« دختر شايسته ايراني؟ | صفحه اول | نياموختيد »

چهارشنبه 28 آبان 1382

بازهم وبلاگها!

اين پست مطالب متنوعي درباره دو سرويس مشهور وبلاگ ايراني است.
1- پرشين بلاگ بهتر از بلاگ اسكاي! به نظرمن پرشين بلاگ از نظر تكنيكي بهتر از بلاگ اسكاي هست حالا چرا! دليل آن اين است كه پرشين بلاگ صفحات وبلاگها را بصورت فايلهاي HTML توليد ميكند ولي بلاگ اسكاي هر بار كه صفحه يك وبلاگ فراخواني ميشود يك صفحه ASP را اجرا ميكند. بنابراين در ترافيكهاي بالا فشار كمتري بر CPU و همچنين بانك اطلاعات وارد ميشود.البته پرشين بلاگ هم ابتدا شيوه بلاگ اسكاي را داشت اما بالاخره به اين نتيجه رسيد كه بايد از بار سي پي يو و بانك اطلاعات خود بكاهد.با آنكه بلاگ اسكاي چنين روشي را دارد بازهم به دلايلي متنوعي از جمله سرعت خوب سرور،ترافيك كمتر سرور ، درخواستهاي بهينه شده سرعت مناسبي را عرضه ميكند و به نظرم اگر در برنامه هاي خود كمي تغيير ايجاد كند ميتواند گوي سبقت از پرشين بلاگ را نيز بربايد. در پرشين بلاگ سرعت نمايش صفحات تا حدودي بدليل سيستم نظرخواهي ;i خود صفحه اي ASP هست بخصوص در ساعات ترافيك كندتر ميشود.
-بلاگ اسكاي بهتر از پرشين بلاگ شروع كرده و حتي سرويسهاي بهتري نيز ارائه داده است.براي مثال پرشين بلاگ در ابتداي كار خود از بانك اطلاعات Access استفاده ميكرد كه همين موضوع باعث شد تا مدتي كوتاه پس از شروع كار با خطاهاي مربوط به آن مواجه شويم!حال آنكه بلاگ اسكاي از همان ابتدا سراغ MSSql رفته است . همچنين در برخي از سرويس ها مانند RSS بلاگ اسكاي جلوتر است.

- پرشين بلاگ همچنان صفحات پوياي خود را براي نمايش صفحات پويا نگه داشته است كه ميتوانيد نمونه وبلاگ مديران را ببيند كه قبلا هم در پستي ديگر به آن اشاره كردم

-نكته جالب در مورد هر دو سايت WHOIS آن دو هست. هيچ اشاره به نام ايران در Whois اين دو سايت نشده است.
در يكي كاليفرنيا و ديگري ملبورن ثبت شده است راستي چرا؟ ايا امكان تغيير اين اطلاعات را نداشته اند كه بسيار بعيد است چرا كه عملا آنها در اين مدت اطلاعات ديگر خود را تغيير داده اند فقط كشور مانده است! آيا ترس از تحريم هاي اقتصادي است؟ كه به نظرم راه حل مناسبي نيست!
- نكته ديگر اينكه هر دو سايت در شروع كار خود هك شده اند!
- بلاگ اسكاي از اطلاع رساني بسيارضعيفي برخوردار است ،البته از قرار ساپورت ايميلي خوبي دارد اما به نظرم اين كافي نيست ما كه نمي توانيم سر هر قضيه ايميل بزنيم. اختصاص بخشي از سايت به اخبار و يا پاسخگويي سوالات ميتواند راه حل بهتري باشد.
- هر دو سرويس به وبلاگهاي مرده توجهي ندارند و بخصوص در پرشين بلاگ ميتوان وبلاگهايي پيدا كرد كه ماه ها است كه بروز نشده اند.به نظرم بهتر است محدوديتي براي وبلاگ قائل شد و مثلا وبلاگهايي كه سه ماه بروز نميشوند را حذف كرد.همچنين به نظر من پرشين بلاگ نبايد در آمارهاي خود چنين وبلاگهايي را عنوان كند همانطور كه مديران آن نيز ميدانند بسياري از آنچه به عنوان تعداد وبلاگهاي پرشين بلاگ عنوان ميشود وبلاگهاي مرده هستند.

نوشته شده توسط: در November 19, 2003 11:14 AM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/261

:نظرها

من به ياد ندارم که پرشين بلاگ هک شده باشه ولي بلاگ اسکاي يکبار هک شد. از يک نظر نميشه اين دو تا رو با هم مقايسه کرد. چون بلاگ اسکاي بعد از پرشين اومد و از تجربيات اونا استفاده کرد و همچنين الان از نظر تعداد بازديد کننده قابل مقايسه با هم نيستند.

نوشته توسط: علي at November 20, 2003 07:48 AM

من هم با اين مطلب موافقم که وبلاگهايي که بروزرساني نميشوند حذف کرد در مورد پارس آنلاين که ميگن پرشين بلاگ رو بسته فکر نکنم درست باشه چون من يه کارت پارس آنلاين گرفتم و ميبينم که همه وبلاگ هارو باز ميکنه شماره سريال کارت من اينه 120089448

نوشته توسط: امير at November 20, 2003 03:47 AM

من به عنوان يكي از فعال ترين كاربران بلاگ اسكاي جدا از اين سرويس راضي بودم.اگر هم از اين سر.يس به تازگي خارج شدم فقط به خاطر نيازي بود كه به يك مكان مستقل براي بلاگ احساس مي كردم.روشن فكري و نشان ندادن تعصب در دادن اطلاعات از برتري هاي بلاگ اسكاي هست كه طي اين مدت واقعا به من كه كمك كردند.

نوشته توسط: JraNil at November 19, 2003 03:18 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000262.php on line 250

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000262.php on line 250