« با اجازه آی تی ايرانی ها! | صفحه اول | ماهیها در عید نوروز می میرند. »

شنبه 29 اسفند 1383

بهترینها و بدترینهای سال گذشته

با پایان سال تصمیم گرفتم که برخی از بهترین و بدترینهای سال گذشته را البته از نظر خویش بنویسم.توضیحی در مورد بدترینها وجود دارد که آنها خود ار بین افراد، شرکتها و موارد معروف و مهم و جدی انتخاب شده اند و اصولا موارد تازه کار و یا نه چندان جدی جایی در این فهرست نخواهند داشت. البته در تلاش بودم که احیانا با غرض ورزی همراه نباشد.در عین حال مطمئن هستم که نه بهترینها فاقد اشکال هستند و نه بدترینها سراسر اشکال.

بهترینها:
*بهترین نمایشگاه و جشنواره: الکامپ - به دلیل کیفیت و رشد قابل قبول در بین دیگر نمایشگاهها و جشنواره مرتبط
*بهترین وبلاگها: وبلاگ سایت weblog.iranasp.net به دلیل رویکرد و دید جدی به وبلاگها در سایتهای آموزشی مهم و همچنین جذب مخاطب و نویسندگان در این زمینه و همچنین وبلاگهای حلقه ملکوت به خاطر کیفیت استثنایی مطالب آنها.
*بهترین سایت خبری: سایت خبری میراث فرهنگی (chn.ir) به خاطر پرداخت به فرهنگ ایرانی و معرفی آن در وب و سایت بی بی سی فارسی به خاطر کیفیت مطالب و بکار گیری و در نظر داشتن از اصول و عناصر مناسب سایتهای خبری در این وب سایت
*بهترین خبرنگار آی تی: شهرام شریف به دلیل دید و فعالیت مناسب در این زمینه و همچنین کمک و راهنمایی به چندین نشریه و حمایت یا پوشش خبری مناسب از برخی از جریانها و وقایع آی تی .
*بهترین نشریه IT: هفته نامه عصر ارتباط . بدلیل جذب مخاطب و تلاش مناسب و جدی در زمینه آموزش و فرهنگ سازی فن آوری اطلاعات .
*بهترین مجله: مجله شبکه به خاطر کیفیت و تخصصی بودن مطالب آن .
*بهترین سرویس خبری IT : سرویس خبری ایسنا به دلیل تلاش و فعالیت قابل قبول جهت انعکاس اخبار آی تی
*بهترین فرد فعال : آقای ابطحی به خاطر حمایت از نویسندگان وبلاگها و مسئولین سایتهای بازداشت شده.
*بهترین مقاله نویسان و مترجمان: آقای نیما حجازی به خاطر فعالیت و حجم بالا و البته با کیفیت مطالب تولیدی و همچنین مهدی رودکی به خاطر تاکید و تمرکز و جا انداختن یک موضوع تخصصی
*بهترین مقاله نویسان در وب فارسی : امیر فهیمی به خاطر توجه به مطالب روز و جدید در حوزه آی تی
*بهترین سایتهای پرتال . سایت IranMania.com به خاطر کیفیت مناسب و بروز رسانی و همچنین سایت لینکستان (Linkestan.com) به خاطر به روز رسانی مناسب
*بهترین سرویس دهنده اینترنت: شرکت داتک به خاطر راه اندازی سرویس اینترنت بی سیم و شرکت پارس آنلاین به خاطر کیفیت و پشتبانی قابل قبول
*بهترین حرکت در عرصه ارتباطات اینترنتی : راه اندازی اینترنت بی سیم توسط شرکت داتک
*بهترین مدیر دولتی .:آقای قالیباف ( نیروی انتظامی) توجه و دید مثبت و مناسب به فن آوری اطلاعات و پیاده سازی طرح ها و پروژه های فن آوری اطلاعات در زمان مناسبتر نسبت به دیگر مجموعه های دولتی در زیر مجموعه نیروی انتظامی.
*بهترین شرکت هاستیگ ایرانی: شرکت روند تازه (ouriran) به خاطر پشتبانی خوب، تمرکز بر پلانهای تجاری و جذب و پشتیبانی مناسب از دهها سایت مهم ، دولتی و یا با بازدیدکنندگان بالا و کیفیت قابل قبول سرویسها.
*بهترین جستجوگر فارسی: پارسیک parseek.com به خاطر بروزسانی مداوم و توسعه امکانات و جذب کاربران فارسی زبان
*بهترین روابط عمومی در بین شرکتهای نرم افزاری: همکاران سیستم به خاطر راه اندازی سایتی پرمحتوا و تولید اخبار و مقالات علمی.
*بهترین سایت یا گروه امنیتی: گروه hat-squad به خاطر فعالیتهای مفید و سالم در زمینه امنیت
*بهترین سایت آموزش : سایت Iranasp.net به خاطر فعالیت مداوم و جذب مخاطبان و تبدیل شدن به یک مرجع برای علاقمندان به زمینه فعالیت این سایت

بدترینها:
*بدترین مجله: علم الکترونیک و کامپیوتر به خاطر تبدیل شدن از یک مجله نسبتا علمی به یک مجله تبلیغاتی و عدم توجه به خوانندگان خود.
*بدترین ادعا: ادعای کاهش پنجاه درصدی قیمت اینترنت از طرف مسئولین مخابرات به خاطر عدم تحقق در زمان ادعا شده و اصولا شعاری بودن آن بخصوص برای کاربران نهایی.
*بدترین خبر : خبر مربوط به تعلق جایزه بین اللملی وب به جوان سنندجی به خاطر کذب و بی اعتبار بودن جایزه و حتی محصول ادعا شده و انعکاس گسترده و تاسف انگیر خبر فوق در رسانه های کشور.
*بدترین سرویس خبری: سرویس نگاهی به وبلاگهای ایسنا به خاطر عدم توجه و درک مناسب وبلاگهای فارسی و دیدی نسبتا بسته و محدود به این عرصه و کیفیت نامطلوب بسیاری از اخبار آن.
*بدترین ارسال کننده هرزنامه : سازمان علم حق و عدالت (پرفسور میرزایی) به خاطر ارسال هزاران ایمیل یا حجم بالا بدون در نظر گرفتن خواست و حتی اعتراض صاحب ایمیل .
*بدترین سایتهای خبری: سایت خبرگزاری قسط و شانا (نفت) به خاطر تاخیرها و حتی عدم برورزسانی در فواصل زمانی زیاد.
*بدترین سایت خبری از نظر فنی : سایت خبری ایرنا ، بدلیل در نظر نگرفتن اصول فنی (مانند استفاده از یک صفحه و اسکریپ برای نمایش و مدیریت کلیه اخبار و بخشهای سایت )، رنگ آمیزی نامناسب و انتقال غیر حرفه ای به طرح جدید.
*بدترین شرکت هاستیگ: شرکت رسالت به خاطر مشکلات فنی و امنیتی متعدد و شرکت اطلاع رسانی همکاران سیستم به خاطر مشکلات نسبتا بلند مدت در ارائه سرویسهای خود (مشکلات ابتدای سال و همچنین مشکلات ایمیل در طوال سال).
*بدترین حادثه: بازداشت برخی از مسئولین سایتهای خبری و وبلاگ نویسان
*بدترین هکر: هکر نابغه پانزده ساله! به خاطر صدمه زدن به سایتها با ترفندهای نه چندان حرفه ای و برای کسب شهرت
*بدترین فیلترینگ: فیلتر کردن سایت اورکات و برخی دیگر از شبکه های اجتماعی در وب.

نوشته شده توسط: در March 19, 2005 02:12 AM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/821

:نظرها

علیرضاجان خسته نباشی!
بررسی بهترینها و بدترینها یکی از کارهای لازم امروز برای اطلاع رسانی صحیح می باشد. من برای این کار به تو تبریک میگم .

نوشته توسط: rasoulabdollahi at April 2, 2005 12:50 PM

داتک بندوبساط وايرليس رو از تو سايتش که جم کرده

شما به چيش امتياز دادين ؟!

****
پاسخ علیرضا شیرازی
به هر حال یک کار جدی انجام داد و هستند صدها نفری که از این سرویس استفاده میکنند. این کار در بین رخوت و کندی دیگر سرویس دهندگان که هر روز خبر و ادعایشان را میخوانیم و البته حرکتی نمی بینیم جای تقدیر است.

نوشته توسط: Arad at March 20, 2005 05:03 AM

علیرضا جان
باور دارم چیزهایی که من نوشتم اصلا به دلیل رابطه ام با اطلاع رسانی نبوده و نیست. و متاسفم که تو اینطور برداشت کردی.من و تو بارها در این باره با هم گپ زدیم که به اعتقاد من مشکل صنعت آی تی ما این مطالبی که تو در نوشته هایت به آنها اشاره می کنی نیست. مشکل این صنعت (به اعتقاد من) نکات و مسائلی است عمیق تر و تاسف برانگیز تر. (مانند کپی رایت ، فرهنگ سازی، و ...) شاید بهتر باشه به اونها پرداخته بشه تا نقاط ضعف همدیگر رو هدف بگیریم و بزرگ کنیم. علیرضا می دونم که خودت هم قبول داری که این صنعت به دلیل نو پا بودن احتیاج به زمان داره تا رشد کنه و جایگاه خودش رو پیدا کنه و برای این رشد وجود آدمهایی که انتقاد کنند بسیار لازمه . ولی دوست خوب من به نظر تو اگه به امثال ادمهایی مثل نیما و مجموعه مقالات این و آن گیر بدیم به رشد این صنعت کمک کردیم؟ اگه نظر منو بپرسی فکر می کنم (که شاید اشتباه باشه) نه اصلا کمکی که نمی کنه هیچ، شاید باعث دلخوری و دلسردی هم بشه.
فکر می کنم الان زمانی است که همه آدمهای فعال در عرصه آی تی باید به هم کمک کنند تا فرهنگ استفاده صحیح از این فناوری در جامعه جای خودشو پیدا کنه و رشد کنه.
اگه درست یادم باشه چند باری هم که با هم گپ زدیم دراین مورد باهم صحبت کردیم که خراب کردن کار بسیار آسونیه ولی بزرگ کردن و ساختن مشکل.
یه دوستی دارم که تکه کلامش اینه: بیا به جای دیوار شدن روبروی هم ، برای هم پلی باشیم برای عبور از مشکلات و تنگنا ها.

در هر صورت اگه من به کارنامه یک ساله ام نگاه کنم سراسر ضعف و کوتاهی می بینم . کلی کار ناتمام و بی کیفیت. کلی مسئولیت اجتماعی انجام نشده و تا دلت بخواد عقب موندگی و بیسوادی. پس به خودم اجازه نمی دم کسی رو مورد حمله قرار بدم.
در هر صورت آنچه دوست من ، نوشتی حواب پست من نبود (: یه حمله دیگه بود(این فقط به خاطر دوست خوبم در فارستک که خیلی هم در سال گذشته به ما لطف داشت و کمک کرد (: )

علیرضا اعتقاد دارم اینکه سرور فلان شرکت و بهمان شرکت خوبه یا بده و یا اینکه فلان مجله با کیفیته یا بی کیفیت و یا .... مشکل آی تی ما نیست. طبیعت کاره. مشکل خیلی عمیق تر و تاسف برانگیز تره.
این که ما هنوز نتونستیم تجارت الکترونیکی داشته باشم. این که ما هنوز روش های سنتی آموزشی داریم ، اینکه ما صادرات نرم افزار نداریم ، این که ما فقط ۵ میلیون کاربر اینترنت داریم ، این که ما هنوز کپی رایت نداریم ، این که شرکت های بزرگ نرم افزاری در ایران نمایندگی ندارند، این که هندی ها و حتی عرب ها بازار منطقه رو از ما گرفتند و ... و اینکه ما قدرت تحمل همدیگر رو نداریم. افسوس و صد افسوس.
شاد باشید


****************************************
پاسخ علیرضا شیرازی
********************************************

شروین جان.
اگر چه گفتی که اینرا به خاطر رابطه ات با اطلاع رسانی ننوشتی اما قبول کن که باورش سخت است.تو قطعا دوست خیلی خیلی خوبی برای من هستی و همیشه نیز مرا با نظراتت نسبت به نوشته هایم مرا راهنمایی کردی.
قبول دارم که آنچه می نویسم کلید حل مشکلات آی تی نیست.درباره آنچه که درباره کپی رایت، فرهنگ سازی اشاره داشتی و شاید به نظرم خودم پروژه های میلیونی و میلیاردی بی فایده ، موج سواری با کلمات و واژه های آی تی و صدها مسئله دیگر نیز یا نوشته ام یا خواهم نوشت اما اینها دلیلی نیست برای اینکه درباره چیزهای دیگر ننویسم. درست مثل اینکه بگویم وقتی هنوز بازاریابی و علم آن در کشور جایگاه خود را پیدا نکرده خوب نیست کسی درباره بازاریابی الکترونیکی بنویسد! ایا این منطق درستی هست.
فکر میکنم که قبول داری که انتقاد، چه برای کسی که مورد نقد قرار میگیرد و چه برای کسانی که آنرا میخوانند میتواند بهره هایی نیز داشته باشد.گاهی اوقات نیز باید مبارزه کرد، افشا کرد و یا اعتراض کرد. کسی که برای بهره برداری مالی آمار فضایی و یا اخبار بی اعتبار میدهد دیگر نقد نیاز ندارد او به اعتراض نیاز دارد تا هم او بفهمد که نباید چنین کند و هم دیگران اشتباه بودن آنرا درک کنند. این ایده بسیاری هست که فکر میکنند ما کار خودمان را میکنیم و به کار دیگران کاری نداریم. اگر دیگران اشتباه میکنند به ما ربطی نداره!. و زمانی میرسد که آنها مینالند که حق ما را خورده اند آنها به نظر من لایق انداخت آب دهان نیز نیستند.از کسانی که نمیفهمند و یا سواد آنرا ندارند نمیتوان انتظار داشت اما وقتی اهل فن سکوت میکنند یک جای کار اشتباه است.
به خاطر دارم زمانی دوست خوبم بشاش (اگر مرا لایق دوستی خود بداند) با استفاده از جایزه وب طلایی در خبرنامه و یا حتی وب سایتش برای مجموعه تحت مدیریت اعتبار کسب می کرد. اگر آنروز هم اعتراض میکردند شاد دیگر شاهد پخش خبر تعلق جایزه فوق به آن جوان شهسواری از تلویزیون ملی نبودیم.اگر قرار باشد از آن مهندس سنندجی توقع نداشته باشیم ، اگر قرار باشد از محمود بشاش که فردی مطلع و آگاه میباشد توقع نداشته باشیم. بایستی از چه کسی توقع داشته باشیم! و آنگاه اگر نقدی بود بگوییم در حال ساخت دیوار هستی!اعتراض و نقد دیوار نیستند.جهل ، بستن چشم در برابر جهل و سوء استفاده و یا حتی بهره بردازی از جهالت دیگران دیوار هست.
وبلاگ آی تی ایران جایی برای نقد همین مسائل به نظر جزئی هست.نمی خواهم بگویم کسانی که مثلا در وبلاگشان هر روز پستی درباره معرفی یک نرم افزار و لینک دانلود یا کرک آن را دارند وبلاگ ضعیفی دارند اما من شخصا به دنبال پیدا کردن یک جایگاه خاص برای آی تی ایران دات نت هستم و فکر میکنم داشتن یک دیدگاه نقادانه و حتی گاهی اعتراض آمیز میتواند انتخاب جالبی است.اگر من اینگونه مینویسم شاید برای این هست که دیگران چندان توجهی به این مسائل ندارند.وقتی سایت مخابرات ایران مدعی دریافت جایزه وب طلایی شد و حتی در نشریات منتشر شد چه کسانی اعتراض کردند و چه کسانی آنرا به نقد کشیدند؟.
بله، مرد فرد آگاه و بی نقصی نیستم اما حداقل در تلاش هستم در حد و اندازه خود و تا آنجا که فکر کنم میتوانم موثر باشم با نگاهی دیگر (گاهی هم نقادانه و یا اعتراض آمیز) به آنچه در حوزه فعالیتم و حتی در زندگیم اتفاق می افتد نگاه کنم و بنویسم.
گفتی که مشکل ما اینکه مثلا سرور کدام شرکت بهتر است یا کدام مجله ضعیفتر نیست. اتفاقا من معتقدم بخشی از مشکلات ما همین هست. ما به عنوان فعالان این حوزه وظیفه داریم اول از همه در حوزه کاری خودمان درست عمل کنیم! وقتی نتوانیم در مسائل فنی چون یک وب سرور با کیفیت قابل قبول نزدیک شویم!چه انتظاری از حل مشکلات بزرگتر داریم. وقتی یک نشریه علمی هر روز کیفیتش پایین تر میشود و تبدیل به یک محله تازه پای تبلیغاتی میشود وقتی سرویسهای خبری و سایتهای خبری ما در زمینه آی تی (آنها که قرار است مشکلات را نشان دهند و خوبها را سپاس گویند) ار از نیروی متخصص و یا با سطح سواد مناسب بی بهره اند و وقتی هزار مشکل کوچک دیگر وجود دارد چگونه میتوان انتظار حرکات بزرگ داشت. بپذیریم که بد نیست کسانی هم باشند که این اوضاع را نقد کنند. با نقد همه مشکلات حل نمی شود اما بدون آنهم همه چیز درست و سالم نخواهد بود.
آری با گیر دادن به نیما مشکلی حل نمی شود اما وبلاگی که من نیز سهمی در آن دارم حداقل به نظرات و انتظاراتم نزدیک تر باقی خواهند ماند.من به نیما گیر ندادم . مطلب نیما بهانه ای بود در مورد انتظاراتم از وبلاگ ای تی ایران (شاید یک جور مدیریت از نوع شیرازی آن!) .در مورد مقالات هم شاید منظور ت مقالات بشاش باشد. فکر میکنم قبلا دلایلش را نوشتم ویا تذکر دادم.همانطور که قبلا به تو گفتم اینها اینقدرها هم بد نیست و به قول دوستان این ار زوشهای بازاریابی هست و همه ما از اینکارها را میکنیم! نوشتن آنگونه مقالات را بد نمیدانم همانطور که نقد کردن آنها را نیز مذموم نمی دانم.چه خوب گفتی که پلی باشیم برای بالا بردن یکدیگر کاش محمود در آن مقاله نیز اشاره ای به آنها که بیشتر زحمت و وقت گذاشته بودند میکرد.وقتی بزرگان آنها که قرار است معلم کسانی چون من باشند اینگونه هست براستی چه انتظاری داریم.
مشکل ای تی ما به خاطر نقد من یا امثال من نیست. اصولا بزرگترین نقدها! بزرگترین سدها در آنها که در این صنعت پیشرفته تر هستند اتفاق می افتد. جریمه های سنگین علیه مایکروسافت ، قوانین محدود کننده برای برخی شرکتها ، نقدها و حتی جنبش علیه محصولات و یا سیاستهای شرکتها و جنگهای بین شرکتها همه اتفاق می افتد . یک شرکت مقاله ای در دفاع از محصولاتش و بر ضد محصولات رقبب می نویسند و دیرگان نیز آنرا نقد میکنند خلاصه همه اینها کمک میکند تا این چرخه از مسیر اصلی خویش خارج نشود.

نوشته توسط: شروين at March 19, 2005 09:51 PM

اسم بهترين وبلاگ در زمينه IT را يادت رفت بنويسي: ITiran.net
بهترين منتقد: عليرضا شيرازي و ...
در جواب دوست عزيز آقاي شروين هم عرض کنم چي شد هي کلمه حمله را اين همه تکرار ميکنيد؟ اگر اين حمله است اي کاش يکي پيداشود اينطوري به ما حمله کند

نوشته توسط: فارس تک at March 19, 2005 07:45 PM

قربان لطفا اضافه بفرمائيد:
بهترين مدير جلسه : مهدي رودكي عزيز بخاطر اداره بي نظير جلسه دوم چالش هاي اينترنتي.كه كل قضيه رو حداقل تا امروز تعطيل فرمودند.
بهترين ارائه دهنده راه كار هاي توسعه فرهنگ فناوري اطلاعات : عليرضا شيرازي عزيز به خاطر حملات بدون وقفه به همه دوستان فعال در اين عرصه و خلاصه حمله به هركسي كه دم دسته! (: مدير و رفيق و همكار و ...
بهترين منتقد: اون كسي كه فقط كساني رو نقد مي كنه كه دستشون به جايي بند نيست و خطر مطري ندارند.(مثلا نقد نوشتن در مورد مشكل نمايشگاه الكامپ خطر داره و نقد نحوه حضور ما در سبيت و غيره و غيره ولي نيما و بشاش بي خطرن مي شه در موردشون بي رحمانه نقد نوشت هر چند كه خود نقد كننده هم مي دونه مشكل صنعت آي تي ما اين چيزها و اين افراد نيستند. ولي خوب مهم نيست ديگران ممكنه ندونند. پس مي شه حداقل براي يه مدت نقد نوشت. نه؟!

پاسخ علیرضا شیرازی
شروین من اگر به اطلاع رسانی گیر نمیدادم که این پست را نمی نوشتی!
به هر حال به حق میدهم به عنوان کارمند و بازاریاب الکترونیکی اطلاع رسانی همکاران سیستم از شرکت مطبوعت دفاع کنی.! ولی کاش اینکار را با نقد در خود شرکت انجام دهید. یعنی اول سرویس هاستینگ را درست کنید. چند روز ایمیل مشتریان هاستیگ شرکت شما مشکل داشته است؟! آیا در ابتدای سال چند روز وب سرور شرکت مشکل نداشته است؟! آیا سرورهای شما به دلیل هاست سایتهای متعدد دچار کندی نیست؟! پس از قبول کن که نقد من بی دلیل نیست. اطلاع رسانی یک شرکت فعال است که با کارمندانی نمونه که البته فکر میکنم بایستی به کیفیت کارهای خود نیز توجه کند.
در مورد بقیه نظراتت هم دوستان همه دارای بولتن هستند . یک عصر ارتباط و یک نیما! مقاله های تبلغاتی آقای بشاش و مقالات emkaetingway هم باید اضافه شود. در ضمن اگر پاسخی هست بدهید. قول میدهم در همین جا کار کنم.

نوشته توسط: شروين at March 19, 2005 02:06 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001505.php on line 331

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001505.php on line 331