« هدف نسخه جديد ويروس Mydoom صنعت موسيقي است | صفحه اول | وبگردي شبانه »

سه شنبه 5 اسفند 1382

ميت‌آپ به سبک ايرانی

يکی از مهم‌ترين کاربردهای اينترنت که در ايران کمتر از آن به شکل جدی استفاده شده است، سازماندهی اجتماعی است. به اين معنی که برای چرخاندن گروه‌های کوچک و بزرگ اجتماعی که درباره‌ی موضوعات گوناگون عده‌ای را دور خود جمع می‌کنند، در ايران از اينترنت استفاده‌ی چندانی نمی‌شود.

اگر قرارهای هرازگاهی کاربران شبکه‌های گوناگون اجتماعی مانند اعضای گروه‌های ایرانی ياهوگروپز را --که اغلب تفننی و نامنظم و بی‌هدف‌اند-- ناديده بگيريم، از قدرت سازماندهی اينترنت در ايران هيچ استفاده‌ی ديگری نشده است.

در چنين شرايطی، سرويسی مانند آن چه که وب‌سايت Meetup يک سال و اندی پيش راه انداخت می‌تواند در ايران بسيار موفق شود. هم از نظر اقتصادی و هم از نظر مقبوليت عام.

Meetup کاری که می‌کند آن است که بر اساس موضوعات گوناگون، برای مردم شهرهای گوناگون جهان، برنامه‌های ديدار ماهيانه در کافه‌ها و رستوران‌های آن شهر برنامه ريزی و اداره می‌کند.

برای مثال فرض کنيد که به کتاب‌های تن‌تن علاقه داريد. می‌رويد و می‌بينيد که گروهی جهانی برای طرفداران تن‌تن وجود دارد. در وب‌سايت بطور رايگان ثبت‌نام می‌کنید و با انتخاب شهر سکونتتان، بطور خودکار، اسمتان به فهرست دوستداران تن‌تن در آن شهر اضافه می‌شود. پس از آن وب‌سايت مثلا در آخرين پنجشنبه‌ی هر ماه، ساعت هفت شب از همه‌‌ی دوستداران تن‌تن در شهرهای گوناگون می‌خواهد که همديگر در جايی که اتفاقا با رای اعضای گروه در هر شهر تعيين می‌شود همديگر را ببينند. اگر تعداد کسانی که می‌گويند می‌توانند سر قرار حاضر شوند کمتر از پنج نفر باشد، قرار آن ماه خود بخود لغو می‌شود و می‌رود تا ماه بعد.

پلان کسب و کار (Business Plan) ميت‌آپ هم بر اساس مبلغ ثابت يا سهمی است که رستوران‌ها یا کافه‌ها بخاطر فرستادن مشتری به ميت‌آپ می‌دهند. البته آگهی و حق اشتراک هم بعدا به اين پلان اضافه شده است که موفقيت اقتصادی آن را بيشتر می‌کند.

ارايه‌ی سرويسی مشابه ميت‌آپ در ايران کاملا ممکن و از هر نظر عملی است و موفقيت اقتصادی آن قابل تضمين است. چند ميليون جوان اينترنت‌باز در کشور بازار بالقوه بزرگی برای چنين ايده‌ای است.

نوشته شده توسط: در February 24, 2004 09:20 AM | تکنولوژی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/400

:نظرها

هودر جان نفست از جاي گرم بلند ميشه! من خودم عضو يكي از سايت‌هايي هستم كه هر از چند گاهي چنين تجمعاتي رو داره.... ولي واقعاً كار آسوني نيست! ما قرارهامون رو كاملاً مخفي ميذاريم و حواسمون هست كه يك وقتي نريزن و همه رو سوار ميني‌بوس كنن و ببرن! در حالي كه نه كار سياسي ميكنيم، نه خلاف اخلاق... ولي اوني كه ميخواد بگيره، (مثل همون جوكه كه همه ميدونيم!) اول ميگيره، بعد ميگه "خب حالا شما براي چي جمع شده بودين؟" يا اينكه كجا بايد جمع بشيم؟ كافه‌هايي كه يا انقدر كوچيك هستن كه عملاً قابل استفاده نيستن يا كافه‌هاي بزرگتري كه از ترس اينكه اماكن تعطيلشون كنه ميگن دختر و پسر بايد جدا بشينن؟ نميشه كه توي چنين تجمعاتي يه بار واسه پسرا قرار گذاشت، يه بار هم واسه دخترا!

به هر حال من از نزديك چنين چيزهايي رو تجربه كردم و ميگم كه:
نه برادر! نفست از جاي گرم بلند ميشه!

نوشته توسط: سياوش at March 6, 2004 04:43 PM

ايده ايده خوبي است ولي در ايران مشکل سياسي دارد. در ايران و در شرايط فعلي تجمعات و سازماندهي آنها دردسرهاي زيادي دارد و اين دردسرها فقط شامل تجمعات سياسي نمي شود بلکه هرنوع تجمعي را در برميگيرد. اصولا نظام ما از جمع شدن گروهي از مردم بدون مديريت دولتي وحشت دارد (يک جور فوبيا) و فورا فکر مي کنند جايي بوجود آمده است که دارد عنان امور را ازدستشان خارج مي کند و توطئه اي دارد عليه نظام شکل مي گيرد. من اين موضوع را از زمان شکل گيري BBS ها در ايران (چند سال پيش ) به ياد دارم. آن زمان حتي گاهي اوقات وزارت اطلاعات تجمعاتي که BBS ها برپا مي کردند را زير نظر ميگرفت . هنوز هم چيزي عوض نشده است.

نوشته توسط: بهروز نوعي پور at February 28, 2004 09:07 AM

Salam Be zoodi 2 tash rah miofteh yeki be sorat takhasosoi computer.
va yeki dige ham omomi.

moafagh bahsi hosseion jan

نوشته توسط: parham at February 27, 2004 09:27 AM

آنتی لاریجانی ...!!!
بیاین ببینین

نوشته توسط: ANTI LARIJANI at February 27, 2004 03:41 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000401.php on line 265

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000401.php on line 265