« وزير پيگير فيلترينگ اشتباهي سايـت ها | صفحه اول | درباره کاندیدای وزارت ICT »

جمعه 21 مرداد 1384

یک لپ تاپ، یک خبرنگار

فروش لپ تاپ به خبرنگاران تبدیل به یک ماجرای داغ در دنیای آی تی ایران شده است. پس از وعده های دولت آقای خاتمی برای اعطای لپ تاپ به خبرنگاران و استقبال خبرنگاران از آن و البته مانند بسیار از وعده های دیگر شکست این طرح و عجز دولت از انجام چنین کار ساده ای ، حالا نوبت یکه تازی دیگر شرکتها است و چندی پیش نهادی که اصولا ربط چندانی به تجارت لپ تاپ ندارد خبر از فروش لپ تاپ به قیمت و شرایط خوب به خبرنگاران داد و در حالیکه به نظر میرسد هنوز این لپ تاپ ها به ایران وارد نشده است به نظر میرسد قیمت مناسب این لپ تاپها که تقریبا به قیمت لپ تاپ های اهدای دولت برابری میکند باعث شده که استقبال خوبی از این طرح شود و اگر این طرح موفق شود تاکیدی دیگر بر موفقیت بخش خصوصی در برابر وعده های دولتی هست.
اما این تب لپ تاپ به دیگر شرکتها نیز سرایت کرده و نمایندگی لپ تاپهای توشیبا نیز خبر از فروش لپ تاپ به قیمت پایین تر نسبت به بازار به خبرنگاران داده است.
توضیحی که در این میان بایستی ذکر شود این هست که اصولا در این میان کار خاصی توسط هیچ کس انجام نشده است. خرید لپ تاپ به تعداد بالا هزینه آنرا بسیار پایین تر خواهد آورد به خصوص اینکه نیازی به سرمایه گذاری بلند مدت نیز نیست و مشتری دست به نقد موجود است! همچنین برخی از مدلها نیز اصولا قیمت پایین تری دارند و توسط شرکتهای معتبر برای ورود به بازارهای آسیایی عرضه شده است.
و شاید تنها کاری که توسط شرکتها انجام گرفته عرضه لپ تاپ با سودی معقول و شاید کمتر است که این در برابر به دست آوردن دل دهها و یا صدها خبرنگار هزینه چندانی به حساب نمی آید.

نوشته شده توسط: در August 12, 2005 08:23 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/998

:نظرها

به نظر من نوع اشتباه تصمیم گیری در این مورد کاملا واضح بوده و هست.
یک خبرنگار نیازی به انجام هیچ کاری خاص و حرفه ای نداشته ، ندارد و نخواهد داشت که یک Laptop از مارک IBM که قیمتهای گرانی را دارد به او اهدا شود . اصولا فکر نمی کنم خود خبرنگاران هم اگر با هزینه شخصی قصد خرید داشته باشند سراغ این مارکها بروند ولی در این میان حرکاتی صورت می گیرد که این تصمیم گیری ها را نتیجه می دهد و از سوی دیگر باعث مشکلاتی می شود که جلوی آنرا بگیرد.
یکی از مشکلات عدم تعریف درست از خبرنگار است. الان متاسفانه خیلی ها که عملا خبرنگار نیستند خود را آماده دریافت این Laptop ها کرده اند تا سودی ببرند. مطمئنا این مساله را بارها دیده اید (کارت خبرنگاری خیلی ها در مواردی که مورد نیاز خودشان نیست اجاره می رود!)
از طرفی هیچ کسی حاضر نیست به خاطر این اقدام ضرر کند شما تصور کنید افرادی در همین اواخر با هزینه های زیادی به صورت آزاد Laptop خریده باشند. آیا درست است برای تصمیم غلطی که می توانسته با مارک مناسبتری تغییر کند ضرر متحمل شوند؟
من و آقای بنایی تقریبا حداقل یک روز در هفته در پاساژ پایتخت هستیم عده زیادی برای خرید Laptop رجوع می کنند حتی خیلی برنامه نویسان که به مشخصات بالایی نیاز دارند هم کمتر سراغ مارکهای پیشرفته و گارنتر مثل IBM و SONY می روند آیا برای خبرنگاران نیازی بیشتر از یک برنامه نویس یا طراح گرافیکی نیاز است؟
به اعتقاد من این حرفها بیشتر یک تبلیغ سیاسی بوده و خود خبرنگاران باید حرفه ای تر مسائ را دنبال کنند.
سیاست درست تر این بوده که به هر یک از رسانه های فراگیر (روزنامه ، مجله و ...) نسبت به مخاطب و اهمیت و اعتبار هزینه ای اختصاص دهند تا مسئولین این زسانه ها ماطبق با نیاز خبرنگاران خود مارکهای مناسب را خریداری کنند این طور مطمئنا مشکلات خیل کمتر می شده و از طرفی با خرید درست خبرنگاران بیشتری صاحب Laptop می شدند.
+ حالا این Laptop چقدر طرفدار پیدا کرده!

نوشته توسط: کیوان نیّری at August 13, 2005 06:25 AM

این آب گل آلود جون میده واسه ماهی گیری عده ای که در شرایط عادی نمی تونند کاری برای پیش بردن مقاصدشون ببرند.
و بیچاره این دل خبرنگارا که به چه راحتی به دست میاد.

نوشته توسط: یکی از همین نزدیکی ها at August 12, 2005 11:25 PM

omidvaram eshtebah nakarde bahsam va shoma hamon MR sharife rooznameye abrar bashin!!!
just that
have fun

نوشته توسط: shiva aba at August 12, 2005 08:55 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001857.php on line 255

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001857.php on line 255