« درباره کاندیدای وزارت ICT | صفحه اول | بازتاب افشا مي کند: تکفا و سيستم کد يکه ! »

سه شنبه 25 مرداد 1384

آیا دات نت تنها یک محصول تجاری است؟

تکنولوژی دات نت قطعا از بزرگترین محصولات شرکت مایکروسافت است که حجم تبلیغاتی زیادی را نیز به خود اختصاص اده است.
سرمایه گذاری مایکروسافت در ایجاد و بخصوص معرفی این محصول قابل توجه است و به قول مدیران این شرکت Hینده مایکروسافت به دات نت نی وابسته است.
اما همه کارشناسان نسبت به دات نت نظر خوشی ندارند. بسیاری بر این باورند که دات نت تنها یک محصول تجاری دیگر از مایکروسافت است.
همچنین به نظر میرسد که مایکروسافت بیشتر به دنبال ایجاد یک محصول قدرتمند ایجاد نرم افزار است تا بتواند توسعه دهندگان نرم افزار برای کار در محیط ویندوز جذب کند.بدین ترتیب بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزار و همچنین تعداد بسیار زیادی از کاربران اینگونه نرم افزارها ناچار به استفاده از سیستم عامل ویندوز هستند.
حتی میتوان موارد متعدی از امکاناتی را در دات نت پیدا کرد که فقط در محیط ویندوز یا مرورگر مایکروسافت کار میکنند و جتی در محیط وب نیر کاربران مرورگرهای بغیر از IE در استفاده از نتایج صفحات دات نت دچار مشکل هستند.
از طرفی اگر چه دات نت یک محصول حرفه ای به نسبت دیگر محصولات تولید نرم افزار مایکروسافت است اما بر خلاف بسیاری از ادعاهای مایکروسافت چندان هم پیچیده و صاحب خلاقیت نیست.
بسیاری از کلاسهای دات نت همچنان از روشهای قدیمی مثل صدا کردن COM OBJECTS و یا OLEDB در داخل کد خود استفاده میکنند و همچنین از نظر سرعت نیز به نسبت نرم افزارهای نوشته شده در پلات فرمهای مستقلی چون Visual C و Borland C و دلفی نیز نواقصی دیده میشود.مایکروسافت هنوز هم در پروژه های بزرگ خود از دات نت استفاده نکرده است و همچنان علاقمند به پلاتفرم سنتی خود یعنی visual c++ میباشد.و در عین حال موارد زیادی از مشکلاتی امنیتی و امکان دی کد کردن در کد نهایی محصولات تولید شده در دات نت وجود دارد.
یکی از مواردی که دات نت به آن تکیه زیادی دارد استفاده از زبانهای مختلف است اما در حقیقت بسیاری شعارهایی که در این زمینه بیان می شود چندان عملی نیست. برنامه نویسان ویژال بیسیک نیازمند یادگیری و صرف وقت زیادی برای کار با ویژال بیست دات نت هستند و انتقال پروژه های بزرگ از ویژال بیسیک سنتی یا غیر ممکن است و یا نیازمند بازنگری و بازنویسی حجم و درصد زیادی از کدها هستند و این در مورد دیگر زبانهای تحت پوشش دات نتمانند جاوا نیز صدق میکند.
با همه اینها محیط توسعه بسیار جذاب و خوب، سیاستهای درست مایکروسافت در معرفی آن و برخی مزیتها و حتی سرعتهای نسبی دات نت نسبت به جاوا باعث شده است که دات نت هم اکنون یکی از مهمترین و معمول ترین پلاتفرمهای توسعه نرم افزار باشد.

نوشته شده توسط: در August 16, 2005 06:14 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1000

:نظرها

در نقد دات نت متاسفانه به این نکته توجه نمیشود که ارائه این تکنولوژی پس از ASP Classic V3 در بیش از سه سال پیش چه تحولی ایجاد کرد و در این عصر پیشرفت تازه هم اکنون برخی برنامه نویسان دیگر این قدرت را در خود میبینند که دات نت را به نقد فنی بکشند و بگویند این بهتر است یا آن ؟ در زمانی که دات نت یک ارائه شد چه سیستمی جز جاوای خشک و بی روح , ASP Classic محدود و CGI پیچیده وچود داشت ؟
البته هیچ سیستم و تکنولوژی ایستا نیست و به روند پیشرفت خود ادامه میدهد. اما دوران دات نت یک به سر آمده و بد نیست با نگاهی دوباره به دات نت دو یک بار دیگر زبان به تحسین این قول نرم افزاری دنیا بگشاییم. کاهش هزینه تولید نرم افزار به میزان چشم گیری نسبت به دات نت یک و همچنین سرعت اجرای بسیار بالاتر دو تا از چند صد ویژگی جدید در دات نت دو هست.
موفق باشید.

نوشته توسط: ابوذر at August 17, 2005 09:56 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001866.php on line 244

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001866.php on line 244