« جست‌وجوگر جدید lookspire.com | صفحه اول | حدس بزنيد! »

جمعه 14 مرداد 1384

آینده روشن فنآوری های بیسیم ...

در حالیکه برخی از صاحب نظران IT هنوز فرق Bluetooth و Wi-Fi را نمیدانند یا Wi-Fi را با Hi-Fi اشتباه می گیرند استاندارد نسل بعدی Wi-Fi به زودی نهایی میشود.
چند روز پیش یک توافق مهم بین دو رقیب اصلی پیشنهاد دهنده نسل بعدی استاندارد فناوری Wi-Fi صورت گرفت که مسیر آینده شبکه های محلی بیسیم را هموار کرد. بدین ترتیب رقبا پیشنهاد مشترکی را برای تدوین استاندارد IEEE 802.11n به کارگروه ویژه IEEE ارایه خواهند داد و به احتمال خیلی زیاد قبول می شود.
پیش بینی میکنم فرکانس 2.4MHZ و کانالهای 20 مگا هرتزی نسبت به فرکانس 5MHZ و کانالهای 40 مگا هرتزی انتخاب شوند. علت اصلی آن هم نیاز بازار و سازگاری با نسل قبلی است.
شاید این تحولات و پیش بینی ها برای ما چندان ارزش نداشته باشد چون در این زمینه ها هیچ صنعت پیشرو نداریم که تغییر و تحولات عرصه جهانی فناوری در سود و ضرر و استراتژی آن موثر باشد.
تنها چیزی که میتوان اشاره کرد این است که تمام محدودیتهای Wi-Fi از نظر هزینه، امنیت و سرعت یکی یکی در حال رفع شدن است و رویکرد شبکه های محلی به سمت بیسیم شدن خواهد بود و کابل کشی ساخت یافته به لایه بالاتر یعنی بک بون اصلی برای اتصال AccessPoint ها محدود میشود.
شرکتهای مختلفی که به تولید کابل و تجهیزات سیم کشی و کابل کشی ساخت یافته مشغولند (مثل لگراند) به سمت بازار کشورهای توسعه نیافته متمایل می شوند و پس از چند سال بساط داکت کشی و کابل کشی در شبکه های محلی برچیده خواهد شد.
تجهیزات جانبی کامپیوتر به امکانات بیسیم مجهز خواهند شد و پورت USB بیسیم با فن آوری Ultra Wide BAnd بخش ثابتی از هر مادربرد خواهد بود.
بازار فایروایها، تجهیزات محافظت و مراقبت، نرم افزار های امنیتی شبکه های بیسیم و دوربینهای بیسیم داغ خواهد شد و زمینه رشد شبکه های پر سرعت و broadband مثل WiMAX فراهم می شود و سرویس دهندگان بیسیم اینترنت کم کم از سرویس دهندگان اینترنت DSL پیشی میگیرند.
همکاری مشترک سرویس دهندگان بزرگ VoIP و سرویس دهندگان Wimax (استاندارد IEEE 802.16) از یک رقابت جدی بین سرویس دهندگان DSL و بیسیم حکایت میکند.
m-commerce بیش از پیش جنبه عملی میگیرد و همچنین نسل جدیدی از هکر های شبکه های بیسیم به وجود می آیند که از دانش و مهارتهای مخابراتی و شبکه های بیسیم برخوردارند.
در حال حاضر آنچه به عنوان یک پیشنهاد جدی می توانم مطرح کنم این است که از خریداری LapTop جدیدی که Wi-Fi ندارد خود داری کنید!

نوشته شده توسط: در August 5, 2005 07:04 AM | تکنولوژی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/984

:نظرها

اینده هر چیزی هم روشن باشه اینده اینترنت در ایران روشن نیست.
سایت http://www.sourceforge.net فیلتر شده!!!

نوشته توسط: n/a at August 6, 2005 07:46 PM

اینده هر چیزی هم روشن باشه اینده اینترنت در ایران روشن نیست.
سایت http://www.sourceforge.net فیلتر شده!!!

نوشته توسط: n/a at August 6, 2005 07:45 PM

مطلب خوبي بود

نوشته توسط: يک دوست at August 6, 2005 04:57 PM

http://www.movabletype.org فيلتر شد (براي من)

نوشته توسط: طه at August 5, 2005 06:02 PM

نمیتونم خوشحالی خودم رو از خوندن یاداشتی در این سطح پنهان کنم...

استانداردهای 802.11x مدام در حال بروز شدن هستن و فکر میکنم IEEE از این قضیه عقب مونده...

شاید بهترباشه سازمانی جهانی تر از IEEE به تدوین و تصویب استانداردهای اینچنینی بپردازه...


گفتی محدودیت های وای فای در حال رفع شدنه...سرعت...قیمت...امنیت ! فکر کنم خودت هم قبول داشته باشی که امنیت موردیه که "هرگز رفع نمیشه" و بلطبعش بازار سلوشون های امنیتی هم "هرگز نمیمیره" ! باوجود هزار و یک سلوشن ارائه شده و درشرف ارائه امنیتی روی بستر شبکه های بیسیم من فکر میکنم بازهم ایمن ترین بستر هنوز کیبله ! دردسترس بودن بیش از حد اولین چراغ سبز به یه نفوذگره... وایرلس بخاطر نفس خودش "بیش از حد در دسترسه"

:-*

نوشته توسط: آرشی at August 5, 2005 10:00 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001823.php on line 271

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001823.php on line 271