« معنایICT چيست؟ | صفحه اول | آي سي تي (ICT) بي كاري و مشكلات جوانان را حل ميكند »

جمعه 9 آبان 1382

اندر خم IT نويسي

در نشست روز دوشنبه هيات نظارت بر مطبوعات ، با انتشار 23 نشريه جديد از جمله 4 روزنامه موافقت شد. در ميان اين نشريات عناويني چون روزنامه فناوران اطلاعات ،روزنامه رايانه و فن اوري و هفته نامه عصر رايانه ( به نقل از روزنامه شرق ،شماره 54 ، پنجشنبه 8 آبان 1382) به چشم مي خورند كه ظاهرا قرار است به طور تخصصي به IT بپردازند. اين طور كه پيداست فضاي سياست زده كشور ما فعلا IT را آلترناتيو مناسبي براي فعاليت هاي بي خطر و البته پر سود مطبوعاتي يافته است و به همين دليل دو روزنامه از چهار روزنامه جديد به IT اختصاص يافته اند .

صفحه ، ستون يا بخش IT در مطبوعات ايران از عمر چنداني بر خور دار نيست – اگر مطبو عات را در اينجا روزنامه و نه مجله تعريف كنيم- اينطور به نظرم مي رسد كه IT ايران اولين بار در روزنامه هاي اقتصادي مثل ابرار اقتصادي و اخبار، ستون و صفحه دار شده – آرمن و شهرام عزيز، با سابقه و طول عمر! بيشتر از من در اين باره بهتر مي دانند و مي توانند اظهار نظر كنند – كم كم و با ورود روزنامه هاي تازه نفس و مدرن تر كه متاسفانه تقريبا همه شان توقيف شده اند " IT نويسي روزنامه اي " به اشكال ديگري ادامه پيدا كرد. در حال حاضر تقريبا روزنامه اي در ايران وجود ندارد كه صفحه ، ستون يا بخش و مقاله اي در زمينه هاي مختلف IT نداشته باشد ، يكي از سايت ها و روزنامه هاي ديگر كش مي رود ، يكي فقط ترجمه چاپ مي كند ، يكي تحليل ها و نقد و بررسي هاي آب دوغ خياري چاپ مي كند، يكي كلا مخالف است با IT و از اساس آن را مفسده و توطئه مي داند، يكي ادعاي تخصصي بودن دارد و آن يكي هم بقيه را قبول ندارد . البته به هيچ وجه نمي توان و نبايد چشم را بر كارها ي خوب و قابل اعتنا كه تعدادشان هم كم نيست بست ،اما به نظر من بازار و سود سرشار آگهي IT مهم ترين عنصري است كه بسياري از اين نشريات را مي چرخاند و اين هيچ ارتباطي به بيشتر كساني كه در اين نشريات كار مي كنند ندارد ، چون اين بندگان خدا اغلب جوانهايي هستند مثل من و شما كه حقوق ماهانه شان بابت هر صفحه مطلبي كه با اين همه وقت و انرژي گذاشتن مي نويسند بين 20 تا 80 هزار تومان بيشتر نيست و پول اصلي از آگهي هايي كه دور مطالب همين جوانان به چاپ مي رسد ، نصيب كساني مي شود كه ممكن است در ميانشان افرادي وجود داشته باشند كه فرق آي تي را با تاتي تاتي ندانند!
در بسياري موارد به نظر مي رسد كيفيت پايين مطالب چاپ شده به خاطر همين دستمزد هاي ناچيز و پايين باشد چرا كه توانايي ، دانش و تجربه بسياري از گروه هاي IT نويس غير قابل انكار است.
به هر حال فكر مي كنم در مورد IT نويسي و نشريات مرتبط سوال هاي زيادي مطرح است كه نياز به نظر سنجي از مخاطبان و كاربران و تجزيه و تحليل كارشناسان و متخصصان داشته باشد، سوالاتي از اين دست : مطالبي كه در اين نشريات به چاپ مي رسند چقدر از نياز هاي فني ، حقوقي و اجتماعي جامعه كاربران IT ايران را بر آورده مي كند؟ مطالب مفيد ، كاربردي و بروز در اين نشريات چه درصدي از كل مطالب آنها را تشكيل مي دهند و در آخر اينكه چه تعداد از IT نويسان خودشان كاربر حرفه اي و يا به قول خودمان خوره كامپيوتر هستند ؟ و آيا اين مسئله تاثيري بر كيفيت مطالب آنها خواهد داشت يا نه ؟
نظر شما به عنوان يك كاربر IT ايراني در اين باره چيست؟

نوشته شده توسط: در October 31, 2003 05:16 AM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/203

:نظرها

اطلاعات سایت شما کم بود.

نوشته توسط: erfan at March 2, 2008 06:19 PM

به نظر من كه بيشتر حجم صفحات آي تي در روزنامه‌ها رو در حال حاضر اخبار جمع‌آوري شده از اينترنت تشكيل ميده. كمتر به مقاله يا نوشتاري برخورد مي‌كنيم كه تاليف يا ترجمه مناسب و حاوي مطالب مفيدي باشه. البته نبايد منكر اين بشيم كه مطالب خبرگزاري ها هم بايد در همچنين صفحاتي قرار بگيره، اما نه اينكه تمام حجم صفحات اينجوري پر بشه. يا بعضا با مطالب دزديده شده از وبلاگها اون هم بدون ذكر ماخذ.

نوشته توسط: نيما at October 31, 2003 06:05 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000204.php on line 241

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000204.php on line 241