« برخي اصلاحات در دنياي سايبر | صفحه اول | استقبال از لينوكس Debian »

شنبه 11 بهمن 1382

شرافت در دنياي سايبر (2)

قضيه وبلاگ ساختگي آقاي شيرزاد نشانگر لزوم در نظرگرفتن و رعايت كردن اخلاق و شرافت در دنياي سايبر و اينترنت است.
شايد بسياري از خوانندگان اين قضيه را تنها به صورت يك شوخي اينترنتي در نظر بگيرند. اما اگر شخصي خود را جاي ما جا ميزد و يا از طرف ما صحبت ميكرد آنرا به همين سادگي مپذيرفتيم؟.و اين در حاليست كه اكثر ما حتي از اينكه شخص ديگري در بخش نظرات يك وبلاگ به جايمان نظر ميدهد ناراحت مي شويم.قضيه آقاي شيرزاد مجددا نشان داد كه يك شوخي و يا غرض ورزي در دنياي اينترنت ميتواند تبعات منفي ديگري در صحنه هاي واقعي تر و حتي حيثيت شخص داشته باشد.اگر اين قضيه چند سال قبل صورت ميگرفت هرگز به شكلي كه الان مطرح شده جدي گرفته نميشد.اما امروز و در ايران اينترنت و مفاهيمي چون وبلاگ حداقل به اندازه روزنامه ها و يا مجلات تاثير دارند و جه بسا كه خوانندگان و مخاطبان بيشتر نيز دارند. با رشد و نفوذ بيشتر اينترنت در ايران اين رسانه حضوري پر رنگ تر و جدي تر خواهد گرفت و لازم است كه از هم اكنون به مانند ديگر رسانه ها براي آن فرهنگ سازي شود.
شخصي كه خود را جاي آقاي شيرزاد جا زده است قطعا آنقدر باهوش و با سواد بوده كه مفهوم اينترنت،‌وبلاگ و... بداند اما نتيجه و نوع كار او با يك جاعل و يا كلاهبردار يكي است.
مسئله ديگري كه در اين مورد قابل اشاره است تصميم گيري و قضاوت زودهنگام حسين درخشان است در حاليكه با تجربه اي كه او از روزنامه نگاري و اينترنت دارد بايستي با دقت بيشتر و حداقل با مشورت چند فرد آگاه ديگر در تهران اينكار را انجام ميداد. با اينحال اين اشتباه بخير گذشت و همچنان كه حسين نيز يادآور شد درسهايي در شناخت و اعتماد به اين دنياي مجازي داشت.

نوشته شده توسط: در January 31, 2004 01:27 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/365

:نظرها

بايد چشم وگوش باز همیشه حرکت کنیم

نوشته توسط: تنها at February 2, 2004 11:31 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000366.php on line 237

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000366.php on line 237