« بی ناموس ها ! | صفحه اول | مهمتر از لینک »

شنبه 7 آذر 1383

هيچ جز باد

"غلاف تمام فلزي" اساسا فيلمي براي دوست داشتن نيست براي نخستين بار که اين فيلم را ديدم به نظرم يک فيلم ساده پراز ديالوگ ( بخشي از ديالوگ فيلم) و کمي خسته کننده آمد اما به تدريج از آن سالهابه تا امروز فکر ميکنم با کمتر فيلمي که در آن نه از ملودرام و فراز و فرود داستاني خبري هست و نه کلامي سحرآميز و شعرگونه و معماگونه اي پيچ درپيچ اينگونه ارتباط برقرار کردم. تمام فيلم صاف و ساده فحش و گند و کثافت است ( و جنگ چيزي جز اين هست؟)، نااميدي و تضاد .
طنز تلخي که در نگاه کوبريک هست تضادها را از دل جنگ خشن و واقعيت ناگزير بيرون مي کشد.اما پيروز اين ميدان خشن لزوما خشن ترين ها نيستند. تا اواسط فيلم سخن از تمرين هاي سخت براي آمادگي سربازان است، در پايان فيلم سربازها در تله تک تيراندازي به دام مي افتند و چند نفري را از دست مي دهند اما وقتي تک تيرانداز را با هزار ترفند مي يابند او کسي نيست جز دختر لاغراندام ويتنامي و همه مبهوت اين که با آن همه تمرين هاي نظامي چطور از پس او به اين سختي برآمده اند آن هم در حالتي که دخترک در حال جان دادن نيز مي گويد: !shoot me و بعد از شليک، قهقهه خنده سرباز ديگري که به خلاص کننده مي گويد بايد به تو مدال داد!
دو صحنه آغازين و انتهايي فيلم مثال زدني است. فيلم با سرتراشيدن سربازان شروع مي شود در حالي که صداي آهنگي که بالحني اميد بخش مي خواند:
Good bye my sweetheart hello Vietnam( چيزي بسان آمادگي براي حضور در جنگ تا فتحي بزرگ با همان تهميد عشق دور و نيرويي براي جنگ و بازگشت پيروزمندانه ) .
در صحنه پاياني فيلم نيز سربازان را در حال رفتن مي بينيم با حالتي فاتح و در حالي که جز ويرانه هايي آن هم آتش گرفته چيزي برجاي نمانده و جز باد هيچ به کف نيامده است، آنها در حال سرود خواندن هستند اما نه سرود فتح که آهنگ ميکي ماوس. پاياني با تضاد تصوير، صدا و داستان.


نوشته شده توسط: شهرام در November 27, 2004 08:56 PM |

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/662

:نظرها

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001097.php on line 238

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001097.php on line 238