساعت ها نشستم و نگاه كردم تا ببينم بالاخره آيا اين ...ها اشا ره اي به اين تراژدي بزرگ مي كنند يا نه؟ اما دريغ از حتي اشاره اي به اين اتفاق"
اين مسئله باعث شكل گرفتن سناريوي جذابي در ذهن او مي شود و حتي براي ديدن و انتخاب لوكيشن هاي فيلم سفري هم به كرمان و اطراف آن مي كند. در مورد اينكه آن سناريو و فيلم به كجا رسيده چيز بيشتري نمي دانم ، اما اخيرا گزارش بسيار دقيق ، كارشناسانه و بي طرفانه اي در مورد جنگ هشت ساله ايران و عراق يافته ام كه قسمت هاي بسيار كوتاهي از آن را در اينجا ذكر مي كنم و علاقمندان را به خواندن متن كامل اين گزارش در آدرس http://www.fas.org/man/dod-101/ops/war/iran-iraq.htm دعوت مي كنم.

در اين سالها رويه تبليغاتي دستگاه هاي مختلف در داخل ايران بر مقدس سازي جنگ و مردان آن قرار گرفته و متاسفانه نه تنها موفق به ارائه تصويري واقعي و قابل ارج و احترام به خصوص از مردان شركت كننده در اين جنگ نشده بلكه با تكرار مكررات ، بزرگ و كوچك نمايي هايي متضاد و متناقض با واقعيت و فرازميني جلوه دادن بسياري از وقايع ، شايد ناخواسته ، به ايجاد نوعي دلزدگي و حتي تنفر دامن زده است.
در عظمت و بزرگي مرداني كه جان و خون خود را بر سر دفاع از سرزمين خود فدا كردند شكي نيست ، حتي همين گزارش هم كه به آن اشاره خواهم كرد به رشادت مردان ايران زمين صحه گذاشته ، گيرم كه تلويزيون و مطبوعات تبليغاتي تصويري قلب شده ، غير واقعي و آزار دهنده از اين مردان ارائه داده باشند ، انصاف نيست كه ما حرمت وجود اين مردان را ناديده بگيريم.چون مدتها در گوشه و كنار مطالبي شنيده و خوانده ام كه به نظر من با بي انصافي همه مسايل را با هم قاطي مي كنند و گاه حرمت اين مردان را زير پا مي گذارند ، اين را نوشتم.
در عين حال هيچ جنگي نمي تواند مقدس باشد و هيچ طرف درگيري نمي تواند خود را در هاله اي از تقدس پنهان كند .
گزارش مورد بحث من توسط FAS(Federation of American Scientists) كه يك شبكه تجزيه و تحليل نظامي است ارائه شده است. اين گزارش در بازه هاي زماني مختلف طي سال هاي 1980 تا 1988 جنگ 8 ساله ايران و عراق را با دقت و با ارائه آمار و اطلاعات شگفت انگيز تجزيه و تحليل كرده است. كه به اختصار و گذرا تنها به بخش هايي از آن اشاره مي كنم:
مقدمه

درپي انقلاب ايران نيروهاي اطلاعاتي بغداد به اين تحليل رسيدند كه چون ارتش ايران متكي به تكنولوژي آمريكايي است به علت قطع روابط و تحريم به شدت دچار ضعف است، و از سوي ديگر نيروهاي مردمي به وجود آمده نيز تجربه و دانش لازم را براي جنگ ندارند ، بهترين فرصت براي حمله به ايران فراهم شده است. از طرفي آنها تصور مي كردند مردمان عرب زبان استان هاي مرزي ايران و كردهاي ايران با آغوش باز از نيروهاي عرب عراقي استقبال كنند . در اين زمان ارتش عراق با در اختيار داشتن 12 بخش مكانيزه كامل كه با آخرين تسليحات نظامي ساخت اتحاد جماهير شوري مجهز شده بود ، ارتش 190 هزار نفري صدام ، 2200 تانك و 450 هواپيما در آمادگي كامل به سر مي برد . تسليحات نظامي ايران كه از زمان شاه سابق در مناطق مرزي تدارك ديده شده بود يا غير قابل استفاده و يا نيازمند تعميرات اساسي بود. طراحان نظامي عراق تنها در مورد توان نظامي نيروي هوايي ايران نگراني هايي داشتند كه با آخرين هواپيما ها ، تجهيزات و تكنولوژي آمريكايي تجهيز شده بود.از طرفي نيروي هوايي ايران توان بالاي خود را در سركوب كودتا ها و بحران هاي داخلي سال هاي آغازين انقلاب به خوبي به نمايش گذاشته بود نيروي هوايي ايران در شكست عمليات نجات گروگان هاي آمريكايي كه در آوريل 1980 از سوي آمريكا صورت پذيرفت نيز نقش اساسي ايفا كرده بود.
عراقي ها آنقدر نگران توان نيروي هوايي ايران بودند كه تصميم گرفتند به پيروي از اسراييل كه در جنگ 1967 اعراب و اسراييل با منهدم كردن يكباره و غافلگير كننده هواپيما هاي اعراب بر روي زمين و در آشيانه ها عملا نيروي هوايي آنها را فلج كرده بود ، نيروي هوايي ايران را بر روي زمين و در پايگاه هاي شكاري خود زمينگير و نابود كنند.

حملات عراقي ها ،1980-82
عراقي ها اگر چه از روي كار آمدن جمهوري اسلامي در ايران نا راضي بودند اما در ابتدا تلاش هايي براي ايجاد رابطه با اين رژيم انجام دادند. پرزيدنت بكر در يك پيغام شخصي به آيت الله خميني "بهترين آرزو هاي دوستانه خود را براي مردم ايران كه حكومت جمهوري اسلامي را در كشور خود بر پا كرده اند " فرستاد. در همين رابطه در اواخر آگوست 1979 مقامات عراقي از مهدي بازرگان اولين رييس جمهور جمهوري اسلامي ايران به منظور بازديد از عراق و تقويت روابط فيمابين دعوت كردند.
سقوط دولت ميانه رو بازرگان در اواخر سال 1979 و روي كار آمدن نيروهاي مذهبي مبارزه گر در ايران با عث سردي و تيرگي روابط ايران و عراق در بهار سال 1980 شد. در اوريل همان سال ايران در ماجراي الدوحه و ترور طارق عزيز ، وزير امور خارجه وقت عراق ، محكوم به همدستي و حمايت شد . كمي بعد از حمله نارنجكي نا موفق عليه طارق عزيز ،الدوحه متهم به دست داشتن در ترور لطيف نايف جاسم يكي ديگر از رهبران عراقي و وزير فرهنگ و اطلاعات اين كشور شد.عراقي ها در مقابل هزاران شيعه ايراني را از عراق اخراج كردند. در تابستان 1980 صدام حسين دستور دستگيري آيت الله سيد محمد باقر صدر رهبر الدوحه و خواهرش را صادر كرد. در سپتامبر 1980 بين نيرو هاي دو طرف در بخشي از قصر شيرين مبادله آتش انجام شد. چند هفته بعد صدام حسين با پاره كردن قرارداد 1975 الجزاير كه ميان ايران و عراق منعقد شده بود اعلام كرد شط العرب (اروند رود) با اقتدار به عراق بازگردانده شد.ايران اين عمل را محكوم و آن را رد كرد و اين سراغاز جنگي شد كه براي هر دو طرف گران تمام شد.
با درود و احترام به همه انسان هايي كه در اين جنگ 8 ساله قرباني شدند، ادامه اين گزارش را در آينده پي خواهم گرفت.

نوشته شده توسط: در October 30, 2003 05:39 AM | سياست

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/199

:نظرها

ببخشید آدرس درست اینجاست

نوشته توسط: sina at October 30, 2003 07:13 AM

سلام.
مطالبتان را خواندم بسیار جالب بود. من یک مطلب با عنوان اینترنت عصبی نوشتم . خوشحال میشم نظر شما را بدونم .

نوشته توسط: sina at October 30, 2003 07:12 AM

سلام.
مطالبتان را خواندم بسیار جالب بود. من یک مطلب با عنوان اینترنت عصبی نوشتم . خوشحال میشم نظر شما را بدونم .

نوشته توسط: sina at October 30, 2003 07:12 AM

سلام.
مطالبتان را خواندم بسیار جالب بود. من یک مطلب با عنوان اینترنت عصبی نوشتم . خوشحال میشم نظر شما را بدونم .

نوشته توسط: sina at October 30, 2003 07:11 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000200.php on line 263

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000200.php on line 263