« آینه... | صفحه اول | کابوس هاي ماکان، واقعيت هاي ما »

شنبه 1 مرداد 1384

یک پیشنهاد - بررسی وضعیت فیلترینگ در ایران

اگرچه بارها نقدها و اعتراضات کاربران ایرانی را در مورد نحوه فیلترینگ و اشتباهات و تنگ نظریهای خاص در مورد سایتهای مختلف را خوانده ایم اما هیچکدام به صورت رسمی و با جزییات مطرح نشده است. به نظر میرسد در شرایط کنونی بتوانیم با کمک کاربران ایرانی گزارشی از وضعیت فیلترینگ، اشتباهات و مشکلات آن تهیه کنیم.
پیشنهاد میکنم دوستان و کاربران ایرانی با توجه به شرکت سرویس دهده اینترنتی که با آن کار میکنند گزارشی از سایتهایی که به اشتباه فیلتر شده است و یا اصولا نیازی به فیلتر کردن آنها نبوده تهیه کنند.
هر کاربر میتواند فهرستی هر چند کوتاه از سایتهای خبری خارجی ، سایتهای جستجوگر،سایت شخصی افرادی که به عنوان مخالف نظام فعالیت سیاسی ندارند، سایتهای ایرانی و خلاصه سایتهایی که فعالیت سیاسی بر علیه حکومت ایران ندارند و یا دارای تصاویر و مطالب غیر اخلاقی نیستند اما فیلتر شده اند را تهیه کند.
در نهایت فهرست فوق می تواند در گزارشی در سایتهای خبری منتشر و یا حتی جهت بررسی و اعتراض در اختیار مسئولین قرار گیرد همچنین این گزارش میتواند سند خوبی برای سازمان حقوق بشر و یا افرادی باشد که آزادی و نحوه دسترسی آزاد به اطلاعات را در ایران بررسی میکنند.به این شکل شاید بتوانیم انتظار داشته باشیم که حداقل شیوه فیلترینگ اینترنت معقول تر و حد ادعای مسئولین باشد.

هر کاربری میتواند به شکل ساده و فقط با ذکر نام شرکت سرویس دهنده اینترنت،شهر محل سکونت ، آدرس سایت و موضوع سایت و ارسال آن بصورت ایمیل و یا در وب سایت احتمالی که برای اینکار در نظر گرفته شود مشکل را گزارش دهد.

بایستی خاطر نشان کنم که فیلترینگ سایتهای در حال حاضر از مواردی مانند سایتهای سیاسی مخالف نظام و یا سایتهای حاوی مطالب و تصاویر غیر اخلاقی فراتر رفته است و مشکل فوق که بخشی از آن به خاطر بی نظمی، بی قانونی و تنگ نظری در بخشهایی از حکومت است که مسئول این کار هستند وبخش دیگر به خاطر سیستمهای فیلتر و اشتباهات پیمانکاران فیلترینگ است و متاسفانه هیچگونه انگیزه و حرکتی نیز در مسئولین برای حل مشکلات فوق دیده نمی شود.

نوشته شده توسط: در July 23, 2005 10:44 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/967

:نظرها

سلام. به نظر من هم اقدام خوب و مفیدی است.جدای از این که چقدر می تونه نتیجه داشته باشه که حتما خواهد داشت اما این گونه اقدامات باعث ایجاد جریانی برای جلب توجه کاربران به سمت حرکت های عملی برای کاهش فیلترینگ خواهد شد.
پیشنهاد می کنم فرمی در وب طراحی شود تا دریافت اطلاعات راحت تر و سریعتر شود.

نوشته توسط: کاوه at July 24, 2005 11:46 AM

به نظر من باید یک سایت برای این کار در نظر گرفت. ولی فعالیت آن باید زیر نظر چند مدیر هماهنگ انجام بشه تا روند متعادلی داشته باشه تا خود این سایت نیز زیر سانسور نره.
من فکر می کنم اگر رفتار متعادل و غیر جاه طلبانه پیش گرفته شود و به جنبه های فنی فیلترینگ هم اشاره شود مشکل خاصی ایجاد نشود.

نوشته توسط: سهیل at July 24, 2005 09:24 AM

راه حل پیشنهادی تون جالبه اما یه ایراد داره. این گزارش به دست چه کسی برسه تا منتشر بشه؟ بهتره یه صفحه وب در نظر گرفته بشه که هر کس که خواست همکاری کنه، مشخصات سایت یا کلماتی که فیلتر شدن( خودتون که خوب می دونین که در موتورهای جستجو برخی کلمات مثل آزادی و ققنوس فیلتر شدن) رو وارد کنن. فکر کنم این کار عملی تر باشه و همه حضور فعالی داشته باشن چون کم دردسره!

نوشته توسط: نازنین at July 23, 2005 11:40 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001794.php on line 251

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001794.php on line 251