« چرا الکامپ ایران به جیتکس نمی رسد | صفحه اول | تبریک به شهرام »

پنجشنبه 7 آبان 1383

ایسنا چگونه بازی خورد؟

همانطور که می دانيد مصطفي محمدي رييس انجمن صنفي کارفرمايان اينترنتي توسط سه تن از اعضای هیات مدیره کنار گذاشته شد تا بار ديگر مشخص شود صنف آي اس پي داران نه تنها از کمترين هماهنگي صنفي و گروهي برخوردار نيستند

بلکه اختلافات درون آن به حدي ريشه دار است که حتي حاضرند دو ماه قبل از انتخابات با برکناري رييس خود عملا چالش دروني خود را به سطح رسانه ها و فضاي عام فناوري اطلاعات کشورکشاندند. براي آنکه بدانيم حداقل سه عضو هيات مديره براي چه محمدي را برکنار کردند مي توان به فاکس ارسالي به رسانه ها نگاهي انداخت جايي که در آن نوشته شده به خاطر مسايل اخير و اين مسايل اخير چيزي نيست جز پوشش خبري خبرگزاري ايسنا در مورد بسته شدن قرارداد شرکت کي تي کره با آسيا تک که مديرعاملي آن با مصطفي محمدي است.نگاهي به اخبار منتشر شده در اين باره نشان مي دهد که مسعود فاتح دوست و همکار ما در ايسنا سعي کرده با چند مصاحبه فضا را به گونه اي نشان دهد که اعضاي انجمن از انعقاد اين قرارداد با آسياتک ناراحت هستند البته خود مسعود در صحبت تلفني با من از وجود تخلفات محمدي نام برد که نه به من در آن مورد توضيح بيشتري داد و نه اخباري که در اين باره منتشر کرده حتي به يک مورد تخلف اشاره کرده است. شايد تنها ايرادي که توانست به مصطفي محمدي (و نه قرارداد )بگيرد اين بود که منتقد صاحب نام وزير چگونه با وزير به کره رفت موضوعي که از قضا خود من به آن انتقاد داشتم و در همان زمان عقد قرارداد در همين وبلاگ نوشتم که چگونه محمدي و معتمدي که سايه يکديگر را با تير مي زدند با هم سر يک قرارداد نشستند و امضا کردند . در حقيقت تلقي ما و هر ناظر عادي ديگري از بيرون مي توانست اين باشد که بين آن انتقاد ها و اين قرارداد نوعي رابطه وجود دارد.
در طي دو روز گذشته با تعدادي از اعضاي هيات مديره و عادي انجمن و همچنين با خود مصطفي محمدي مفصلا در اين مورد صحبت کردم و برآيند حرفها اين بود که حداقل همان سه عضو هيات مديره ( شيخ عطار، رياضيات و پارسا) به اين نتيجه گيري رسيده اند محمدي بايد آنها را در جريان مفاد اين قرارداد و يا شايد مناسبات ديگر قرار مي داده است. همچنين به اين نتيجه رسيدم که اعضا از عملکرد محمدي در چند ماهه اخير راضي نبوده اند و البته برخي دلايلي آوردند که خودشان بايد اعلام کنند نه من. بالاخره اين موضوع برايم روشن شد که خبرگزاري ايسنا ( برخلاف تصور مسعود) محمدي را برکنار نکرد بلکه نقش کاتاليزور را براي برکناري بازي کرد و به کمک فرد و يا افرادي در آمد که مي خواستند محمدي را کنار بگذارند ولي بهانه لازم را نداشتند.
توقع از خبرگزاري ايسنا که 4 شنبه هم به عنوان خبرگزاري برتر حوزه آي تي انتخاب شد بيش از اين است که در جريان يک اختلاف دروني انجمن صنفي آي اس پي ها بخواهد نقش اهرم را بازي کند من مطمئنم اگر مسعود مي دانست که او را جلو انداخته اند که با محمدي سرشاخ شود و در نهايت وانمود کنند محمدي در حال ايجاد نتش در انجمن است و صلاح نيست در اين موقعيت باشد، اصلا وارد اين بازي نمي شد. همچنين مطمئنم مسعود هيچ مدرکي مبني بر تخللف محمدي در عقد اين قرارداد ندارد وگرنه آن را منتشر مي کرد چه ديگر همه ما مي دانيم محمدي با نام انجمن به سراغ شرکت کره اي نرفت و خودش هم به من گفت که به درخواست کره اي ها وزراي ارتباطات دو کشور که در نمايشگاه حضور داشتند، معتمدي و وزير آي سي تي کره قرارداد را امضا کردند.
به نظرم دلايل ديگري هم براي کنار گذاشتن محمدي وجود داشت مثلا يکي از اعضاي هيآت مديره گفت که مرکز پژوهش هاي مجلس از امضاي قرارداد محمدي و کي تي آن هم در بحبوحه ماجراي اپراتور دوم ناراحت هستند ( موضع گيري آقاي محمدخاني دبيرسنديکاي مخابرات و از نزديکان مرکز پژوهش ها هم مويد اين نکته است) در حقيقت قرارداد در زماني بسته شد که مرکز پژوهش ها روي اپراتور دوم داشت کار مي کرد و از قضا ايسنا روي اپراتور دوم هم سياست هاي مرکز پژوهش هاي مجلس را که نگرش سياسي راست گرايانه شان بر کسي پوشيده نيست را ترجيح داد.
من از محمدي و مديريت او در انجمن دفاع نمي کنم اما چون مسعود ناراحت بود که چرا ما روي جرياني که راه انداخته بود کاري نکرده ايم اين را بهش گفتم که من تا از صحت چيزي مطمئن نشم روي آن مانور نمي کنم الان هم خوشحالم که بازيچه دست نشدم و بازي نخوردم، بيشترين مصاحبه را طي يکي دو سال گذشته ايسنا با محمدي انجام داده بود و حالا هم بيشترين مطلب را ايسنا عليه آن نوشت. ما رسانه ها به گستره اي که در آن کار مي کنيم و افرادي که در آن حضور دارند وابسته ايم بايد توجه کنيم چه کساني از روي دوش ما بالا مي روند و به چه جاهايي مي رسند.

نوشته شده توسط: شهرام در October 28, 2004 06:43 PM | ارتباطات


 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001004.php on line 148

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001004.php on line 148