« يک دوره ICDL لطفا | صفحه اول | اينترنت قاتل »

پنجشنبه 22 مرداد 1383

جشنواره مطبوعات : افتخار فرو ريخته

من اعتقاد دارم ديگر جشنواره مطبوعات محل مناسبي براي ارزيابي مطبوعات ما نيست.چند سالي هست که بسياري از روزنامه نگاران قديمي ديگر جشنواره مطبوعات را محل داوري مناسبي براي آثار خود نمي دانند. نخست آنکه اين جشنواره همچنان دولتي است و نمي توان از آن انتظار داوري مستقل آثار را داشت و علي رغم تمام تلاشي که مسئولان وزارت ارشاد براي مستقل نشان دادن آن مي کنند همچنان دبيرخانه جشنواره در يکي از ساختمان هاي معاونت مطبوعاتي قرار دارد.

نکته بعد که مهمتر از دليل قبلي است موضوع داوري ها و انتخاب داوران است. متاسفانه مسئولان جشنواره و وزارت ارشاد چشم شان را بر اين موضوع بسته اند که داوران نبايد در جشنواره شرکت کنند و گرنه آخر آن جايزه اي که مي گيرند مشخص است که از کجا آب مي خورد! من در ميان داوران امسال و سال قبل نامهايي را ديدم که کل عمر روزنامه نگاري شان به سه چهارسال نمي رسيد و بعضي هايشان را که مي شناسم علي رغم داشتن سواد خوب و نثر متناسب از نوشتن خبر ، گزارش خبري و حتي يک مصاحبه عاجزند. آخر هر کس که اسمش در روزنامه چاپ شد که روزنامه نگار نيست.

موضوع ديگر در ناداوري هايي است که در جشنواره مطبوعات انجام مي گيرد موضوع رسيدگي به آثار است که در اين ميان نام مطبوعه بر خود آثار مقدم قرار مي گيرد چنين است که بهترين مطلب شما در مثلا يک روزنامه نه چندان مطرح مورد توجه قرار نمي گيرد اما مطلبي به مراتب ضعيف تر در يک روزنامه پرسرو صدا و شناخته شده تر رتبه بالايي کسب مي کند.

با چنين حقيقتي بدون آنکه بخواهم ارزش کار دوستانم را که در جشنواره امسال به دريافت قلم بلورين( که به زودي متوجه مي شوند به هيچ کار نمي آيد) نايل آمده اند را زير پابگذارم بايد بگويم جشنواره مطبوعات چيزي در حد و اندازه جشنواره هاي مطبوعاتي شده که وزارت خانه ها و نهادهاي مختلف در طول سال برگزار مي کنند و به مطالب مورد علاقه شان در بخش هاي مختلف جايزه مي دهند. چيزي مثلا جشنواره نفت و يا امثال آن .

يکي از دوستان مي گفت وقتي متوجه شدم آثارم را اشتباهي به جشنواره فرستادم با آنها تماس گرفتم تا بتوانم رشته ام را تغيير دهم اما علي رغم اصرارم مبني بر انجام اشتباه کسي حاضر به اين تغيير نشد در آخر وقتي جايزه جشنواره را به من دادند فهميدم رشته شرکت کننده مشکل نداشته اين خود جشنواره است که در مسيرنادرست قرار دارد.

نوشته شده توسط: شهرام در August 12, 2004 12:10 AM | ارتباطات

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/597

:نظرها

HI
PLZ SEE
HTTP://WWW.DRSTB.COM

نوشته توسط: A-KING at August 14, 2004 02:12 PM

خوب معلومه به نفع کی شد! به نفع مظلومیت شد .به نفع انسانیت شد.و یک یادآوری بدنیا بود تا بداند طلا در مقايسه با شرافت انسانی پشيزی نمی ارزد.حالا امسال تو و اون درخشان قرتی از سوزش اونجاشون هرچی می خواهند بنويسند!نه!!؟

نوشته توسط: olaagh2 at August 14, 2004 04:21 AM

خوب معلومه به نفع کی شد! به نفع مظلومیت شد .به نفع انسانیت شد.و یک یادآوری بدنیا بود تا بداند طلا در مقايسه با شرافت انسانی پشيزی نمی ارزد.حالا امسال تو و اون درخشان قرتی از سوزش اونجاشون هرچی می خواهند بنويسند!نه!!؟

نوشته توسط: olagh at August 14, 2004 04:16 AM

first persian wap magazine
www.perswap.com

نوشته توسط: perswap at August 14, 2004 03:33 AM

شهرام جان امسال در حالي جشنواره را به شرق دادند که بچه هاي روزنامه وقايع در سوگ روزنامه شان در انجمن صنفي تجمع کرده بودند و متاسفانه بچه هاي شرق به جز سردبيرشان حاضر نشدند که در آن جلسه شرکت کنند. موضوع مهم اين است که حتي ما روزنامه نگاراني که تجربه هاي تلخ مشترک داريم حاضر به ديدن موفقيت هم نيستيم و در مواقع مشکل هم به داد هم نمي رسيم مثلا چه مي شد يکي از اين بيست نفري که از شرق جايزه گرفتند مي آ مدند و جايزه خود را در اعتراض به توقيف وقايع نمي گرفتند ؟

نوشته توسط: ح - صاحب at August 12, 2004 08:30 PM

لابد چون به تو جایزه ای نرسیده اینو میگی ...

نوشته توسط: آرش کریم بیگی at August 12, 2004 07:10 PM

امسال را نبودي ببيني چه وضعي بود :)

نوشته توسط: بابا at August 12, 2004 12:18 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000599.php on line 267

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000599.php on line 267