« پل ورهوف از آيکان رفت | صفحه اول | با عینک بدبینی! »

شنبه 21 خرداد 1384

فيلم هاي تبليغاتي کانديداها - 3

فيلم تبليغاتي محمود احمدي نژاد شايد نخستين فيلم جواد شمقدري است که در آن از انفجار و توپ و خمپاره خبري نبود اين فيلمساز جنگي اما به شيوه همه فيلمسازان ايراني که از سينماي جنگ به سينماي شهري پاگذاشتند، فيملش را با تضادهاي سياه و سفيد شکل داد. تضاد ميان خانه شهردار با قصري لوکس، ماشين شهردار ( پژو 504 )، نگرفتن حقوق و ... حتي استفاده نابه جا از موسيقي فيلم سفيد کيشلوفسکي براي تلطيف کردن فضا اما به اندازه نشان دادن صحنه هاي ملاقات هاي مردمي ناميد کننده نبود. در اغلب صحنه هاي ملاقات با مردم چهره ملاقات کنندگان شطرنجي و غير واضح شد که به دليل آنکه چنين تمهيدي در تلويزيون عمدتا براي مجرمان ومتهمان به کار مي رود مجموع کار به نظر توهين آميز مي رسيد از طرف ديگر مردمي که شطرنجي نمي شدند به شکلي اغراق شده شروع به بوسيدن دست و خم شدن تا کمر در مقابل او مي کردند که تفريط در اين زمينه شعارهاي ساده زيستي و مردم گرايي که احمدي نژاد مي داد تصاوير متضادي را ايجاد کرده بود.

ضد فيلم تبليغاتي
فيلم رفسنجاني اما خيلي سينمايي شروع شد. نوشته آغازين که بينندگان را به جاي ديدن فيلم تبليغاتي به يک نشست پرسش و پاسخ دعوت مي کرد در واقع نوعي فريب سينمايي بود که در واقع در پايان فيلم بيننده کاملا مي فهميد که در واقع با يک فيلم تبليغاتي روبه رو بوده است. جوانان سوالاتشان را خيلي شمرده و کتابي عنوان مي کردند و سعي مي کردند با شکل نگاهها و لحن ( به همراه حرکات روي دست دوربين) حالت مستندي به نشست بدهند اما علي رغم اين که دانشجويان با استعدادي بودند به نظرم خود هاشمي بهتر از همه آنها در اين فيلم بازي کرد چون خودش بود. استحاله يک باره يکي از جواناني که حاضر به سوال کردن نيست اما با اشاره هاشمي به خفگي فضاي جامعه اشاره مي کند و اشک هاشمي را هم در مي آورد و به يک باره براي رييس جمهور آينده اش دست مي زند دراماتيک ترين صحنه فيلم است که خوب از هم از آب درنيامده.سوالات البته جسارت لازم را داشت و همين نکته جذاب اين فيلم بود.
اما مشکلي که فيلم هاي تبليغاتي کانديداها دارند فقط يک چيز است و آن عدم استفاده از مستندسازان است. در يک فيلم تبليغاتي از اين دست داستان چندان به کار نمي آيد بنابراين اتفاقا معتقدم مستندسازان سينمايي ( ديدم مهرداد اسکويي امروز در همين زمينه با روزنامه اقبال هم مصاحبه کرده بود) خيلي بهتر از کارگردانان اسم و رسم دار مي توانند چنين فيلم هايي را دربياورند.
نکته آخر اين که تقريبا اغلب فيلم هاي اين دوره تحت تاثير فيلم تبليغاتي دوره نخست خاتمي بود که توسط افخمي،درويش و سيف الله داد ساخته شد. مجموعه از مصاحبه تکان دهنده دکتر حجت با خاتمي و تدوين صحنه هاي اتوبوسي ( که در فيلم احمدي نژاد تقليد ميني بوسي اش را ديديدم)، زمان پخش و فضاي جامعه آن را کاملا به يادماندي کرده بود. در واقع فيلم تبليغاتي خاتمي به نوعي همشهري کين فيلم هايي از اين دست محسوب مي شود.

نوشته شده توسط: شهرام در June 11, 2005 10:08 PM | متفرقه

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/915

:نظرها

سلام دوباره
ماشین شهردار رو اشتباه کردم که همین جا معذرت می خوام.
شاد باشی
یاعلی

نوشته توسط: Vahidjv at June 14, 2005 11:52 AM

salam
inja weblog e IT ast ya syasat????

نوشته توسط: meysam at June 12, 2005 05:39 PM

سلام
ماشین شهردار پیکان بود.
بعد هم چهره اشخاصی که شطرنجی بود به این دلیل بود که خواستشون غیر منطقی بود و دیدی که شهردار هم زیر بار نمیرفت.
البته اگه دیده باشی.
یاعلی

نوشته توسط: vahidjv at June 12, 2005 10:27 AM

دوستاني كه موفق به ديدن فيلم تبليغاتي رفسنجاني نشده اند از http://clickonline.blogfa.com استفاده كنند .

نوشته توسط: مهرداد at June 12, 2005 01:49 AM

من امروز فيلم معين رو ديدم، فکر نمي کنم آنچنان هم ساختگي و از حفظ بود، اين طبيعي است که قبلا با هم هماهنگ بکنن اما مثلا در يک جايي در اين فيلم که نمي دونم از تلوزيون پخش شده يا نه ، معين از دادگاه صالحه اي ميگه که يک دفعه حجاريان وسط حرفش مي پره و مي گه کجا بوده اين دادگاه.. کمتر به نظر مي رسه که اين از عمد باشه يا موارد ديگه.

نوشته توسط: milad at June 11, 2005 11:23 PM

اگه لینکی از فیلم هاشمی گیر آوردی، ممنون می‌شم اگه تو سایتت بزاری یا برام میل کنی. هر چند که فکر کنم هاشمی اونقدر باهوش باشه که مخاطباش رو بشناسه و فیلمش رو تو اینترنت نذاره!

نوشته توسط: رضا at June 11, 2005 10:49 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001687.php on line 270

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001687.php on line 270