« آیامی توان انتظار داشت که ...؟ | صفحه اول | بازتاب گزارش بازتاب »

شنبه 29 مرداد 1384

فرهنگ ایرانی!

این گزارش بازتاب خیلی جالبه !
این گزارش نشان از این دارد که ما ایرانیها چقدر برای فرهنگ خودمون ارزش قائل هستیم.نشان میدهند که چقدر برای فرهنگی ایرانی و نه عربی ارزش قائل هستیم. نشان میدهد که ما چقدر باید از آینده و از فرهنگ آینده ایرانیان توقع داشته باشیم.
در بین 50 اسم پر استفاده مردان ایرانی چند اسم ایرانی وجود دارد؟! در بین 100 اسم چطور؟
اقا می خواهی مسلمان باشی ؟ باش ! میخواهی اهل بیت را دوست داشته باشی! داشته باش! اما حداقل فرهنگ ایرانی را هم دوست داشته باش!اسم ایرانی برای این نیست که توی فیلمها نقش آدم بدها باشد یا اینکه اسم قناریتو اسم ایرانی بزاری!
آخر تو چطوری میتوانی به ایرانی بودن خودت افتخار کنی؟
اجازه دهید! حرفم را پس گرفتم! فکر نمی کنم دیگر چیز مهمی از فرهنگ ایرانی مانده باشد.

نوشته شده توسط: در August 20, 2005 10:10 PM | متفرقه

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1006

:نظرها

بادرود
ای خاک برسر ماکه خودمون با تبر به جون ریشه خودمون افتادیم.واقعا فرهنگ پارسی نجات پیدا خواهد کرد.

نوشته توسط: پارسا at March 8, 2008 08:31 PM


با سلام خدمت عزیزان :هر فرهنگ را میتوان برای مدتی تسخیر کرد اما وقتی یک مذهب به تقابل یک فرهنگ برخیزد هر دو نابود میشود..سوال مهم اینکه چراما هیچ مسعولیتی را در قبال تمدن خودمان بدوش نمی کشیم و برای راحتی کار سطحی برسی میکنیم؟..جواب چون ماهنوز جهانی فکر نمیکنیم ..کی گفته اگر مثلا امام حسین زنده بود به فارسها مقابله میکرد ؟شاید او بخاطر بی تفاوتی ما به ایین ایرانی ما را توبیخ مینمود..چه کسی از کنار گذاشتن تمدن ایرانی سود میبرد؟..خاکمیت که 1 نفر نیست بلکه میتواند 1 گروه باشد ..ایا ما خود حاکمیت را شناخته ایم که به تقابل دین و تمدن نظر میدهیم؟اگر کسی بخواهد دین خودش را به حتی اسلامش ادا کند باید بپرسد از خود چگونه ممکن است قلب فرهنگ ایرانیدر شیراز به زودی زیر اب خواهد رفت؟؟

نوشته توسط: شهرام at September 11, 2005 03:50 PM

عليرضا جان، فرهنگ يک ملت، يک موجوديت و قالب ثابت ندارد. فرهنگها در طول هزاران سال بر يکديگر تاثير گذاشته و از يکديگر تاثير مي پذيرند. همانطور که در حال حاضر نمي توانيم به فارسي سخن بگوئيم، اما از کلمات عربي استفاده نکنيم، نمي توان کساني را که از نامهاي با ريشه عربي براي فرزندانشان استفاده ميکنند، بي توجه به فرهنگ ايراني قلمداد کنيم. فرهنگ ايراني در طول تاريخ 2500 ساله خود از فرهنگهاي يوناني، بابلي، رومي، عرب، ترک و هندي تاثير پذيرفته و متقابلاً بر آنها تاثير گذاشته است. بدون ترديد، تاثير فرهنگ عربي بر ايرانيان بيشتر از ساير فرهنگها مي باشد که علاوه بر نزديکي جغرافيايي، ناشي از اشتراک ديني بوده است. همانطور که امروز نمي توان کلمات عربي را از زبان فارسي حذف نمود، نمي شود عناصر فرهنگ عربي را از فرهنگ ايراني جدا کرد. در واقع برخي از عناصر فرهنگ ايراني ريشه در اقوام عرب دارد، که بعضاً حتي قابل تشخيص هم نيستند.

نوشته توسط: آرش at August 23, 2005 01:40 PM

درود بر عليرضای عزيز،
نگراني تو را درک ميکنم. مشکل از فرهنگ ايراني نيست. سردمداران فرهنگي و مسئولين ما و صد البته عوامل و چاپلوسان، فرهنگ ايراني را به سمت و سويي سوق مي‌دهند که ديگر نمي‌شود به آن گفت فرهنگ ايراني!
اين فرهنگ هر چه که هست ايراني نيست. عربي هم نيست. يک فرهنگ جديد و اژدهايي بي نام و نشان است که ما را بلعيده است. اژدهايي که ديگر به سختي مي‌شود از دهانش خارج شد.
مي‌گوبند اگر ميخواهي يک سازمان بزرگ را نابود کني، بهترين و راحت‌ترين کاري که ميتواني بکني اين است که يک فرد کوچک را در رأس آن سازمان قرار بدهي. با اين کار تشکليلات آن سازمان به طوري باور نکردني در کمترين زمان ممکن، فرو خواهد ريخت.
فرهنگ ما را کوتوله‌ها اداره مي‌کنند.

موفق باشي

نوشته توسط: ا.بدايع at August 21, 2005 07:16 PM

آقا شما اول یه اعتراض نامه برای پدر و مادر خودت بنویس که اسمتو گزاشتن علیرضا بعد بیا اینجا از فرهنگ ایرانی دفاع کن.

نوشته توسط: mohammad at August 21, 2005 09:58 AM

دوست عزیز جناب علی آقای شیرازی،اشتباه نکن! فرهنگ ایرانی عجین شده با فرهنگ دینی و اسلامی است. مهم آن چیزی است که مردم به آن علاقه دارند. اسامی محمد و علی و فاطمه هم بیشتر از این که عربی باشد ماهیت ایرانی یافته اند. وقتی فضای کشور ما دینی است، وقتی مردم ما به هر میزانی اما مذهبی هستند،وقتی اسامی مذهبی و یا به قرائتی" عربی" برای مردم ما خاطره و ذهنیت خوبی ایجاد می کند چرا باید با آن مقابله کرد؟
البته اگر این آمار را برای سال های اخیر بررسی مجدد کنیم شاید تغییر محسوسی در نتایجش ایجاد شود.

نوشته توسط: کاوه at August 21, 2005 09:46 AM

فر هنگ يا فرهنگ ؟

فر : گريختن، مزار

1-هنگ hang ‌‌[په. hang، اس .
كشيدن، بيرون كشيدن] (ا) 1-قصد،آهنگ 2-دانائي، هشياري 3-دم آبي كه خورند. 4- موج
2-هنگ hang كر honge، گروه 1-لشكر،سپاه 2- (نو) واحدي در نظام ايران معمولا شامل سه گردان؛فوج
3- هنگ 1- وزن،مقدار.2-زور،قدرت، 3- سنگيني، ثبات، وقار

فرهنگ : 1-ادب(نفس)،تربيت. 2- دانش، علم، معرفت. 3-مجموعه آداب و رسوم. 4- مجموعه علوم و معارف و هنري يك قوم . 5- كتابي كه شامل يك لغت يك چند زبان و شرح آنهاست .

منظور بنده از نوشتن كلمات فوق و معني معادل آنها بررسي فرهنگ (يا فر هنگ) ايراني در شرايط فعلي است !!! طبق فرهنگ معين فرهنگ به معاني ادب تربيت دانش علم و ... كه در حال حاضر فرهنگ ايراني هيچ كدام از اين معاني را در خود لمس نمي كند! پس همان فر هنگ بهتر است : مزار زور

نوشته توسط: Mehrdad at August 21, 2005 12:14 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001874.php on line 285

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001874.php on line 285