« رقيب جدي براي لپ تاپ هاي انجمن صنفي | صفحه اول | قانون و ممنوعيت »

یکشنبه 16 مرداد 1384

وباي فيلترينگ و مرحوم بلاگ رولينگ

طي يک ماه اخير فيلترينگ به شکل کاملا بي رحمانه اي جدي تر شده و انگار فرمان آن به دست افرادي افتاده که ديگر بي محابا مي رانند و هيچ چيز جلودارشان نيست. همچنان که عليرضا شيرازي نوشته تعداد زيادي از سايت ها حداقل طي يکي دو هفته اخير فيلتر شده اند که همه ما مي دانيم بسياري از آنها به هيچ وجه داراي محتوا و مضموني که قابل فيلتر شدن باشند، نيستند. از سايت هاي خبري مثل لوموند ديپلماتيک گرفته تا نتايج علمي ( آن هم نه تحقيقات در موارد حساس ) معمولي فيلتر شده اند. در مهمترين آنها شايد بتوان به بلاگ رولينگ اشاره کرد که مستقيما از طرف شرکت ارتباطات داده ها فيلتر شده و الان مشکلات بسياري را براي وبلاگ نويساني که از اين سرويس استفاده مي کنند به وجود آورده است. من ترجيح مي دم فيلترينگ بلاگ رولينگ را اشتباهي بنامم چراکه در غير اين صورت جز آنکه بگوييم اثر اين عمل کاهش عمدي تاثير گستره وبلاگ نويسي است توجيه ديگري نيست هر چند فيلترينگ نداستات هم پيش از اين اين ظن دوم را تقويت مي کند. بسته شدن بلاگ رولينگ را به دليل سطح تاثيري که مي گذارد مي توان با مسدود شدن يکباره پرشين بلاگ و چندين سايت ديگر در دو سال قبل مقايسه کرد که جنجال بزرگي به پا کرد.هم اکنون تعداد زيادي سايت با بسته شدن بلاگ رولينگ لينک هاي کنار صفحه خود را از دست داده اند. فکر مي کنم سکوت دربرابر فيلترينگ ( حداقل طي هفته هاي اخير) باعث چنين پيشروي از سوي شرکت ارتباطات ديتا شده و با توجه به تغيير رياست جمهوري و احتمالا از سر خوش آمدگويي و يا برعکس به چنين پيشوازي مي روند اما فکرنميکنم خود احمدي نژاد هم موافق چنين سياست بي دروپيکري در زمينه فيلترينگ باشد. به جز موارد خرد که در مواجهه با يک فيلترينگ اشتباهي مي توان با مسئولان آي اس پي مربوطه مطرح کرد به نظرم در بحث کلان همه مان بايد کمي بيشتر به اين موضوع حساسيت نشان بدهيم و شايد برخي حرکت هاي روي وب مثل ايجاد پتيشن و نامه سرگشاده هم بتواند راهشگا باشد.

بعد :عجب اوضاعي شده حتي به سايت fastonlineusers.com هم رحم نکردن. اون مرحوم فقط تعداد کاربران آنلاين روي سايتها را نشون مي داد و در تمام عمرش هيچ عمل خلاف عفت و منافع ملي انجام نداده بود.

نوشته شده توسط: شهرام در August 7, 2005 10:40 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/991

:نظرها

سایت statcounter هم فیلتر شده!
عجب مخایی هستن اینا. هیچی حالیشون نیست.

نوشته توسط: reza at August 9, 2005 10:47 AM

راه حل این است !
تحریم اینترنت با كلی سر و صدا در خبرگذاری ها !

نوشته توسط: تیوا at August 8, 2005 07:16 PM

براي فرار از اين بيماري فراگير و عمومي هر بار قبل و بعداز کانکت شدن دستهاي خود را با آب و صابون مايع بشوييد و براي اطمينان از اينکه سايت مورد درخواست شما فيلتر نشده باشد مودم خود را با محلول پرکلرين ضد عفوني کنيد. / پايان خبر _ " بخش بهداشت وزرات ICT "

نوشته توسط: علي نجفي at August 8, 2005 06:25 PM

سايت ماکرومديا هم فيلتر شده اين ديگه برای چي؟

نوشته توسط: يک دوست at August 8, 2005 02:19 PM

واقعاً فکر می‌کنيد فيلترينگ بلاگ‌رولينگ، ندستت، تکنوراتی، موييبل‌تايپ، sixapart بلاگ‌اسکای و... اشتباهی است؟
همه‌ی اين سايت‌ها خدماتی برای وبلاگ‌ها فراهم می‌کنند و اصولاً خودشان محتوايی که قابل فيلتر کردن باشد ندارند. قطعاً اين فيلترينگ هدف‌مند و باقاعده، آگاهانه و عمدی و برای ضربه زدن به وبلاگ و وبلاگ‌نويسان در ايران اعمال می‌شود و هدفی جز جلوگيری از اشائه وبلاگ برای آن متصور نيست.

مشخصاًهر وبلاگی هم که زياد در اين مورد کنکاش کند بلافاصله فيلتر می‌شود. سرگردون خيلی وقت است که به همين دليل فيلتر شده. فارس تک و parsmedia هم آخرين قربانيان آن نخواهند بود. بعيد است پی‌گيری در اين مورد هم راه به جايی ببرد. برای سرگردون مدتها با هر که توانستم تماس گرفتم و نهايتاً همه‌ی راه‌ها به قوه‌ی قضائيه ختم می‌شد و کاری از دست کسی بر نيامد.

فيلتر کردن ابزارهای وبلاگ‌ها برخلاف پارسيک و macromedia.com که مشخصاً اشتباهند، کاملاً عمدی و آگاهانه است. بهتر است خودمان را گول نزنيم.

نوشته توسط: سامان at August 7, 2005 11:39 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001837.php on line 259

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001837.php on line 259