« حد و مرز خويشتن داري | صفحه اول | عمومي اعلام کردن دامين هاي fr. و اعتراض سنا »

چهارشنبه 3 تیر 1383

افسوس براي عصر ارتباط ، اندوه بر اين روزنامه نگاري

يک هفته بعد از پايان ماجراي بچه هاي تحريريه عصر ارتباط با مديريت اين مجله حالا کمي راحت تر مي توان از آن موضوع حرف زد. هيج کس شکي ندارد که بخش عمده موفقيت عصر ارتباط طي يک سال و اندي قبل حاصل کار تحريريه خوب اين نشريه بود و همه هم مي دانند که يک تحريريه خوب بدون حمايت و پشتيباني بخش هاي اجرايي قادر به کار نيست.

گاهي وقت ها فکر مي کنم اگر نتوان بين ايمان بيک و علي شميراني به عنوان روزنامه نگار و مهدي بيگلري به عنوان يک کارفرماي مطبوعاتي که ناآشنا به روزنامه نگاري هم نيست ارتباط برقرار کرد و اين ارتباط را براي مدت يک سال ، دو سال ، پنج سال درست و سالم نگاه داشت پ اساسا مي توان يک کار خوب در اين عرصه ارايه داد يا نه؟

کار مطبوعاتي يک کار متوالي است ، نشريات خوب به خاطر يک شماره و اتفاق نشريه نشده اند و موفقيت آن ها حاصل سالها کار آنهاست. به نظرمن و خيلي هاي ديگر استارت خوب عصر ارتباط ضامن شناخت بعدي و گسترده آنها بود و ادامه نسبتا خوب آن باعث شد که اين نشريه در غياب يک نشريه خبري - نه فرسوده و از کار افتاده مثل ماهنامه هاي کامپيوتري و نه خيلي سطحي و دستمالي شده مثل بعضي روزنامه ها - کار خود را روي ميز افراد صاحب اعتبار در اين عرصه ببينند.

اما همچنان که در مراسم يکسالگي اين نشريه هم گفتم نشريه موفق لزوما نشريه اي نيست که همه صفحاتش تبليغات باشد( و البته تبليغ براي ادامه کار يک نشريه بي تعارف ضروري است)
عصر ارتباط اين اواخر به سمتي مي رفت که انگار فقط نيم تاي پايين صفحات برايش مهم بودند و متاسفانه اين شيوه برخلاف تصور کساني که در عرصه تبليغات کامپيوتري کار مي کنند اصلاتاثير مناسبي روي خواننده ندارد. اين کار نامناسبي است که نشريه علم الکترونيک و کامپيوتر و نوه نوچه هايش راه انداختند و همين الان هم که شما صفحات آن با باز مي کنيد هفتاد درصد صفحات آگهي است و واقعا در ازاي اين مقدار آگهي و درآمد بايد مجله با قيمتي بسيار پايين به دشت مشتريان بدهد که اين گونه نيست ، تازه داخل آن راکه باز مي کنيد باز همون مطالب تکراري رجيستري و ويندوز و ... است و اگر تاريخ را از صفحه اول اين نشريه حذف کنيد اساسا مطالبي را نمي يابيد که نمايانگر تاريخي باشد. چنين مجله اي در غياب يک سيستم تبليغاتي مناسب در عرصه کامپيوتر کشور و به لطف متاخربودن آگهي خوب مي گيرد و نوش جانشان باد و زيادتر و بيشتر باد ( جالب است که به اين آگهي هم بسنده نمي کنند و کارت اينترنت هم مي فروشند و ...) اما در عوض به عرصه تخصصي آي تي ايران هيچ کمکي نمي کند.
اگر کسي دوست دارد فقط از نشريه اش پول دربياورد خوب اين راه را ادامه دهد اما من مي گويم اگر مي خواهيد فقط به پول فکر کنيد برويد يک جاي بهتر سرمايه گذاري کنيد نه مطبوعات. وضعيت روزنامه نگاري ما از دست ويزيتورهاي آگهي بگير مطبوعاتي به جايي رسيده که شما جرات نداريد به مدير يک شرکت زنگ بزنيد و خودتان را خبرنگار معرفي کنيد.منشي شان با آن ناز و ادا در صدا - که گويي جزو شرایط استخدام است - مي گويد که ببخشيدگفته اند به همه خبرنگاران بگويم که ما فعلا قصد آگهي دادن نداريم!. من البته بعدا در مطلبي خواهم نوشت که آگهي هاي مطبوعاتي ما نه تنها باعث رشد مطبوعات نشده اند بلکه مطبوعات ما را از داخل فاسد کرده اند و واقعا هم از نظر مالي و هم ازنظر کيفي رو به زوال مي برند.شما که غريبه نيستيد حتي تيترهاي يک بسياري از روزنامه ها و مجلات به راحتي قابل خريدو فروش است و قبح اين موضوع کاملا شکسته شده است .

عصر ارتباط اما از اين جهت براي ما نمونه بود که کساني را با خود داشت که در موج جديد آي تي نويسي حضور موثر داشتند. اين موج جديد معتقد به حضور و تاثير آي تي در زندگي روزمره داخل کشور و در کارکردها و خدمات رساني هاي دولتي بود. به همين دليل همزمان با رشد آي تي در بخش هاي مختلف دولتي و خصوصي آي تي نويس ها که عمدتا در روزنامه ها و سايت هاي اينترنتي مشغول به کار بودند هم اين موضوعات را به صحنه مطبوعاتي کشاندند و واقعا به مطبوعات اين عرصه جاني بخشيدند و حالا شما شاهد هستيد که کمتر روزنامه و نشريه اي است که صفحه اينترنت نداشته باشد و کمتر روزنامه نگاري است که آقاي جهانگرد و مصطفي محمدي و طرح تکفا و انجمن صنفي آي اس پي ها را نشناسد.حالا مدير شرکت ديتاي مخابرات وقتي جلوي جمعي ازخبرنگاران مي نشيندميداند که نمي تواند با چند کلمه فني وافاضاتي درباب توسعه و افزايش وپيشرفت سرو ته مصاحبه را هم بياورد. حالا خبرنگار گروه اقتصادي فلان روزنامه بزرگ کشور هم مي داند که مخابرات در جريان تلفن هاي اينترنتي چه کرده و چرا کرده است و اين بدون ترديد حاصل کار روزنامه نگاران آي تي بوده است.

عصر ارتباط يک نمونه موفق در عرصه آي تي نويسي و گروه روزنامه نگاراني بود که به اين عرصه پا گذاشته بودند ، پيگيري خوب و البته با احتياط موضوعات آن را به عنوان يک منبع موثق در اين عرصه تبديل کرده بود و به نظرمن تلاش هاي بچه هاي آن به عنوان يک تجربه خوب در اين عرصه باقي خواهد ماند و واقعا حيف شد و فکر مي کنم زمان زيادي خواهد برد که باز به چنان جايگاهي نزديک شود و آنچنانکه به آقاي بيگلري در تماس تلفني هم يادآوري کردم کار کردن با تحريريه مرعوب هيچ افتخار و کيفيتي را به همراه نخواهد داشت.
مديريت مطبوعاتي يک مديريت بسيار حساس است، در شرايطي که تعداد نشريات و روزنامه ها بسيار افزايش يافته و فضاي کار بسيار بيشتر شده براي کساني چون بيک و شميراني و حتي ديگرهمکارانشان در تحربريه که استعفا داده اند کار سختي نخواهد بود که بلافاصله مشغول به کار شوند اما براي عصر ارتباط فعلي کار سختي خواهد بود که به فرم قبلي خود بازگردد وگرنه انتشار صفحات با هر کيفيتي که کاري ندارد.

راستش را بخواهيد خسته شده ام از اين آمدن و رفتن هاي جمعي که سالهاست دارد در مطبوعات اتفاق مي افتد. آخر همين است که وقتي جلوي روزنامه فروشي مي رسيد با يک مشت روزنامه رنگ و رو فته بي حال روبه رو هستيد نه روزنامه نگار رغبت کار کردن دارد و نه کارفرمايان از نتيجه کار راضي و نه اصلا مردم آن را جدي مي گيرند( تيراژ هاي چند هزار تايي و نه حتي صدهزارتايي يک فاجعه براي اين کشور چند ده ميليوني است) و آن وقت مقايسه کنيد با همين کشور همسايه ترکيه که هيچي هم که از روزنامه هايشان نفهميد ، حس مي کنيد که چقدر مطبوعات زنده و پويايي دارند.

به هر حال به ايمان و علي و ديگر بچه هاي عصر ارتباط خسته نباشيد مي گويم معمولا در ايران همين گونه است پاسخ کار خوب شما را چنان مي دهند که تا عمر داريد پشت دستتان را داغ کنيد کار خوبي ارايه ندهيد تا ديگران از شانه هاي شما خودشان را بالا نکشند.

نوشته شده توسط: شهرام در June 23, 2004 06:20 AM | ارتباطات

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/535

:نظرها

من سعي دارم يك وبلاگ خوب و حرفه اي از وقايع مايرو سافت تهيه كنم. اين كار را شروع كرده ام و وبلاگ زير را راه اندازي كرده ام:
msfan.blogfa.com
اميدوارم بتوانم نظر خوانندگان را جلب كنم
از شما هم مي خواهم به اين وبلاگ سر بزنيد و نظر خود را اعلام كنيد
با تشكر

نوشته توسط: msfan at December 25, 2005 02:07 PM

سلام . حدث و گمان من اينه كه ژورناليستهاي كشورما و مخصوصا بروبچه هاي عصر ارتباط به بعضي سريالهاي تلويزيوني علاقه زيادي دارند چون هم زمان با اونها در يكي از سريالهاي تلويزيوني نيز در دفتر يك نشريه خارجي اعتصاب رخ داده بود...

نوشته توسط: علي at July 3, 2004 08:35 PM

همه این افراد قربانی تفکر زشت و حسادت چندش آور یکی دو احمق داخلی شدن !!!

(تئوری توطئه!!!)

نوشته توسط: آرشي at June 25, 2004 04:30 AM

با سلام امروز روز تولّد من بود، با سايت شما برخورد کردم،
من ايران زندگی نميکنم،ميتونيد برای منم يه دعوتنامه بديد
شايدم بايد برم ته صف
زود نيومدم که زود برم
منتظرت ميمونم ،باشه؟
ممنونم با وفا
به خاطر همين تو اين روز مجبور شدم کامنت بذارم
منم ببخش.

نوشته توسط: alborz at June 24, 2004 04:12 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000537.php on line 274

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000537.php on line 274