« سونی سایبرشات N1 | صفحه اول | کاهش تعطيلات »

سه شنبه 12 مهر 1384

پشت پرده جیتکس...

من برای دیدار از نمایشگاه سالانه جیتکس در دبی و ارزیابی اولیه از بازار کشورهای عربی به دبی سفر کرده بودم.
اظهار نظرات مختلفی در مورد دبی و جیتکس خواندم که همگی به تعریف و تمجید از جیتکس پرداخته بودند در صورتیکه به نظر من واقعیت با آنچه که در رسانه های ما تبلیغ شد کاملا متفاوت است.
به جرات میتوانم بگویم در جیتکس برای مخاطب متخصص خبر جدیدی نبود و از نظر ساختار در مقام مقایسه با نمایشگاههای داخلی نظیر الکامپ فرق چندانی نداشت.
شاید این ادعای من برای شما خنده دار باشد اما باور کنید جیتکس فقط بهانه ای برای جذب توریست به منطقه است.
شهر دبی با وجود عقب افتادگی های فرهنگی و اجتماعی از بهترین زیرساختهای شهری برای برگزاری همایش، کنفرانس، کنسرت، نمایشگاه و جشنواره های مختلف و جذب هزاران توریست برخوردار است و همه این امکانات فقط و فقط در جهت جذب درآمد از صنعت گردشگری است.
نگاهی به شیوه تبلیغات در نمایشگاه جیتکس از قبیل استفاده ابزاری از دخترهای مدل و خوش بر و رو یا حضور [بدل] چهره های محبوب بین عامه مانند دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا و یا اجرای نمایش و رقص های مختلف در محل غرفه ها و یا انجام قرعه کشی ها همگی نشان از این دارد که بازار هدف و مخاطب نمایشگاه جیتکس مخاطب عام است و جنبه تخصصی و حرفه ای چندان اهمیتی ندارد.

شاید بگویید همه نام ها و شرکتهای بزرگ دنیا را در جیتکس میتوان پیدا کرد و در همه سطحی میتوان با آنها به مذاکره پرداخت اما باید به شما بگویم که شرکتهای بزرگ آمریکایی و اروپایی با شناخت بسیار خوبی از بازار خاور میانه در این نمایشگاه شرکت کرده بودند و به مخاطب عام یا جنبه تخصصی نمایشگاه توجهی نداشتند بلکه اکثرا برای بازار سازمانی و دولتی و شرکتهای بزرگ خاورمیانه و میلیاردها دلار پول سرگردان کیسه دوخته بودند.
اکثر این شرکتها به ارایه راهکار های جامع و معرفی آخرین محصولات خود در رده سازمانی (Enterprise) می پرداختند و اطلاعاتی که در سایر سطوح از آنها به دست می آوردید چیزی فرا تر از کاتالوگ عمومی محصولات آنها نبود.

وجود مناطق آزاد تجاری در دبی و امکان ثبت شرکتهای بین المللی با مالکیت 100 درصد خارجی، میلیاردها دلار سرمایه های میلیاردر های عرب که از بازار آمربکا به ابن منطقه برگردانده شده است، قیمت بالای نفت و شرایط عراق و نیاز آن به بازسازی با عث شده است که این شرکتها برای مشتری های دولتی و شرکتهای بزرگ این منطقه برنامه ریزی نمایند.
امارات متحده عربی و عربستان سعودی و ایران مهمترین بازار های هدف این کشور ها هستند، آنها به خوبی میدانند که مخاطب آنها کیست و چه روحیاتی دارد و باید به دنبال چه چیزی باشند و وقت اضافه برای کار های کوچک و بازار های کوچک نمیگذارند.
تمام اطلاعات لازم برای آخرین محصولات و دستاوردهای شرکتهای مختلف را از اینترنت می توان به دست آورد و متاسفم که بسیاری از رسانه های ما با اطلاع رسانی غلط و تبلیغات اشتباه سعی میکنند که جیتکس را به عنوان گردهم آیی بزرگ متخصصین و شرکتها و مدیران بخش IT کشورها جا بیاندازند و هزارن ایرانی متخصص و مدیران شرکتهای کوچک و متوسط بخش خصوصی یا رسانه ها را روانه دبی کرده و میلیونها تومان پول ما را روانه جیب عربها کنند.

نوشته شده توسط: رضا هاشمی در October 4, 2005 03:08 AM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1068

:نظرها

کاش یک کمی هم از وطنی های غریب پرست بگیم که فقط بلدند گند به نرخ بزنند (ارزیابی نمایندگان کانن)

نوشته توسط: سوت ممتد at November 12, 2006 04:45 PM

خیلی خوب اخلاق آقای شیرازی را می دانم که تا یک نگاهی به ظاهر این کامنت می گذارد بلافاصله به اخلاق خبرنگاری شان بر می خورد و اجازه ی انتشار آن را نمی دهد(استغفرالله ... نعوذ بالله آقای شیرازی و این حرفها؟! من بچه سرم نمی شود ایشان سالیان سال فعالیت ای تی دارند!!) ولی خوب اگر به خودتان زحمت دادید این همه نوشتید فقط برای یک هدف پس من هم این همه می نویسم برای جواب آن هدفتان.

[سلام دوست عزیز، من رضا هاشمی نویسنده مطلب پشت پرده جیتکس هستم و اینکه کامنتهای یک نوشته من منتشر بشود یا نشود در اختیار من است و آقای شیرازی و سایر دوستان کنترلی بر این موارد ندارند و از اینکه مطلب مفصلی نوشته اید بسیار ممنونم.]

با بخش کلی حرفتان موافقم که کلاً جامعه ی ایرانی دارد به سمت اعرابی که حاظر نیستند یک قطعه از خاک ایران را به نام ایران ببیند پیش می رود موافقم ولی آقای هاشمی شما که خود از بزرگان ای تی هستید و با بسیاری از بزرگان سیاسی کشور نسبت فامیلی نزدیک دارید از خودتان سوال کردید چرا این چنین شده؟
در ایران دولت دشمن شماره ی یک اینترنت است. تبلیغات شرکتهای غیر دولتی در صدا و سیما ممنوع؛اینترنت با سرعت و کم سرعت گران؛وبلاگ نویسی سیاسی ممنوع؛ایجاد سایت سیاسی هر چند مال شما نباشد ولی ساختش با شما باشد ممنوع؛سایتهای غیر اخلاقی و اخلاقی فیلتر
بر سر جریان پروژه ی های تکفا آیا کسی توانست واقعاً ایده ی مناسبی مطرح کند؟!
اگر الکامپ این گونه است به خاطرسرمایه گذاری مردم است و اگر جیتکس این گونه است به خاطر سرمایه گذاری دولت است.
در کل با شما موافق بودم(این را نمی نوشتم که 100% کامنتم را منتشر نمی کردید)


راستی آقای شیرازی دارد دوباره به همه چیز معترظ می شود. آخرین باری که آقای شیرازی به یک چیز معترظ شدند پاییز 83 بود که به پرشین بلاگ و مدیریتش اعتراظ داشتند و بدون هیچ چشم داشت مادی بلاگ فا را ساختند!!!!!!!!!
[توضیح رضا هاشمی:همچنین باید بگویم که من از مدیران اولیه سرویس پرشین بلاگ بوده ام و آقای شیرازی با وجود اینکه مدیر سرویس رقیب می باشد از دوستان محترم من است که از زمان راه اندازی سایت با ارزش پارسیک با ایشان آشنا هستم و نقطه نظرات ایشان محترم است به نظر من تضارب افکار و انتقاد لازمه پیشرفت میباشد و پرشین بلاگ همواره از هر گونه انتقاد سازنده از طرف دوستان استقبال مینماید.]

نوشته توسط: دایی البرز at October 4, 2005 11:01 PM

آقا اون ديويد بکام نبود بلکه بدلش بود که به غرفه کانن آمده بود معلوم شده همين تبليغاتي که ازش بد گفتي آنقدر قوي بوده که تو را هم به اشتباه انداخته پس قبول داري که کارشان موثر و قابل توجه است؟

توضیح:
نه دوست عزیز اینکه خودش باشد یا بدلش فرقی نمیکند مهم این است که این شایعات و این تبلیغات برای جذب مخاطب عام و توریست است و نه متخصص و بدیهی است که تبلیعات آنها در این زمینه موفق بوده است و رسانه های ما هم به آن دامن زده اند و نکته اصلی همینجاست

نوشته توسط: حسين م at October 4, 2005 01:45 PM

گزارش جالبي بود.

نوشته توسط: mehdi at October 4, 2005 08:35 AM

رضا جان سلام؛
اول اينکه آن آقایی که توی غرفه جیتکس دیده ای دیوید بکام نبود و مشابه اش بود! بکام سه شنبه همان هفته در لالیگا بازی داشت! :)
دوم هم اینکه، جیتکس همانطور که خودت به آن اشاره کردی هدف خود را بیزینس و بازرگانی در میان بازارهای منفک منطقه انتخاب کرده و با موفقیت هم به آن رسیده. کارکردی که تو از جیتکس انتظار داشتی اساسا هدف برگزار کنندگان آن نبوده و نیست، دقیقا یکی از نقاط ضعف الکامپ هم همین ریختن اهداف کوچک و بزرگ در ظرف کوچکی است که هنوز زیرساخت های تک تک شان در کشور وجود ندارد.


توضیح من:
سلام نیما جان، صحبت شما درست است که بدل دیوید بکهام و ویکتوریا به دعوت شرکت کانون روز 28 سپتامبر در نمایشگاه بودند
موافقم که جیتکس به اهداف خود رسیده است اما تاکید من برای تبلیغات اشتباه در کشور ما و بین مدیران برای جیتکس است.
الکامپ و جیتکس را از این نطر مقایسه کردم که جفتشان برای مخاطب متخصص حرف چندانی ندارند و برای مخاطب عام بهترند نه اینکه الکامپ بهتر است. :)

نوشته توسط: نیما رسول زاده at October 4, 2005 08:09 AM

اتفاقا کاملا با شما موافقم که جیتکس چیز زیادی برای مردم خاورمیانه ندارد
اما این توضیح را مهم می دانم که : رسانه های داخلی بیشتر برای همان دخترهای خوش آب و گل جیتکس تبلیغ می کنند
در واقع می گویند بیایید ببینید چه کیفی داره
متاسفانه ایران بازار برزگ مصرف و خرید دبی و امارات و ... دیگر شیخ نشینهای عرب است

نوشته توسط: دانش پور at October 4, 2005 07:59 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001998.php on line 295

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/001998.php on line 295