« يک روز | صفحه اول | سبز مثل جنگل مثل موبايل »

چهارشنبه 30 شهریور 1384

ایسنا! بولتن پرشین بلاگ

خبر جدید ایسنا!

نظرسنجي براي انتخاب نام دامنه براي يك پورتال ايراني؛
براي يك پورتال ايراني چه نامي مناسب است؟

این خبر ایسنا مربوط به نظرخواهی پرشین بلاگ برای انتخاب نام سایت پرتال خود است که ماههاست که تنها صحبت آن بوده!به هر حال نقدی بر پرشین بلاگ نیست اما چگونه بخش نگاهی به وبلاگهای ایسنا این خبر را کار کرده است خود موضوع جالبی است.
این کار شبیه این هست که مثلا اگر من بخواهم یک سایت جدید بزنم و بخواهم برای آن نامی انتخاب کنم ایسنا آنرابه عنوان خبر کار کند؟ در کجای دنیا و برای چنین چیزهایی یک خبرگزاری پیشقدم بوده است! این موضوع حتی به وبلاگها هم ربطی ندارد و من براستی نمیدانم خبرنگار مربوطه چگونه به این نتیجه رسید که چنین خبری را در اخبار ایسنا کار کند. آیا براستی انتظار کمی از یک خبرنگار هست که حداقل با توجه به جایگاه خبرگزاری ، نوعی سرویس و بخشی که در آن فعال هست ماهیت یک خبر را تشخیص دهد.کار کردن چنین خبری دو دلیل بیشتر نمیتواند داشته باشد یا خامی خبرنگار! و یا توافق های پشت پرده با پرشین بلاگ که البته از دوستانم در ایسنا بعید است.

بعد از تحریر و در همین رابطه (ار وبلاگ علی لطفی ار خبرنگارن سابق ایسنا)

بلاگستاني كه خبر مي شود

نوشته شده توسط: در September 21, 2005 06:35 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1045

:نظرها

آقاي شيرازي، با شما موافقم. اين مطلب نه تنها در تعريف خبر نمي‌گنجد، بلکه ارزش خبري هم ندارد و فقط يک تبليغ يا رپرتاژ آگهي به شمار مي‌رود. معمولا اينگونه خبرها توسط خبرنگاران تهيه نمي‌شود. نظير اين مطالب، به صورت آماده براي خبرگزاريها ارسال مي‌شود و آنها نيز با گنجاندن نام خبرگزاري در متن خبر، آن را منتشر مي‌کنند. پس در اين مورد، چون احتمالا خبرنگاري وجود نداشته است، مي‌توان از دبير آن بخش خبري انتقاد کرد.
رفتار تبعيض آميز در انتشار اخبار سايتها و وبلاگهاي خاص، آن هم با بودجه دولتي، شايسته يک خبرگزاري بزرگ همچون ايسنا نيست. به نظر من خبرگزاري ايسنا با اين حرکات، نه تنها به اعتبارش لطمه مي‌زند، بلکه در اذهان عمومي به عنوان يک خبرگزاري با سلايق ويژه و خاص، مطرح مي‌شود.

نوشته توسط: اکبر بدايع at September 24, 2005 08:06 PM

شما بالاخره تكليف خودتون را با ايسنا مشخص كنيد ... هروقت ايسنا از شما خبر ميزنه ازش تعريف مي كنين اما هر وقت از پرشين بلاگ خبر مي زنه كلي بد و بيراه بهش مي گين ... اين طوري كه نمي شه ...

پاسخ علیرضا شیرازی
من دوستان بسیار خوبی در ایسنا دارم که سعی میکنم در مورد مشکلی در اخبار آنها میبنیم با آنها تماس گیریم در حد اطلاعات خویش آنها را نقد و یا پیشنهاداتی بدهم و حتی از نظر و معمولات دوستانم در ایسنا صحبت کنم . بارها اشاره داشته ام که ایسنا یکی از خبرگزاریهای خوبی است که توانسته پوشش مناسبی به فضای ای تی در کشور و همچنین فضای وبلاگها بدهد اما همیشه نیاز به نقد اشتباهات نیز هست و با شعور بالایی که از دوستان در ایسنا سراغ دارم میدانم که برای بهبود مشکلات تلاش خواهند کرد.

نوشته توسط: آيدا at September 22, 2005 11:35 PM

سلام من عرض كردم اولين پرتال ايراني متشكل از چند سرويس! كه البته به تنهايي گوشه اي از تعريف پورتال هم هست اين مساله. من در آفتاب و ايران منيا و غيره اين خصوصيت را نديده ام (با برخي هم از نزديك جلساتي داشته ايم) شما كه قطعا به تعريف پورتال مسلطيد. در اين مدت 8-9 سالي كه با شبكه هاي اينترنتي (از ابتدا با bbsها) آشنايي داشته ام بارها و بارها ديده ام كه هر كسي كه گوشه اي از بازار وب، اينترنت و ساير فضاهاي الكترونيكي را اشغال ميكند اول دست به تخريب و غير متخصص خواندن بقيه ميزند. بهتر نيست به هم كمك كنيم؟ همه ايراني هستيم! نه؟ ادعاي پربيننده ترين هم ممكن است نياز به اثبات داشته باشد. اگر كمكي ميكند از مديريت پرشين بلاگ بخواهيد. با آرزوي موفقيت


----------------------------------------
پاسخ علیرضا شیرازی

متشکر از پاسخ شما
منظور ار چند سرویس چیست؟نعریف شما از پرتال چیست؟ چیزی مافوق یاهو، ام اس ان یا ...
پرتالهای تعریف مشخصی دارند و مثلا سلام ایران ، ایران کلیک و حتی افتاب در این تعریف گنجانده میشوند.اگر منظور شما از چند سرویس چند سایت یا محصولات شرکتهای مختلف میباشد این نمیتواند یک ویژگی خاص باشد که مثلا به عنوا ن اولین نیز به حساب اید چون کاربران نتیجه را ارزیابی میکنند در ضمن بسیاری از پرتالها ممکن است بخشی از خدمات خود را از دیگر سایتهای بگیرند مانند اب و هوا یا جستجو یا حتی اخبار و این کاری تکراری و معمول بین پرتالها میباشد.
و اگر منظورتا ن مورد بالا نبود چه چیزی را سرویس میدانید . در تعریفی دیگر فروشگاه ، وبلاگ ، ایمیل و.. میتواند یک سرویس باشد و حال اکثرا پرتالها چند سرویس را با هم ارائه میکنند.حتی پرتالهای ایرانی.

مورد بعدی آنکه آنچه شما در بی بی اس ها دید احتمالا نیمه خالی لیوان بوده است. شرکت مطبوع شما آنقدر از رسانه ها و خبرنگاران استفاده کرده است که در مورد هیچ سایت دیگری اینچنین نبوده است.اما بارها مشاهده شده که کیفیت و ماهیت اخبار از اهمیت زیادی برخوردار نبوده است.من براستی فکر نمیکنی که مثلا یک سایتی با بیست قالب (در حال حاضر) برای وبلاگها نیازی به کار خبری داشته باشد که در حال با اعتبار پرشین بلاگ نیازی به معرفی به آن به خبرگزاریها باشد که در صورت رد این صحبت من باید بپذیریم که دهها سایت یا وبلاگ مشابه دیگر هم هستند که احتمالا آنها نیز میتوانند در اخبار خبرگزاری درج شوند. متاسفانه شاید مشکل از خبرنگاران آی تی در کشور ماست که امکان تشخیص کیفیت و ماهیت یک خبر را ندارند و این ناآگاهی میتواند به سود عده ای و به ضرر عده ای دیگر تمام شود. در نهایت متدکر میشوم که بنده فقط خود اخبار ای تی را نقد میکنم . موارد زیادی مثلا در مورد هک! اولین یا بهترین یا اخبار بدون اهمیت (مثلا راه اندازی بخش دانلود مایکروسافت) و حتی اخبار اشتباه مثل همان تعلق جایزه بین الملی وب به به اصلاح مهندسی از سنندج مواردی بوده که در این وبلاگ نوشته شده است و به هر حال طبیعی است که شما قسمت پرشین بلاگ آنرا می بینید و اگر احیانا در مورد پرشین بلاگ بیشتر صحبت شده دلیل آن حضور زیاد و گاهی بی مورد آن در اخبار سایتهای خبری بوده ا

نوشته توسط: عماد at September 22, 2005 11:31 PM

سلام، اولين پورتال ايراني كه واقعا از تلفيق سرويسهاي مختلف توسط چند گروه ايراني در حال راه اندازيست به تنهايي خبر مهميست و انجام اينكار توسط پربيننده ترين سايت ايراني خود خبري مهمتر. چرا كه نشاندهنده مسير رو به رشد و پيشرفت آن سايت است. مگر اينكه خواستار نزول و سقوط شركتهاي ايراني باشيم، كه نيستيم! اميدوارم روزي همه سرويسهاي بزرگ و موفق ايراني در كنار هم يكي از بزرگترين سايتهاي دنيا رو بسازند.

پاسخ علیرضا شیرازی
اول اینکه بنده اعتراضی به کار شرکت مطبوع شما ندارم! مشکل خود خبر هست که در واقع فقط نظر سنجی برای انتخاب اسم است. بله وقتی سایت شما راه افتاد خبرگزاریها میتوانند آنرا کار کنند اما نظر سنجی برای انتخاب نام دیگر خبر محسوب نمی شود.
درضمن ادعای پر بننیده ترین سایت ایرانی بایستی اثبات شود و با ادعا و بدون مستندات چنین ادعا هایی فقط شعار هستند.
در ضمن ادعای اولین پرتال ایرانی بسیار نخ نما و اگر توهین نباشد مضحک است که نشان از عدم آشنایی شما به سایتهای فارسی و ایرانی دارد.آفتاب، ایران مانیا. لینکستان سلام ایران. ایران کلیک و دهها مورد دیگر قبل ز شما وجود داشته اند

نوشته توسط: عماد at September 22, 2005 08:23 AM

اين کار از کار شما که يک وبلاگ آی تی را تبديل به جايی برای ابراز خصومت های شخصی خود عليه پرشين بلاگ کرده ايد بدتر نيست.

نوشته توسط: ahmad at September 21, 2005 08:59 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001957.php on line 284

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001957.php on line 284