« شرق | صفحه اول | صدای سایت خدمت هم درباره وزارت ICT درآمده است! »

چهارشنبه 20 مهر 1384

فیلترینگ اشتباهی و پیگیری آقای رشیدی

اگر به خاطر داشته باشيد بعد از پرسشم از وزير ارتباطات سابق در مورد فيلترينگ اشتباهي سايت ها وارجاع آن شرکت ارتباطات داده ها( فناوري اطلاعات فعلي) رشيدي مدير اين شرکت براي يک جلسه و ارايه ليستي از سايت هايي که به اشتباه فيلتر شده اند دعوت کرد و من هم به کمک خوانندگان اين وبلاگ و دوستان وبلاگ نويس ديگر يک ليست شامل سايـت هاي ايراني و خارجي که تصور مي شد به اشتباه مورد فيلتر قرار گرفته اند به آنها ارايه دادم. آقاي رشيدي همان طور که انتظار مي رفت در مورد فيلترينگ به شدت پافشاري مي کرد و آن را به نوعي ضامن ثبات اينترنت در کشور مي دانست ( در این مورد بعدا توضیح می دهم)اما برخلاف انتظارم در مورد فيلترينگ اشتباهي به شدت حساسيت نشان داد و بلافاصله در حضور مديران بخش پشتيباني اين شرکت که وظيفه فيلترينگ مخابرات را برعهده دارند دستور پيگيري و ارايه گزارشي در مورد اين ليست را صادر کرد. نتيجه اين پيگيري چند روز بعد قابل تشخيص بود، تعدادي از سايت هايي که از طرف مخابرات به اشتباه فيلتر شده بود، رفع فيلتر گرديد.

با اين حال نه هدف و نه وظيفه من اطلاع دادن سايت هايي که به اشتباه فيلتر مي شوند به مخابرات نبوده و نيست و با ارايه آن ليست صرفا مي خواستم با ذکر دلايل مستندي به لزوم ايجاد يک رويه يا شکل مشخص از ارايه اطلاعات در مورد سايت هاي فيلتر شده حداقل به صاحبان آن سايت ها تاکيد کنم.متاسفانه طي سالهاي اخير بخش فيلترينگ اينترنت در مخابرات( کميته سه نفره) و قوه قضاييه در مورد دلايل فيلترينگ يک سايت کاملا سکوت کرده اند و هيچ اطلاع رساني در اين زمينه انجام نمي دهند به همين دليل فيلتر شدن يک سايت عملا از هيچ طريقي به سادگي ممکن نيست.آقاي رشيدي از اين موضوع استقبال کرد و دستور داد که روي صفحه نخست سايت اين شرکت اعلام شود که هر کس در مورد فيلترينگ يک سايـت نظري و يا اعتراضي دارد ايميل بزند و در کمتر از 24 ساعت دلايل فيلترشدن آن سايت به وي اعلام شود. اين به نظرم بهترين کاري بود که مي شد کرد که مسئولان سايت و شرکت ديتا تا چندهفته چنين لينکي را در صفحه اول قرار دادند اما با تغيير طراحي مجددا چنين امکاني از بين رفت. البته امروز ديدم که ايشان صراحتا اعلام کرده که سايت هايي را که به اشتباه فيلترشده اند را گزارش دهيد و البته باز شکل و نحوه اين گزارش دهي مشخص نيست اما تصور مي کنم بد نباشد که دوستان از طريق صفحه ارتباطات با ما شرکت ديتا حداقل چند موردي را که تصور مي کنند به صورت اشتباه فيلتر شده را به اين شرکت اطلاع دهند و منتظر پاسخ بمانند و نتيجه را هم در همين وبلاگ به اطلاع همه ما برسانند.
نکته اي که آقاي رشيدي در گفت وگوي غير روزنامه نگاري خود با من مطرح کرد اين بود که هم اکنون مدیریت فيلترينگ بين دو نهاد ( کميته سه نفره و قوه قضاييه) تقسیم شده ولی به زودی با ارایه سیستم فیلترینگ متمرکز این مشکلات از بین خواهند رفت.ایشان البته مسایل دیگری را هم مطرح کرد که اجازه نشر آنها را ندارم.
امادر گزارشی که چندهفته قبل در اختیار من هم قرار گرفت مشخص شد که مخابرات کمترین فیلترینگ اشتباهی را داشته ولی شرکت های آی سی پی به دلیل آنکه از فیلترینگ کلمه استفاده می کنند از میزان خطای بسیار بالایی در فیلترینگ برخوردارند. در این گزارش اعلام شده که سایت بلاگ رولینگ فیلتر نشده ولی سایت هایی مثل نداستات ( البته آدرس قدیم آن)و فست آنلاین یوزرز مورد فیلتر قرار گرفته اند( که البته الان من آن را هم باز می بینم). تحلیل مخابرات از فیلترینگ این سایت ها این است که آنهاامکان دسترسی به سایت ها و وبلاگهای جدید غیراخلاقی را به کاربران فراهم میکند در حالی که به نظر من بستن لینک سایت های جدید چاره این کار است نه بستن سایتی که ممکن است منبع بسیاری از سایت های جدید مفید هم باشد.
در مورد فلیکر و کوربیس مخابرات صراحتا اعلام کرده که این سایت ها را فیلتر نکرده و آنها از طرف مرجع دوم و شرکت های آی سی پی مورد فیلتر قرارگرفته اند. در این لیست همچنین تعدادی سایت و وبلاگ به دلایل سیاسی و انتقادی مورد فیلتر قرار گرفته اند و نکته عجیب آنکه وبلاگ farstec به دلیل پرداختن به مساله فیلترینگ فیلتر شده است.
از آنجا بعد از ارتباط با مدیران دیتا میدانم آنها مطالب این وبلاگ را دنبال می کنند از آنها می خواهم در مورد فیلترینگ اشتباهی حداقل رویه ای مشخص مثل یک ایمیل یا شماره تلفن را مشخصا اعلام کنند و زمان مشخصی را نیز برای پاسخ گویی به درخواست کنندگان قرار دهند. این حداقل درخواست کاربران و فعالان فضای وب ایرانی از متولیان فیلترینگ اینترنت در ایران است.

نوشته شده توسط: شهرام در October 12, 2005 09:39 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1093

:نظرها

سلام
من تعجب می کنم که چرا بعضی از isp ها وبلاگ من که آموزشی هست را برداشتند فیلتر کردند بدون این که چیز غیر اخلاقی در اون باشه واقعا که ه ه ه ه ه

نوشته توسط: رضا at January 6, 2007 03:29 AM

salam khoob hastid site man www.meta-hack.com be baziha filter shode neshoon mide be baziha na plz bazesh konid eshtebahi filter shode

نوشته توسط: sarkis at December 17, 2006 11:11 PM

با سلام خدمت شما.

چندین هزار نفر از ایرانیان که به طور حرفه ای و آماتوری به عکاسی مشغول هستند در سایت فلیکر دارای وبلاگ هستند. آیا بنظر شما منطقی است که اینگونه ،زحمات چندیدن ساله چند هزار نفر از بین برود. امیدوارم که مسئولین در صورت امکان به بررسی بیشتر پیرامون فیلتر شدن سایت فلیکر بپردازند.

نوشته توسط: سجاد at November 15, 2006 11:54 AM

با سلام به شماو خسته نباشید سایت ما اشتباه فیلتر شده
لطفا به ما هم کمک کنید

نوشته توسط: مهدی at November 21, 2005 01:28 PM

برام جالبه. قبلا عربده میزدیم که چرا فیلتر میکنین! غلط می کنین فیلتر کنین! اصلا مگه جرات دارین فیلتر کنین؟! حالا که لطف کردن و میگن کدوما اشتباه فیلتر شدن حسابی ذوق می کنیم. به هر حال از زحمات و پیگیری های شما واقعاً متشکریم. چون بجز سایت خدمت کم کم همه سایتها داشتن اشتباهی فیلتر می شدن.

نوشته توسط: هومن نوری at October 13, 2005 08:35 AM

سلام.. با خواندن صحبتهای شما یاد وعده های آقای خاتمی در مورد دولت پاسخگو افتادم.

نوشته توسط: رضا هاشمی at October 13, 2005 04:16 AM

این مساله فیلترینک احتمالا کم کم جنبه های سیاسی هم پیدا خواهد کرد.
یکی از کارمندان W3 که در Flickr عکس من در رابطه با فیلتر شدن خیلی سایتها را دیده از من در مورد اطلاعات بیشتر درخواست کرده که من هم قصد دارم اطلاعات کاملی برایش ارسال کنم شاید که با بین المللی کردن قضیه آقایان کمی انسانی تر با مساله برخورد کنند.
+ این فیلترینک Flickr بدجوری ناراحتم کرد.

نوشته توسط: کیوان نیّری at October 12, 2005 11:23 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002042.php on line 269

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002042.php on line 269