« پدر بزرگ به فكر تغييرات است | صفحه اول | ورلد پرس فوتو: حقت بود عطا دمت گرم! »

دوشنبه 27 بهمن 1382

هكرها و برنامه نويسها

يك مطلب جالب و با حال از وبلاگ جوتي ehsani.org/jooti كه در پايين درج (‍Ctrl+V) كردم (اميدوارم نويسنده راضي باشه)
رابطه هکرها و برنامه‌نویسها یه چیزیه تو مایه های مهاجمها و دروازه‌بانها، توی فوتبال. دروازه بان هرچقدرهم که قوی باشه، به هر حال گل میخوره (تو طول مدت دروازه بانی، نه تو یه بازی)، حالا چه یاشین باشه، چه اشمایکل چه جوتی*!
هیچ کس به یه دروازه بان بخاطر گل نخوردن تبریک نمیگه ولی وقتی یه مهاجم، یه گل میزنه همه کف میزنند و دست میزنند و خودشون رو میکشند که های وای فلانی عجب گلی زد! از اون طرف وقتی یکی برنامه کار میکنه هیچ کس براش دست نمیزنه، هیچ تشویقی نیست! به این دلیل ساده که "اگه برنامه کار میکنه، فقط وظیفه خودش رو انجام میده" اما به محض اینکه هک بشه، برنامه نویسش به بی سوادی، احمق بودن، پپه بودن، رعایت نکردن اصول مهندسی و هزار و یک جور بد و بیراه دیگر متهم شده و بدون دادگاه محکوم میشود و در نهایت هم اعدامش میکنند و در حالی که احترام حرفه ای اش را از دست داده، در بیابان بی آبرویی (و چه بسا توالت عمومی!) دفن می‌شود.
از طرف دیگر، حضرت هکر را باهوش، فوق العاده، زیرک، مسلط به علوم روز، همه چیز دان و... میخوانند! نه اینکه بگویم هکرها لایق این تمجیدها نیستند! برعکس! من معتقدم که پیدا کردن یک حفره امنینی(یا هر حفره دیگری!) خیلی کار دشواری است، که اگر ساده بود خود برنامه‌نویس پیدا میکرد. پس باید از کسی که آن را پیدا کرده تمجید کرد. ولی این دلیل نمیشه که اینجوری با برنامه نویس بخت برگشته و کد لو رفته و حفره یافت شده و عیب پنهان آشکار شده و تشت بی آبرویی از بام افتاده؛ که احتمالا مستاجر و متاهل هم هست رفتار بشه.
پس "بیایید با برنامه‌نویسها مهربانتر باشیم."
جوتی
پاورقی
* دروازه‌بانیم کجا بود!

نوشته شده توسط: در February 16, 2004 11:17 PM | متفرقه

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/388

:نظرها

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000389.php on line 237

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000389.php on line 237