« چرا وزير پست راي آورد | صفحه اول | نقسي عميقي در عمق آب »

جمعه 16 آبان 1382

زحمت دختر ز مادر بود و لذتش داماد برد

آقاي معتمدي در دفاعيه خود در جلسه استيضاح تعداد كاربران اينترنت در ايران را از دستاوردهاي مخابرات و از افتخار نظام اعلام كردند .نمايندگان ايشان نيز قبلا در مجلس از تعداد جوازهاي صادره براي ISP ها سخن رانده بودند.خوب آقاي معتمدي و شركت مخابرات و ديتا چه قدر در اين افزايش نفوذ اينترنت در كشور و تعداد كاربران آن تاثير داشته اند؟
زماني نه چندان دور زماني كه اكثر كارمندان مخابرات از كلماتي چون E1 و روتر سر در نمي آوردند و در آن زمان شركتهاي خصوصي آمدند تا با ارائه سرويس اينترنت وارد تجارت ارتباطات شوند در آن زمان هر شركتي بايد خطوط خود را بصورت آزاد حدودا دويست هزار تومان خريداري ميكرد و حتي بابت هر خط اضافه خود نيز ميبايست پنجاه هزار تومان به مخابرات ميدانند و در حاليكه هنوز قوانيني براي سرويس دهندگان و استفاده از تجهيرات ماهواره نبود و آنها مجبور بودند با ترس و پذيرفتن ريسك اقدام به استفاده از تجهيزات ماهواره كنند.

شاهد آن بودم كه حتي مسئولين مخابرات يك منطقه تهران تلفنهاي يك شركت ISP را به خاطر آنكه فقط زنگ خور بود و براي آنها عجيب قطع كرده بودند.
بالاخره به خاطر تلاش و رقابت در بخش خصوصي قيمتها شكسته شد و اينترنت كم كم فراگير شد اينترنت با پروكسي كم كم كنار رفت و كيفيت بهتر شد . بالاخره مخابرات نيز به فكر افتاد اما قيمتهاي بالا و كيفيت پايين باعث شد كه سرويسهايش مورد توجه بخش خصوصي قرار نگيرد (دوستان فعال احتمالا از قيمتهاي خطوط E1 در ابتداي ارائه آن باخبرند ).خلاصه مخابرات در تلاشي ديگر اينبار با پشتوانه هاي قانوني آمد و در اولين گام بخش خصوصي قرباني بود . چندين شركت تعطيل شد و حتي تجهيزات ماهواره اي چند شركت نيز ضبط شد و حال تنها يك گزينه براي بخش خصوصي باقي ماند و آن همكاري با بخش دولتي بود خوشبختانه مسئولين مخابرات آنقدر هوش داشتند كه بدانند توانايي پاسخگويي به نيازهاي روزافزون به اينترنت را به تنهايي ندارد وگرنه پيش بيني وضع پيش آمده چندان سخت نيست.در اين ميان مسئولين در چه فكري بودند؟1- چگونه اينترنت را محدود و قابل كنترل كنند.2-چگونه به بهترين شكل وارد اين تجارت شوند.
همانطور كه پيداست با وجود آنكه اكثر زحمات و سرمايه گذاريها توسط بخش خصوصي انجام شده حال آقايان نتيجه را به نام خود ثبت ميكنند!

نوشته شده توسط: در November 7, 2003 07:29 PM | سياست

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/234

:نظرها

2641 check out the hot blackjack at http://www.blackjack-p.com here you can play blackjack online all you want! So everyone ~SMURKLE~

نوشته توسط: play blackjack at August 24, 2004 11:29 AM

1613 check out the hot blackjack at http://www.blackjack-p.com here you can play blackjack online all you want! So everyone ~SMURKLE~

نوشته توسط: play blackjack at August 23, 2004 01:56 PM

البته و بدون ترديد، پيشرفت و توسعه هر يک از حوزه هاي علوم و فنون در يک کشور، نياز به يک متولي قابل و دلسوز دارد. اما آنچه طي سالهاي گذشته توسط مدعيان رنگارنگ متولي گري در حوزه IT ديده شده است، جز ايجاد مانع و سنگ اندازي در راه پيشرفت آن نبوده است.

وزارت پست و سازمان زيرمجموعه آن، يعني شرکت مخابرات، حتي قابليت توسعه شبکه سنتي تلفن ثابت، که تکنولوژي آن به قريب صد سال پيش برمي گردد، را نيز ندارند. چطور ميتوان انتظار داشت که در حوزه IT، که يکي از متنوع ترين موضوعات دانش بشري، و در عين حال يکي از پرشتاب ترين آنها در تکامل است، اين وزارتخانه کار مفيدي انجام دهد. اين وزراتخانه چه در زمان نصرالله جهانگرد، و چه حال در زمان برات قنبري، جز تلاش در راه افسار زدن بر سمند تيزپاي IT کار ديگري انجام نداده و نخواهد داد.

از آنجايي که ساير مدعيان متولي گري نيز سابقه اي بهتر از وزارت پست ندارند، بر فعالان حوزه IT است، که بدون توجه به قانون ها و آيين نامه هاي رنگارنگ متولي هاي گوناگون، بر تلاش خود در توسعه اين حوزه بيافزايند.

اگر امروز مردم ما ناچار نيستند براي تماسهاي بين المللي خود، هزينه هاي سرسام آور مخابرات ايران را بپردازند؛ اگر امروز قريب شش ميليون نفر از مردم ما براي کارهاي روزمره خود از اينترنت استفاده ميکنند، اگر مراجعه به سايت هاي خبري فارسي زبان بر روي شبکه اينترنت تعجب همگان را برانگيخته است؛ و بسياري اگرهاي ديگر، همه و همه به علت گوش فروبستن کارآفرينان (Enterpreuners) اوليه اين حوزه بر آيين نامه هاي وزوزگونه (با اجازه آقاي مقدس معاون پارلماني وزارت پست که سخنان استيضاح کنندگان وزير را وزوز ناميد) متولي هاي IT بوده است.

نوشته توسط: حسين at November 8, 2003 05:14 PM

به نظر من ديگه نبايد گول مخابرات و آيين نامه هاي عجيب غريبش را خورد. هر شرکتي بايد بدون توجه به محدويتهاي مخابرات کار خودش را انجام بده.

البته ريسکش زياده، ولي همين ريسک کردن ها بود که امروز مخابرات را حسابي از قافله عقب انداخته.

نوشته توسط: مسعود at November 8, 2003 05:20 AM

ادامه بدبختي . همين و بس ...

نوشته توسط: parham at November 8, 2003 04:58 AM

بسيار متاسفم که سايتهاي ايراني و تمام زحماتي که براي اينترنت اين کشور مي کشند فراموش مي شود. ISPها بدون وجود سايتهاي ايجاد کننده محتوا هيچ کاري نميتونستن بکنن. آقاي معتمدي بايد به ياد داشته باشه که همين سايتها اگر بخواهند مي توانند ايشان را در هر مرتبه اي که باشند به زير بکشند.

نوشته توسط: عطا at November 8, 2003 04:54 AM

من نظری ندارم اما فقط خواستم بگم عنوان اين نوشته خيلی بامسما و جالب بود :)

نوشته توسط: دنیای یک ایرانی at November 8, 2003 12:36 AM

وزارت پست تو اين چند سال اخير جز اينکه مانع از انجام کار توسط بخش خصوصي بشه کار ديگه اي نکرده.

تمام اين آيين نامه هاي من در آورديه PAP و ICP و IDC و VoIP هم مال زمان اون دکتر صدري معروفه. هموني که پول مردم را داد و جنس هاي آشغال tellabs را خريد که هيچ کسي هم نميتونه ازشون استفاده بکنه.

همه اين آيين نامه ها فقط براي مهار کردن شرکت هاي خصوصيه. وزارت پست ديده که شرکتهاي خصوصي خيلي ازش جلو افتادن و ديگه نميتونه بهشون برسه، با اين آيين نامه ها ميخواد مانع کارشون بشه.

ولي همونطور که تا حالا نتونسته هيچ کاري بکنه، از اين به بعد هم نميتونه مانع از توسعه IT در ايران بشه. حتي اگر خودش را متولي توسعه اون هم بدونه.

نوشته توسط: حسين at November 7, 2003 10:43 PM


 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000235.php on line 220

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000235.php on line 220