« شما مستخدمان بي جيره مواجب | صفحه اول | چرا الکامپ ایران به جیتکس نمی رسد »

دوشنبه 4 آبان 1383

سيف الله داد

از قرار معلوم حال سيف الله داد معاون سابق سينمايي وزارت ارشاد که مردم او را به نام کارگردان فيلم ميليون بار از تلويزيون نمايش داده اش – بازمانده – مي شناسند به خاطر سرطان رو به وخامت است. براي کسي که دو سال همکاري با "داد" ( خودش هميشه مي گويد که بايد اين فاميلي را عوض کنم) داشته شنيدن اين خبر چندان خوشايند نيست . واقعا مثل يک قطار دودي سيگار مي کشيد ولي اميدوارم اتفاق ناگواري برايش رخ ندهد.

سيف الله داد يکي از دو سه نفر سازنده فيلم تاريخي تبليغاتي انتخابات رياست جمهوري دو دوره قبل بود که به نظرم آن فيلم ( در کنار عوامل ديگر) بر روي مردمي که معمولا به لحظه تصميم شان را عوض مي کنند تاثير به سزايي داشت تا يک کار عجيب انجام دهند. در آن زمان تلويزيون کاملا در اختيار يک کانديدا بود و سينماگران هم از يک کانديدا حمايت مي کردند. فيلم تبليغاتي خاتمي در حقيقت برتري هاي نگاه سينمايي و مولف را نيز به نمايش مي گذاشت و در رقابتي که در آن ميان وجود داشت و حال و هوايي که همه ما کم و بيش آن را حس کرده ايم برتري هاي تکنيکي و فني و محتوايي فيلم نيم ساعته اي که نمايش آن تا آخرين لحظات در ابهام بود و شايعه توقيف آن چند روزي شنيده مي شد آن چنان بود که به عقيده خيلي افراد نمايش آن از تلويزيون يک لحظه تاريخي بود.
بعد از ديدن فيلم شب هنگام از خانه بيرون زدم تا يک نفر را بيابم و با او در مورد فيلم صحبت کنم و هيجانم را بابت ديدن آن بيرون بريزم. ( نسخه 2 اين فيلم در چهارسال بعد هم نتوانست به اندازه نسخه اول آن جذاب و تاثير گذار از اب در بيايد) . بي انصافي است اگر بگوييم خاتمي به خاطر ساخت اين فيلم معاونت سينمايي را به " داد" و رياست خانه سينما را به احمد رضا درويش ( صد البته رييس خانه سينما را صنوف تعيين مي کنند) و حمايت از محمدي و ديگر دست اندرکاران فيلم انجام داده است اما در عمل همين گونه شد و گفته مي شد حتي سيف الله داد به مهاجراني تحميل شد و...
در آغاز کار همه چيز خيلي اميدوار کننده بود سينما از دست محافظه کاران به دست اصلاح طلبان افتاده بود و زمزمه نمايش فيلم هاي توقيف شده شنيده مي شد و ساخته شدن فيلم هايي با مضامين تازه و بدون هراس از سانسور مي رفت. اما بعد از دو سه سال اتفاق خاصي نيفتاد حتي وضعيت اقتصادي سينماي ايران بدتر هم شد و "داد" هم نتوانست به داد اين سينماي رو به زوال برسد.
شب هاي رمضان در دفتر جشنواره – بالاي سينما فرهنگ - يادم مي آيد که با دود سيگار و عجله رساندن کپي فيلم ها و منت کشيدن از هيات داوران و پاسخ دادن به مطالب روزنامه ها و ... آميخته بود. از داد خاطره دورتري هم دارم ، در زمان فيلمبرداري اولين فيلم او " زيرباران" من که آن موقع به عنوان يک شاگرد مدرسه راهنمايي زندگي ام را براي يک لحظه فيلمبرداري مي دادم از صبح تا بعدازظهر در ميدان هفت حوض پشت صحنه ايستادم و بالاخره در لحظه اي که دستيار کارگردان گفت با يک چتر از زير باران مصنوعي و پشت بازيگران رد شدم!آن موقع از فيلمبردار فيلم که بعدا فهميدم بهروز افخمي است پرسيدم اسم اين فيلم چيست؟ گفت هنوز معلوم نيست.نميدانم من را سرکار گذاشت يا واقعا آن فيلم به هم ريخته از اول اسم نداشت.
سيف الله داد معاون سينمايي خوبي نبود اما انصافا فيلمساز خوبي بود هر چند وضعيت اقتصادي سينما را بهبود نداد اما گيشه را خوب مي شناخت . او حتي تنها معاون سينمايي بود که اجازه ساخت فيلم را هم داشت و نساخت و نساخت و نساخت تا يک ماه قبل که پيش از کليد زدن فيلم حالش رو به وخامت رفت.

نوشته شده توسط: شهرام در October 25, 2004 06:45 PM | متفرقه


 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001005.php on line 149

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001005.php on line 149