« لينک نتايج | صفحه اول | مرد کشاورز »

شنبه 28 خرداد 1384

پيام 27 خرداد


امشب شب جشن و شادي در اردوي آبادگران و بخشي از اصولگرايان است، به واقع شيريني اين پيروزي دور از انتظار( شايد براي ما البته) پس از دو شکست متوالي در انتخابات رياست جمهوري و چند پيروزي انتخاباتي ( شوراي شهر و مجلس) حالا با (نيم)گام سوم دو چندان شده است. اين پيروزي البته به هيچ وجه با نتيجه مطلوبي به دست نيامده( احمدي نژاد با حمايت تنها 5 ميليون حالا شانس 50 درصدي و حتي بيشتر براي پيروزي دارد) و حتي اگر هفته آينده اين موقع در انديشه تعيين مسير قطار آبادگران به سمت کاخ رياست جمهوري هم باشد او نخستين رييس جمهور اين حکومت است که با راي بسيار ضعيف( 17-18 درصد) و به شکلي ناپلئوني در مرحله دوم انتخاب مي شود. با اين حال همه مي دانيم اين حرفها درست پس از انتخاب شدن او رنگ و بويي از بهانه است و گروه مخاطب کلام نيز نشان داده چندان تجميع آرا برايشان اهميتي ندارد( نگاه کنيد به انتخابات شوراها).
در پراکنده ترين انتخابات رياست جمهوري تاريخ اين حکومت شايد درسي که بتوان آموخت فهم اين موضوع است که گروه هاي سياسي و اجتماعي ما هيچ فهم درستي از رفتارها و نگرش هاي مردم ندارند و بيشتر بر اساس حدسيات و خواست هاي خودشان اين گروه ها را تعريف مي کنند، برخلاف اين که مي گويند مردم ايران قابل پيش بيني نيستند تصور من اين است که ما بلد نيستيم رفتارهاي مردم را پيش بيني کنيم مثلا نگاه کنيد يک وعده احساساتي و ساده ( 50 هزارتومان براي هر ايراني) مي تواند 5 ميليون نفر را به پاي صندوق راي بکشاند و گوينده اش را تا مرز دور دوم انتخابات پيش ببرد و يا نامزد کاملا ناشناسي را که از ابزار تمايز طبقاتي و فقر و تعدادي شعارمعمولي بهره گرفته در آستانه رياست جمهوري قرار دهد.
به تصور من کساني مثل معين و لاريجاني چوب پيچيده کردن شعارهايشان را خوردند،آنها برنامه دشوارتري را پيش گرفتند و انرژي بيشتري را هم صرف کردند اما چون مخاطب آنها از طيف هاي سرخورده اجتماعي گرفته تا طرفداران پروپا قرص عمدتا اقشار تحصيل کرده را در برمي گرفت به خودي خود مردم عادي را از دايره توجه خارج مي ساخت. از طرف ديگر براي اصلاح طلباني که يک شبه نام شان را به جبهه دموکراسي خواهي تغيير داده بودند وضعيـت دشوارتر هم بود چراکه آنها نماينده حزب حاکمي بودند که عمده مردم به دلايل مختلف چندان از آنها راضي نشان نمي داد. مصطفي معين باهمه شخصيت دوست داشتني اش وقتي در مصاحبه هاي تلويزيوني هم صحبت مي کرد انگار داشت در برابر دانشجوياني سخن مي گفت که هر روز روزنامه شرق مي خوانند و بااصطلاحات رايج سياسي روز آشنا هستند در حالي که مخاطب او مردم عادي بودند که به قولي حاضرند تمام آزادي شان را بدهند تا مفت و مجاني 50 هزارتومان به جيب بزنند. علاوه بر اين نه معين و نه هيچ کدام از اصلاح طلبان يا دموکراسي خواهان ديگر نه بيان و نه شخصيت کاريزماتيک خاتمي را ندارند که مي توانست مجموعه اي از گروه هاي اجتماعي و سياسي پراکنده و انواع طيف هاي مردمي را با زباني ساده و صميمي به سمت خود جلب کند.
با چنين نتايجي حالا برخي منتقدان اصلاحات هم خواهند توانست گفت که مجموعه شعارها وخواست هايي که کانديداي آنها در جريان تبليغات انتخاباتي مطرح کرد در واقع بيش از آنکه به حمايت منجر شود به حساسيت هاي طرف مقابل مبدل شد، و اين تهييج همان چيزي بود که آن طرف انتظار آن را مي کشيد( درست شبيه بيانيه بوش که براي گرم کردن تنور انتخابات هيزم خوبي بود)وگرنه چه کسي است که باور کند برخي از آن وعده هاي عمدتا سياسي به اين راحتي و توسط رييس جمهور به تنهايي قابل اجرا باشد.
با اين به تصور من با اين نتايج نه همه چيز به پايان رسيده و نه فضا هنوز آنقدر نااميدکننده است.هشت سال قبل جشن و شادي اينجا بود و حالا آن طرف(هر چند آن جشن را چه کسي مي تواند با اين يکي مقايسه کند)، کساني که از قدرت و نيروهايشان درست استفاده کردند موفق بودند و با يکي دو شکست هم عقب نرفتند حالا مزدشان را مي گيرند، برخلاف تصور آنها پيام دوم خرداد را خوب دريافتند آيا ما پيام 27 خرداد را مي گيريم؟

نوشته شده توسط: شهرام در June 18, 2005 09:50 PM | سياست

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/924

:نظرها

سلام، آيا ميدانيد در اين دنياي بزرگ افراد كوچك و ضعيفي هستند كه مشكلاتشون با دست ياريگر ما حل ميشود،آيا ميدانيد كه وقتي نداي ياري طلب آنها را ميشنويم به رسم شيعه علي و حسين چگونه به ياريشان برخيزيم ،هم اكنون نيازمند ياري ما هستند . شاديهايمان را وعيديهايمان را تقسيم كنيم. دختران معلول ذهني را در استان دور افتاده ايلام دريابيم و كمكهاي خود را با شماره حساب 3001138بانك رفاه كارگران شعبه ايوان غرب بنام توانبخشي عاطفه واريز نماييد

نوشته توسط: maryam at February 13, 2006 09:25 AM

8 سال فقط حرف و بازی های سیاسی.
کار، معیشت و زندگی برای مردم مهمتر از آزادی و حقوق بشر است.
خرد جمعی اشتباه نمی کند.

نوشته توسط: ایرانیان at June 19, 2005 05:34 PM

واقعاً راست گفت اون تحليلگر انگليسی که برايه حفظه استعمار در خاورميانه بايد عرب هارو
سير نگاه داشت ايرانی هارو گشنه

نوشته توسط: behzad at June 19, 2005 01:11 PM

اگر كسى از دادن راى مثبت به هاشمى ابا دارد، مى تواند به رقيب او راى منفى بدهد. مهم نيست كه اين آرا با چه نيتى به صندوق ها ريخته مى شوند مهم آن است كه ما نبايد حق راى دادن خويش را در آخرين فرصت از كف دهيم. «لاتلقوا بايديكم الى تهلكه» اين دستورى دينى است. خودكشى سياسى نيز چون خودكشى فردى گناه كبيره است. نقد هايمان بر هاشمى را مى توانيم از هفته آينده شروع كنيم روزى كه مطمئن هستيم رئيس جمهور كسى نيست كه پس از انتقاد از او آينده اى را پيش روى خود نبينيم.

اكنون به صراحت روشن شده است كه هاشمى تنها گزينه باقى مانده حفظ دموكراسى در ايران است. هيچ وقت به اين صراحت درباره كسى يا راهى ننوشته ام اما تاكنون چنين با صراحت آزادى در آزمون قرار نگرفته است. مى توان به هاشمى انتقاد داشت، مى توان او را مغرور خواند، مى توان بر اولويت توسعه بر دموكراسى در آراى هاشمى خرده گرفت اما نمى توان كتمان كرد كه اين تنها راه و آخرين راه سياسى است. ديگر راه ها يا به كنج انزواى روشنفكرانه منتهى مى شود يا به انتحار هاى متوهمانى كه هنوز از تحريم سخن مى گويند. آنچه درباره آن حرف مى زنيم «هاشمى» نيست «موقعيت هاشمى» است.

نوشته توسط: mohammad at June 19, 2005 01:08 PM

هرچيزي در ضد خود معنامي يابد... شايد ما لايق چيزي هستيم كه به ما كمك كند تا داشته هاي خود را بهتر ببينيم.

نوشته توسط: يگانه at June 19, 2005 10:32 AM

همه این ها درست. نقش دین را هم نمی شود رد کرد.درهیج کدام از معادله های این انتخابات " نقش مذهب " را پر رنگ نکردیم. واقعیت جامعه به سمت دیگری است که روشنفکران طبق معمول به دلیل دوری از جامعه و فاصله نمی توانند درک کنند. هاشمی هرچه که نباشد یک روحانی است ، و کروبی هم همین طور. شعارهای احمدی نژاد هم شعارهای ارزشی بوده . نمی گویم دین دلیل رای دادن به این افراد است ، اما یک کاندیدای این کشور، نمی تواند این موضوع مهم را فراموش کند.یعنی هنوز نمی تواند.

نوشته توسط: ندا at June 19, 2005 12:37 AM

مرسی ... شاید یکی از بهترین مقالات و تحلیل هایی بود که امروز خوندم....

نوشته توسط: Armin at June 18, 2005 11:46 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001703.php on line 269

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001703.php on line 269