« اخباری از تکنولوژی | صفحه اول | یادداشت های جیتکس -1 »

دوشنبه 11 مهر 1384

افتضاح خبری -وبلاگ فارستک

نقد سهیل ابریشمچی از وضعیت افتضاح اخبار آی تی در سایتها و خبرگزاریهای ایران در وبلاگ فارستک

برادر خبرگزاری ، خواهر خبرنگار صبر کن. قبل از اینکه اولین نفری باشی که این خبر را به سراسر جهان مخابره کنی تا نامت همیشه با افتخار در محافل بزرگ آی تی ایران پر آوازه شود، لحظه ای در کپی کردن خبر درنگ کن.

...
اصولا تحقیق در میان روزنامه نگاران ما و به خصوص روزنامه نگاران آی تی جایی ندارد. امیدوارم تیم حرفه‌ای شرق به خاطر این اشتباه فاحش حداقل از خوانندگان خود عذر خواهی کنند.


اصل مطلب در وبلاگ فارستک

حرفهای خودمانی
صدای اعتراض به وضعیت فعلی سایتهای خبری در انتشار اخبار آی تی هر روز بلند تر میشود. برخی از خبرنگاران بدون آنکه دارای تخصصی در رشته های مرتبط با فن آوری اطلاعات باشند یا حداقل دارای درک مناسب از مباحث این وضعیت باشند در حوزه مشغول فعالیت هستند.عده ای هم آدمهای با سوادی هستند اما شرایط مدیریت، رنگ سکه های طلا! سفر به کشورهای خارج باعث شده است که تبدیل به محافظه کارانی گاه چابلوس شوند.(مگر میشود در طرحی میلیاردها هزینه شود و بسیاری از مدیران بخش خصوصی در اینباره اعتراض کنند ولی خبرنگاران تنها از ستایش طرح و مدیر آن بنویسند!و گاهی در شرایط خاص مثل عدم تعلق سهمیه برای سفر به خارج یا... کدورتهایی پیش می اید که باعث میشود برخی اخباری انتقادی را نیز کار کنند.
در پاسخ به نقد خانم میرخانی باید بگویم دوست و همکار محترم ، انکه درک و شعور مخاطبان را به بازی گرفته است کسانی دیگری هستند. آنها که مدعی اولین، بهترین جامع ترین، بزرگترین را دارند (در حالیکه نیستند) . خبرنگارانی هستند که سواد لازم برای درک یا نظارت در انتشار یک خبر را ندارند.آن دسته از خبرنگاران که با یک سکه طلا یا یک سفر به خارج یک بخش مهم رسانه خود و خوانندگان را تقدیم آنها میکنند. و حتی وقتی هم اعتراض میکنیم آنرا به چیزهای دیگری مرتبط میکنند.(ماجرای سکه طلا و بنکیو را که خاطر دارید؟)تعارف که نداریم یک مطلب اشتباه و مضحک در یک روزنامه مهم کشور و یک سایت مهم خبری دیگر در زمینه آی تی کار شده است بدون آنکه نظارتی بر کیفیت مطالب آن باشند . حالا من و عده ای دیگر از دوستان میدانیم که داستان چیست آن عده از خوانندگان دیگر که نمیدانند چه؟ مگر نه این است که شعور و حق آن در دسترسی به اخبار حقیقی به بازی گرفته شده است یا بهتر بگویم به سخره گرفته شده است.بنده دها نقد در زمینه اخبار اشتباه دیگر هم داشتم. مهندس سنندجی و جایزه وب جهان، آمار الکسا ! انتشار اخبار هک و هکران و یا دیگر اشتباهات خبری از این جمله هستند شاید اشتباه شما می باشد که اعتراض به انتشار چنین خبر اشتباهی را به جنگ قبیله ای مرتبط میدانید.
معتقدم که لزومی ندارد که فقط مهندسان کامپیوتر خبرنگار ای تی باشنداما انتظار میرود این دوستان در مورد اخبار بخصوص آنجا که ادعایی مطرح شده است با دوستانی که در این زمینه تجربه بیشتر دارند هم فکری کند.برخورد خبرنگاران نیز با نتقادات نشان از عزم آنها برای حرکت به جلو دارد. برخورد خوب دبیر بخش و خبرنگاران ایسنا پس از چند نقدی که نوشته شد به من اثبات کرده است که میتوان با تذکر اشتباهات در عین حفط دوستیها در جهت افزایش سطح کیفی اخبار آی تی گام برداشت.

نوشته شده توسط: در October 3, 2005 09:13 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1064

:نظرها

انکه درک و شعور مخاطبان را به بازی گرفته است کسانی دیگری هستند. آنها که مدعی اولین، بهترین جامع ترین، بزرگترین را دارند (در حالیکه نیستند) . خبرنگارانی هستند که سواد لازم برای درک یا نظارت در انتشار یک خبر را ندارند.آن دسته از خبرنگاران که با یک سکه طلا یا یک سفر به خارج یک بخش مهم رسانه خود و خوانندگان را تقدیم آنها میکنند. و حتی وقتی هم اعتراض میکنیم آنرا به چیزهای دیگری مرتبط میکنند.(ماجرای سکه طلا و بنکیو را که خاطر دارید؟)تعارف که نداریم یک مطلب اشتباه و مضحک در یک روزنامه مهم کشور و یک سایت مهم خبری دیگر در زمینه آی تی کار شده است بدون آنکه نظارتی بر کیفیت مطالب آن باشند . حالا من و عده ای دیگر از دوستان میدانیم که داستان چیست آن عده از خوانندگان دیگر که نمیدانند چه؟

نوشته توسط: arashy at October 4, 2005 09:48 PM

دوست عزيز من هم به هيچ عنوان منكر اشتباهاتي كه در مطبوعات و سايتهاي خبري مي شود نيستم، چرا كه نه تنها در حوزه آي تي بلكه در بسياري از حوزه هاي ديگر خبري و به طور كل در بسياري از مشاغل، افراد غيرحرفه اي بسياري مشغول به كار هستند. اين مقوله اي جداست از آنچه مد نظر من بوده است.

پاسخ شتاب زده و تا حد بسيار زيادي بي ربط شماواقعا مرامتعجب كرد.آقاي شيرازي عزيزهمان طور كه به شكل واضح اشاره كردم وبلاگي با درون مايه آي تي، مخاطبان خاصي دارد كه قطعا بايد به درك و شعور آنها احترام گذاشت.تنها نكته اي كه من اشاره كردم همين بود و لاغير.
هنگام گوشزد كردن خطاي ديگران و يا نقد كردن آنها در محيط سايبر به ياد داشته باشيم كه خوانندگان ما اگر بيشتر از ما ندانند اما موجوداتي هستند كه توان تفكر كردن دارند بنابراين از ادبياتي استفاده كنيد كه توهين آميز و تخريبي نباشد.مثلا در همين متني كه نوشته ايد يادآوري بنكيو و امثالهم نه تنها محلي از اعراب ندارد بلكه جنبه تخريبي دارد، چرا كه اين مساله اي است كه به شكل موردي بحثي در ميان خبرنگاران بوده است و دخالت كردن در هر موضوعي هر عاقلي را نشايد!

ومتن زير نيز تنها نمونه اي از نوشته شما در پاسخ به يكي از كامنتهاست:

این صحبت شما نشان از عدم شناخت شما از وضعیت فعلی اخبار آی تی میباشد.درضمن انتقاد از اخبار از کی تا به حال اعتبار بلاگفا را کاهش داده است! ( مثل ... به شقیقه؟)
در ضمن فکر میکنم من بهتر از شما مدیران ایسنا را می شناسم و با آنها در ارتباط هستم پس اینگونه اظهار فضل نفرمائید.


**********************************
پاسخ شیرازی
حساسیت شما نسبت به بنکیو و سکه طلا کاملا برای من قابل درک! شاید حق دارید ناراحت شوید. طبعا باید بپذیریم که در مثالی که مربوط به خرید خبرنگاران خریداری شده توسط سکه طلا و سفر خارج است مثالی عینی بیاورم. میدانم که شما در آن زمانی که این مسئله بنکیو هم در این وبلاگ مطرح شد چگونه از آن ناراحت شدید؟ راستی چرا آنقدر برای شما گران تمام شد؟ نکند شما هم سکه را گرفتید و مطلب کار کردید؟

وبلاگ جمعی یا شخصی تغییری ندارد. اینجا وبلاگ است و طبعا قرار نیست روزنامه یا یک سایت رسمی باشد.شما معتقدید بایستی به شعور مخاطب احترام گذاشت این دقیقا همان اعتراض اصلی من هست. یک وبلاگ با چند صد خواننده باید به شعور خواننده احترام بگذارد اما آیا این توقع کمی است که یک روزنامه یا سایت خبری با هزاران مخاطب هم به شعور مخاطب خود احترام بگذارد.
چرا خبرنگارها به خود اجازه انتقاد به هرچیزی را میدهند ولی وقتی از ایشان و کیفیت کارشان انتقاد میکینیم ناراحت و عصبی میشوند.
در پاسخ به بخش آخر نظر شما آنچه به عنوان گوشه ای از کامنتهای من آوردید کاملا بی ربط است کسانی که بی پایه و از روی هوس پاسخ میدهند باید جوابی در خور دریافت کنند.در عین حال به نظر میرسد با توجه به نوع مطالب و نظرات شما شما هم شیوه تخریبی را در نظر گرفته اید. ورود به دعوایی که واژه کودکانه قبیله ای را بر آن نهادید و لحن شما نشان از چیز دیگری دارد.

نوشته توسط: راحله ميرخاني at October 4, 2005 12:02 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001994.php on line 270

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001994.php on line 270