« اجلاس wsis : نقش دولت ها و سازمان هاي غير دولتي | صفحه اول | بدترين اتفاق براي يك برنامه نويس »

دوشنبه 17 آذر 1382

ضرر اينترنت از سيگار بيشتر است؟

در زندگي هر انساني مواردي وجود دارد كه از آنها متنفر است. در زندگي من نيز چنين مواردي وجود دارد و مهمترين آنها سيگار است.چه خود سيگار و چه آنها كه سيگاري هستند بخصوص مرداني كه بوي سيگار ميدهند ، زناني را كه هنگام دود كردن سيگار مي بينم و يا جواناني كه هنگام سيگار ژستي احمقانه متمايل به روشنفكري ميگيرند و يا كساني كه آنچنان بر سيگار پك ميزنند كه گويي دارند از لب يار مي‌چشند.
ضررهاي سيگار بر هيچ كس پنهان نيست و جاي حاشا نيز ندارد و حتي مانند ترياك و يا برخي مواد ديگر احتمالا موارد درماني يا پزشكي نيز ندارد.دولتها نيز اين ضررها را خوب ميدانند و نيز خوب ميدانند كه روزانه چه پولهايي كه ميتواند مثلا صرف خريد شير براي خانواده ها شود صرف دود كردن سيگار ميشود. و از اينرو هست كه شركتهاي توليد كننده را به زدن برچسب هشدار مجبور ميكنند و هر ساله هزينه زيادي را صرف تبليغ عليه سيگار ميكند.
در كشوري مانند آمريكا بدليل سياست آزاد اقتصادي و همچنين منافع اقتصادي فراوان تاكنون برخوردهاي ممنوع كننده بر عليه كمپانيهاي توليد كننده صورت نگرفته است هرچند كه هر روز بر فهرست مكانهايي كه مصرف سيگار در آنها ممنوع است اضافه ميشود و بسياري از شركتهاي توليد كننده هر سال هزاران و بلكه ميليونها دلار را بصورت جريمه پرداخت ميكنند.
ما در كشور ايران زندگي ميكنيم. كشور با حكومت اسلامي و اكثرا مسلمان. اسلام ديني است كه در آن اكثر مواد مضرر براي انسان حرام بوده و حتي مصرف آن داراي احكام تنبيهي است.ما در كشوري زندگي ميكنيم كه حكومت آن ماهواره و نوارهاي موسيقي، بسياري از فيلمها و حتي صحنه هاي فيلمها (همچون دست دادن زن و مرد) را ممنوع كرده است و يا آنرا سانسور و فيلتر ميكند در همين كشور دولتمردان بسياري از سايتهاي خبري و سياسي را به بهانه آنكه براي مردم و جوانان مضر است فيلتر ميكنند.اما در همين كشور سيگار با آن ضررهاي بي شمارش آزاد است. خود حكومت آنرا توليد ميكنند و بدتر آنكه حجم زيادي از آنرا توسط نهادهاي حكومتي وارد كشور ميكند و ميليونها دلار را به شركتهاي مختلف توليد سيگار خارجي اهدا ميكند. پولهايي كه ميتواند صرف بهتر شدن سطح رفاه مردم شود.
و روحانيون همين جامعه كه به خاطر يك كاريكاتور و يا نمايشنامه كفن ميپوشند و واي اسلاما سر ميدهند در حرام اعلام كردن سيگار و مصرف آن ترديد دارند. آيا براستي ضررهاي سيگار براي آاقايان به اندازه شركت در مجلس خبرگان اهميت ندارد كه براي يكي فتوا صادر ميكنند و در مقابل ديگري سكوت.
آيا مصرف سيگار و نابودي سلامت ميليونها ايراني و هدر دادن ميليونها دلار درآمد كشور به اندازه ضرر چند سايت خبري نيست؟!

نوشته شده توسط: در December 8, 2003 05:21 AM | فرهنگ

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/290

:نظرها

فكر كنم كه يك فرض اساسي بحث رو نديده گرفتي و بدون تحقيق و تفكر فرض كردي كه برقراره، اون هم وجود عقل در كله اين آقايان است در حالي كه فكر نمي‌كنم اثبات عدم وجودش تلاش زيادي بخواهد...

نوشته توسط: رهگذر at December 10, 2003 10:40 AM

من هم موافقم. نمونش همين تحريم تنباکو است که تو کتاب تاريخ نوشته. يه موقعي هم ورزش بوکس حرام بود. شطرنج هم حرام بود. يه جور ماهي هم بود که ميگن اونم حرام بوده ولي حالا همشون آزاد شدن. بيليارد رو نميدونم هنوز آقايون نظر قطعي اعلام نکردن؟ ولي در مورد اينترنت به نظرم فرقي نميکنه بسته بشه يا باز باشه بلاخره اطلاعات مياد...

نوشته توسط: موزيک بلاگ at December 9, 2003 03:32 AM

عجب بحث جالبی رو پیش کشیدید. البته غیر از سیگار چیزهای دیگری هم هست که دولتمردان و آقا زاده ها ( البته در اکثر کشورها بالاخص جهان سوم ) وارد کننده و یا حامی آن هستند و مضرات اقتصادی و اجتماعی فراوان دارد. من یادمه آقائی که آخرین وزیر کشاورزی بود ( اسمش یادم نیست ) در آخرین حرفهایش در این سمت و قبل از انحلال آن وزارت خانه گفت :" اگر یک دهم ارزی را که برای خرید و وارد کردن شکر خرج میکنیم صرف بازسازی و مکانیزاسیون کارخانه های حال حاضر در کشور کنیم , از واردات شکر بی نیاز می شویم." خوب البته اینترنت از همه اینها ضررش بیشتر است :--)

نوشته توسط: WWW Schools at December 8, 2003 06:12 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000291.php on line 247

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000291.php on line 247