« فرهنگ اورکاتی | صفحه اول | محدودیت جستجو »

یکشنبه 7 تیر 1383

قوز ملی!

داستان مضحک ما از آنجا شروع میشود که غربیها گفتند ایران در زمینه تکنولوژی هسته ای مسائل و فعالیتهای مشکوک و پنهانی دارد.!ناگهان مسئولین ایرانی گفتند انرژی اتمی و نیزوگاهای اتمی حق ما ایرانیهاست. بعد کلی عکس و مستند منتشر شد که ایرانیها در حال غنی سازی هستند.غربیها گقتند که ایران باید اینکار را متوقف کند! مسئولین ایرانی گفتند که اینکار به شکل محدود انجام شده! و این تکنولوژی بومی هست. حالا بماند که اصولا کشوری که هنوز نیروگاه هسته ای آن راه نیافتاده است. و حتی اگر هم راه بیافتد طبق قراردادها سوخت آن توسط روسیه تامین میشود چه نیازی به هزینه های آنچنانی برای این تکنولوژی بومی دارد!
بعد غربیها گفتند که باید الحاقیه قرارداد NPT را امضاء کنید . مسئواین ایرانیها مجددا گفتند تکنولوژی اتمی ایران بومی است و این حق ایران است و ما چنین نمیکنیم. روزنامه ها از قول مسئولین و رهبران و حتی توده مردم! گفتند که پذیرش این قرارداد پذیرش ذلت است!!خلاصه در حالیکه روزنامه ها و مسئولین و البته صدا و سیمای ملی در حال تکرار چین کلماتی بودند.
اروپا ضرب العجل هم تعیین کرد! و این مسئولین ایرانی بودند که فریاد ما ذیر بار ذلت نمی رویم سر میدادند. اما هنوز زمان ضرب العجل به اتمام رسیده بود که مسئولین ایران قراداد الحاقیه (همان مایه ذلت )را پذیرفتند. ناگهان لحن همه عوض شد و اگر تا دیروز پذیرش این قرارداد ذلت بود از امروز یک پیروزی بزرگ برای دیپلماسی ایران و شکست آمریکا اعلام شد!.ایران هم در حضور مسئولین سه کشور اروپایی پذیرفت که فعالیت غنی سازی را به شکل داوطلبانه متوقف کند! یعنی توقف همان تکنولوژی بومی و میلیونها دلاری که بابت آن هزینه شده بود.!
بعد از واقعه چند اتفاق جالب افتاد بطور مثال در کمتر از یک هفته یک قرارداد یک میلیارد دلاری با صنایع خودرو سازی فرانسوی بسته شد! و در خبر ها هم آمد که ایران در سال گذشته نزدیک به یک میلیارد دلار تجهیزات نظامی از انگلستان خریده است و...
پس از بررسیهای آژانس یک دانشمند اتمی پاکستانی به جرم فروش و انتقال تکنولوژیهای هسته ای به ایران بازداشت شد و به چند کشور دیگر هم تذکر داده شد. و صحبت از میلیونها دلاری بود که ایران به باندها و دلالان پاکستانی و کشورهای دیگر بابت خرید قطعات و تکنولوژی پرداخت کرده است!پس از مدتی آژانس اعلام کرد که در برخی از تاسیسات ایرانی علائم غنی سازی آنها به شکل خطرناک را یافته است و همچنین تعداد زیاد و بی دلیلی از دستگاه های سانتریفیوژ! ایران گفت که این موارد به ایران ربطی ندارد و قطعات در کشورهای مبدا و سازنده آلوده بودند که البته آن کشورها را هم معرفی نکرد!
و ناظران متعجب که عجب تکنولوژی بومی باحالی که کلی باند زیر زمینی در کشورهای مختلف برای کسب آن فعالیت میکنند و اغلب قطعات مهم آنهم از کشورهای دیگر میرسد (چیزی شبیه همین خودرو ملی!)
حالا ایران قرارداد الحاقیه را امضاء کرده است و البته در این میان با خر فرض کردن طرف اروپایی کم و بیش فعلیتهای پنهانی نیز داشته است! و حالا غربیها و همان دوستان اروپایی ایران میگویند ایران تخطی کرده است! و باز ایران تهدیدات را آغاز کرده است! گویی که فقط این طرف اروپایی خواهد بود که ضرر میکند و نه ملت ایران!
حالا ملت ایران مانده اند که بالاخره این تکنولوژی غنی سازی که با صرف میلیونها دلار و واردات قطعات آن از کشورهای دیگر در حال پیاده سازی است به چه درد مردم ایران میخورد و اگر واقعا بدرد میخورد چرا داوطلبانه آنرا قطع کردید!
راستی در کشوری که هر یک میلیون دلار سرمایه گذاری در صنایع معمول (مانند پتروشمی)هزاران موقعیت شغلی ایجاد میکند و در کشوری که بایت ساخت سد، سرمایه گذاری در مناطق نفتی و حتی مترو میلیونها دلار وام از کشورهای دیگر میگیرد چرا باید میلیونها دلار بابت این قوز ملی به هدر رود!
سالهاست که به روسیه بابت ساخت یک نیروگاه کوچک اتمی باج میدهیم،بیش از یک میلیارد دلار فقط بایت نیروگاه بوشهر خرج شده درحالیکه میزان تولید نهایی آن تنها اندازه یک نیروگاه معمول سوختهای فسیلی است و جالب آنکه طبق صحبتهای وقولهای مسئولین روسی این نیروگاه بایستی چندین سال قبل راه می افتد.و نمی توانیم حدس بزنم که قرار چندین میلیون یا میلیارد دلار دیگر هم بابت این نکنولوژی بومی باج دهیم یا در تحریمها ضرر کنیم.

نوشته شده توسط: در June 27, 2004 08:03 PM | سياست

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/543

:نظرها

منتظز میمانیم جناب جک استرو از صاحب زمان بپرسن آقا پول ملت رو رو چی بزاریم گناه نشه !!!

مقاله جالبی بود

نوشته توسط: یه دوست at June 28, 2004 10:07 AM

طبق برنامه های حکومت پهلوی قرار بود تا سال 1381 در ايران حدود 20 نيرگاه اتمی به بهره برداری برسد. بعد از انقلاب همين آقايان ملاها گفتند اينها برنامه های بلند پروازی شاه بوده است اما حالا نيروگاه اتمی شده وحی منزل تازه بدبختها عرضه تمام کردن يک نيروگاه را هم ندارند. فقط حيف پول اين مردم که به جيب گشاد روسهای لعنتی، که تاريخ ما پر است از لطمه های تلخ از آنها، می ريزد.

نوشته توسط: کره بز at June 27, 2004 10:49 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000545.php on line 249

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000545.php on line 249