« پانصد میلیون تومان برای لینوکس فارسی | صفحه اول | دنیای خطرناک »

دوشنبه 14 شهریور 1384

حکايت ناتمام ترک سل ، شرکا و مقامات مخابرات

ماجراي اپراتور دوم حکايت جالبي پيدا کرده، بعد از آنکه مجلس هفتم جلوي اين پروژه را گرفت و سهام طرف خارجي را در اين پروژه از 70 به 49 درصد تقليل داد همگان تصور مي کردند که ترک سل اين پروژه را ترک مي کند و با شکايت در يک دادگاه بين المللي و دريافت غرامت ناشي از نقض مناقصه ( عبارت بهتر مزايده است) ماجراي اپراتور دوم در اين زمينه فيصله مي يابد.ترک سل کنار نکشيد و به همان 49 درصد قانع شد اما حالا به نظر مي رسد دو شريک ايراني ( صا ايران و بنياد مستضعفان)که هر کدام فقط 15 درصد سهم ايرانسل را در اختيار دارند( بقيه سهام به جز سهام ترک ها متعلق به پست بانک و بانک ملي است) راضي نيستند چون شرايط را به گونه اي پيش برده اند که صداي ترک سل بلند شده است. چندي قبل دو شرکت گسترش الکترونيک ايران و شرکت پرمان ارتباط که نمايندگان صاايران و بنياد در اين پروژه هستند شرکت ايرانسل را با سهامي که صرفا به خود اين دو شرکت تعلق داشت ثبت کرده وهيات مديره و رييس هيات مديره تعيين کرده اند بدون آنکه حتي از ترک سل در هيات مديره خود کسي را جاي بدهند. آنها بلافاصله ثبت شرکت و مدارک آن را به وزارت آي سي تي تحويل دادند و سريعا از ترک سل هم خواستند که سهم خود را به بانک واريز کند و تا 13 شهريور هم به اين شرکت مهلت دادند در غير اين صورت شرکت MTN آفريقاي جنوبي جايگزين آن ها خواهد شد.
اين توضيحات را - البته مختصر - دادم که بگويم آقايان ترک ها آنقدرها احمق نيستند که که پولشان را بدهند دست يک هيات مديره کاملا ايراني. اولا بخش عمده سهام شرکت ترک سل متعلق به سونراي فنلاند و اريکسون سوئد است و اينها خودشان ختم روزگار مخابرات هستند و فکر مي کنم دليل اصلي ماندن آنها تا به حال به دليل اولا خرجي بوده که در اين زمينه کرده اند ودوما بازار مملو از تقاضاي تلفن همراه ايران است. MTN نه به اندازه ترک سل سابقه و مشترک دارد و نه حتي بين کشورهاي افريقايي چندان مطرح است به نظرم اگر ترک ها اين پروژه را ترک کنند هم ايران بايد خسارت به آنها بپردازد و هم پروسه تعيين شريک جديد براي ايرانسل به آن سادگي نخواهد بود که همه فکر مي کنند.
نکته جالب در اين ميان تغيير موضع مقامات مخابراتي خصوصا آقايان مقدس و فرديس است که بعد از معرفي وزير جديد کاملا به نفع شرکاي ايراني ترک سل تغيير مشي داده اند البته من هم شنيده ام که محمد سليماني وزير ارتباطات قبلا معاون يکي از طرف هاي ايراني ايرانسل بوده ولي بعيد مي دانم اين تغيير مشي سريع به آن موضوع ارتباطي داشته باشد يعني واقعا آن يک پست براي آقايان اين قدر ارزش دارد که حاضرند يک پروژه را که به قول خودشان بزرگترين سرمايه گذاري خارجي در تاريخ ارتباطات کشور است به آن بفروشند؟

مرتبط:
* ترک سل تنها پیش قرارداد لایسنس را امضا کرده است ! (ICTNA)
* رييس هيات مديره ايرانسل:قرارداد اپراتور دوم امضا نشده است خبرگزاري شهر
* مقدس:ترک سل بايد نظر طرف ايراني را جلب کند - خبرگزاري شهر

نوشته شده توسط: شهرام در September 5, 2005 07:59 PM | ارتباطات

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1026

:نظرها

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001916.php on line 237

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001916.php on line 237