« آمار در روز هشتم دی | صفحه اول | جامعه آي تي و كمك به زلزله زدگان، چند نكته »

دوشنبه 8 دی 1382

دوستان و برادران خویش را بهتر بشناسیم

معمولا وقایع تلخ درسهایی ارزنده نیز دارند و فاجعه زلزله بم نیز از این قاعده مستثنی نیست.
تنها لحظاتی بس از اعلام خبر رلزله بم کمکهای سازمانهای دولتی و غیر دولتی اروپایی به سوی ایران گسیل شد.
صدها امدادگر اروپایی که در روزهای چشن کریسمس میتوانستند در خانه خود و در کنار خانوادهایشان باشند رخت سفر به سرزمین خاک وغم بستند.آنها هرگز نگفتند مسلمان یا مسیحی ، آنها هرگز ما را برادر دینی خطاب نکردند ولی وقتی مشکل داشتیم از خوشی خود زدند و برای کمک آمدند.دولتهای اروپایی و مردم اروپا جایی که در صدا و سیمای ما آنها غرق در فساد و تباهی میخواند کمکهای مالی فراوانی را حتی بیش از آنچه دولت خودمان در روزهای اول حادثه برایمان در نظر گرفتند.
اما اجازه دهید نگاهی به اینور آبها کنیم. به خاورمیانه جایی که معمولا دولتمردان و صدا و سیمای ما آنها را برادر دینی خطاب میکنند. اگر چند نفرشان بمیرد غزاداری میکنند و تلوزیون ملی ما همیشه در حال بخش صحنه هایی از برخی از اقوام آن است.
بله اشاره ام به کشورهای مسلمان عرب است.میلیونها دلار هر سال بخاطر سفر حجاج ایرانی به جیب دولت و ملت عربستان میرود، میلیاردها دلار به جیب بازرگانان و شیوخ کشور امارات عربی اما آنها برای ما و در چنین حادثه ای چه کردند؟
دولتمردان تنها به ابراز تاسف و یا یک آمادگی نمایشی کفایت کردند.با نگاهی به تلوزیون آنها و سوال از چند دوست متوجه میشوم که در بسیاری از این کشورها مردمشان نیز توجه چندانی به حادثه ای که برای به اصلاح برادران دینی ایرانیشان پیش آمده است ندارند جز سوریه که سالها از نفت رایگان و کمکهای مالی ایران بهرمند بوده و فلسطین که تنها چند روز پس از حادثه تنها به یک روز عزای عمومی که قطعا فایده ای نیز ندارد بسنده کرد. راستی اگر چنین حادثه ای برای یکی از همین کشورها پیش میآمد ما چه میکردیم.دولت عزای عمومی اعلام میکرد و مردم را به کمک فراخوانی میکرد و قطعا شاهد کمکهای بی دریغ و در حد توان ملت ایران بودیم! آیا نباید چنین توقعی نیز از آنها داشته باشیم؟
چه بسا شیوخ عربی که هم اکنون تنهای دخترکان ایرانی را در آغوش میکند و بیخیال از غم مردم ایرانند.

نوشته شده توسط: در December 29, 2003 12:07 PM | متفرقه

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/321

:نظرها

بسیاری از تشکّل های دولتی کشورهای عربی از همان ساعات اول این حادثه کمک های مالی برای زلزله زدگان بم در نظر گرفتند.
علاوه بر این امروز در خبر ها شنیدم که تعداد کثیری از مردم و تشکل های غیر دولتی عرب هم کمک های مالی برای زلزله زدگان ارسال کردند.

نوشته توسط: شهاب at December 30, 2003 10:01 AM

اگر دولتمردان ما ( آنهم به سبب احساس قرابت بیشتر با آنان ) نمیخواهند باور کنند و یا نمیخواهند که کسی باور کند , اما خودمان که ميدانيم عرب ها همیشه ما را عجم میدانند و نه یک برادر و یا حتی هم نوع. من هیچوفت نتونستم کینه عربها را از دلم بیرون کنم :--(

نوشته توسط: WWW Schools at December 29, 2003 07:29 PM

خيلي عالي .حرف دل ما را گفتي

نوشته توسط: cyrus9 at December 29, 2003 07:27 PM

سلام. شورای همکاری خلیج فارس 400 میلیون دلار برای زلزله به ایران کمک کرد.

نوشته توسط: سجاد at December 29, 2003 03:46 PM

عجب

نوشته توسط: توکلی at December 29, 2003 01:14 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000322.php on line 257

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000322.php on line 257