« مديريت بشکه اي ترافيک تهران | صفحه اول | شرايط خريد لپ تاپ هاي اهدايي خاتمي! »

سه شنبه 24 آذر 1383

پرشين بلاگ و محتواي 77 درصدي

اولا بگم بايد از بحث هايي که در مورد صحبت هاي رضا هاشمي از مديران پرشين بلاگ ( که گفته بود 77 درصد محتواي اينترنتي مربوط به پرشين بلاگ است) بايد به شدت استقبال کرد براي همين من علي رغم اين که هر دو طرف بحث ( رضاهاشمي و پرشين بلاگ و عليرضا شيرازي ) از دوستانم به شمار مي روند و ممکن است حتي تعبير به روشن کردن آتش و دامن زدن به اختلاف تعبير شود، موضوع را ادامه مي دهم و مايلم بحث همچنان با لحن علمي ودوستانه ادامه پيدا کند.
موضوع "محتواي اينترنتي" که رضا آن را مطرح کرده واقعا يک بحث جديد در فضاي اينترنتي ما به شمار مي رود.اين که بالاخره بايد بين دو سايـت که به دو شکل متفاوت و به دو حجم متفاوت به توليد و ارايه مطلب مي پردازند تفاوتي قايل شد و اين که بالاخره بايد براي اين فضايي که در آن نفس مي کشيم يک خط کش ( مثلا تعداد بازديد کنندگان) را براي ارزيابي در نظر گرفت.
مثلا آنچه رضا به آن اشاره کرده مربوط به تحقیقی که است که مهدی رودکی مدیر سایت iranseo حدود 14ماه قبل انجام داده است. مهدي بر اساس نتايج حاصل از جست و جوي کلمات مختلف فارسي ثبت شده در جست و جوگرهاي بزرگ + نام سايت هاي مهم مثلا پرشين بلاگ به درصدي از تعداد لينک هاي آن کلمه در هر سايت و به دنبال آن به درصد دارايي آن سايت از آن کلمه رسيد و در نهايت با جمع کردن درصدهاي به دست آمده به طور نسبي به ميزان درصد سهم سايت هاي ايراني از کلمات ارايه شده دست يافت. من مطمئنم هم در تحقيق مهدي و هم در هر تحقيق ديگري که هم اکنون انجام گيرد سهم پرشين بلاگ بسيار بالا و چه بسا در مکان نخست قرار گيرد اما بعيد مي دانم اين درصد به 77 برسد اما چند نکته :
1 - اولا شيوه اي که مهدي انجام داده فقط يکي از شيوه هايي است که مي توان به طور تقريبي به ميزان اهميت يک سايت رسيد. تبعا تمام صفحات فارسي در جست و جو گرها ثبت نشده اند و اصلا گفته مي شود که همه صفحات ضبط شده در جست و جوگرها از 40 درصد کل صفحات موجود در اينترنت فراتر نمي رود. بنابراين چه بسا مثلا سايت خبرگزاري ايرنا و يا صدا و سيما تعداد بي شماري صفحه ثبت نشده در جست و جوگرها داشته باشند که اصلا به شمار نيايند و در مقابل مثلا تعداد صفحات ثبت شده آي تي ايران از آنها بيشتر باشد، آيا در اين صورت ما مي توانيم بگوييم آي تي ايران محتواي بيشتري نسبت به ايرنا و صدا سيما روي اينترنت ارايه کرده است؟
2 - به نظرم "محتوا"معناي وسيعي را در بر مي گيرد و بايد در چنين بررسي هايي کاملا تعريف شود. مثلا آيا مي توان در حالي که يک مقاله که ساعت ها و روزها زحمت برده را يک صفحه محتوايي دانست و در مقابل به صفحه اي از يک وبلاگ فراموش شده که تنها يک پيام در خود دارد : "اين نخستين مطلب آزمايشي من در اين وبلاگ است" هم محتوا اطلاق کرد و هر دو را در کنار هم سنجيد؟ آيا داشتن صفحات بيشتر لزوما نشان دهنده محتواي بيشتري است ؟
3 - پهناي باند، تعداد کليک، تعداد بازديد و ديگر خط کش ها نيز هر کدام به خودي خود براي نشان دادن نتايج خاص ميزان محتواي اينترنتي ضعف هايي دارند. مثلا اگر بگوييم پهناي باند مانسبت به سايت هاي ديگر خيلي بيشتر است بنابراين سايت ما به همان نسبت محتواي بيشتري را در اختيار دارد به خطا رفته ايم چراکه سايت هاي ارايه دهنده موسيقي يا فيلم که معمولا بيشترين پهناي باند را به خود اختصاص مي دهند مي توانند ادعا کنند بيشتري محتواي اينترنتي را آنها ارايه مي دهند در حاليکه اين طور نيست.
4 - محبوبيت هم به خودي خود نشان دهنده هيچ چيزي نيست، کدام از ما مي تواند به تولبار آلکسا اعتماد کند وقتي که نصب يا عدم نصب آن تنها روي يک سيستم رتبه شما را به طور قابل توجهي افزايش يا کاهش مي دهد و يا سايت هاي
Link Popularity Check که نتايج حاصل از جست و جوگرهاي مختلف آنها گاه تفاوت هاي صد هزاري و ميليوني دارد.
پس چگونه مي توان گفت محتواي اينترنتي فارسي به چه شکلي تقسيم شده است؟ من اعتقاد دارم اين يک پروژه بزرگ است و براي رسيدن به نتيجه ( البته باز هم نسبي) نياز به کمک گرفتن از همه ابزارهاي فوق و همچنين فاکتورهاي ديگري است. شايد بتوان قبل از آن به نوعي با کمک يک بررسي و پيمايش از برخي از ابزارهاي ذکر شده به نتايجي رسيد که در حقيقت اشل کوچکتر نتايج بزرگتر هم باشد.
مطمئنا در آن بررسي اگر پرشين بلاگ نه 77 درصد که تنها 30 درصد کل محتواي فارسي را به خود اختصاص دهد باز هم در مکان نخست قرار خواهد داشت و اين به نظرم موفقيت کوچکي نيست.

نوشته شده توسط: شهرام در December 14, 2004 10:00 PM | تکنولوژی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/675

:نظرها

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001144.php on line 239

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001144.php on line 239