« این یک صفحه PHP است؟ | صفحه اول | لحظات ناب »

چهارشنبه 8 مهر 1383

توضیح درباره یک مطلب

مطلب این یک صفحه PHP است به مزاج بعضیها خوش نیامده است. اجازه دهید کمی در این زمینه بنویسم.
خوانندگان مطلب بایستی توجه کنند که من چه چیزی را نشان رفته ام .این مطلب هرچه بود به هیچ عنوان مقایسه بین PHP و دات نت نبود بلکه تنها خواستم نکته کوچکی را پیدا کرده بودم به خوانندگان معرفی کنم و خوب اینکاری است که آنرا دوست دارم .

دوم اینکه از نظر من نوع برنامه نویسی دات نتی که در ORKUT به کار گرفته شده است ضعیف است و نوع برنامه نویسی اورکات نشان از استفاده بیش از حد از منابع سرور دارد و درحالیکه برای چنین سایتهای پر بیننده ای میتوان از تکنیک ها و روشهای بهتری استفاده کرد که در البته در دات نت نیز پیش بینی شده است.
همچنین اینکه سایتهای مهم از چه چیزی استفاده میکند شاید بیانگر آن نباشد که پی اچ پی بهتر است یا دات نت . اما به هر حال نشان از برتریهای خاص آن زبان در تحقیق و انتخاب تکنولوژی توسط آن سایتها می باشد.
بطور مثال سایتهای که بر روی لینوکس یا یونیکس کار میکنند مانند همین گوگل،یاهو یا سی نت برای پیاده سازی صفحات خود از PHP استقبال کرده اند و حتی یاهو که برای زبان اسکریپتی خاص خود را نیز داشت به سمت استفاده از PHP گرایش پیاده کرده است و البته نتیجه تحقیقات این شرکت در دهها صفحه که شامل بررسی بازدهی و سرعت این زبانها نیز بود در اینترنت منتشر شد.
و حقیقت آن است که با توسعه PHP و همچنین افزایش توان سرورها بسیاری ازشرکتها ترجیح میدهند بجای درگیر شدن با پیچیدگی های زبانهایی مانند C و یا PERL از تکنولوژی اوپن سورس و پویای PHP استفاده کنند.

دوستان علاقمند به دات نت نیز به خاطر دارند که مایکروسافت نیز برای تبلیغ خود از چنین شیوه ای بهره برده است ( مواردی همچون اینکه مثلا NASDAQ و یا برخی بانکها به سمت دات نت مهاجرت کرده اند ).

برخی نیز معتقد هستند بحث کدام زبان بهتر است احمقانه یا بی فایده است. من چنین اعتقادی ندارم. در واقع از نظر من تعصب بر یک زبان خاص بی فایده و شاید احمقانه باشد ولی بحث میتواند سازنده باشد این کمک میکند تا برنامه نویسان در انتخاب ابزار ( و نه معشوقه یا بت ) بتوانند با دید بهتری برخورد کنند. اینکه مثلا برای پیاده سازی یک سایت بخصوص در یک بستر خاص کدام تکنولوژی بهتر است پرسشی است که در ذهن اکثر توسعه دهندگان بوده است .در واقع مقایسه همیشه یکی از بهترین روشهای شناخت بوده و هست .

نوشته شده توسط: در September 29, 2004 07:19 PM | متفرقه


 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001028.php on line 154

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001028.php on line 154