« نبرد میکروسافت و گوگل... | صفحه اول | پيام هاي خود نوشته »

پنجشنبه 21 مهر 1384

فیلترها زیر سر قوه قضائیه است!

اگرچه تلاش شهرام در زمینه گزارش سایتهای به اشتباه فیلتر شده به مخابرات قابل تقدیر است اما در حقیقت این مسئله ارتباطی چندانی به مخابرات ندارد و اکثر این سایتها مانند بلاگ رولینگ یا فلیکر به دستور دفتر اینترنت قوه قضائیه فیلتر شده است و اصولا شرکتهای پیمانکار فیلترینگ در این موارد بیشتر حرف قوه قضائیه را میخوانند و حتی اگر این سایتها در شبکه مخابرات باز شوند همچنان در سرویس دهندگان بزرگ مانند پارس آنلاین و داتک و سروش فیلتر هستند و شرکتهای سرویس دهنده نیز در این مورد چندان دخالتی ندارند و عملا همه چیز محدود به شرکتهای فیلترینگ و قوه قضائیه است.

مثلا در مورد فیلتر شدن سایت lookspire.com این به دستور مستقیم قوه قضائیه بوده است (و نه اشتباه نرم افزاری یا حساسیت به کلمه)و متاسفانه حال این مشکل نیاز به حضور و نوشتن درخواست کتبی و طی کردن مراحل بروکراسی هست که این خود ممکن است روزها طول بکشد؟ در حالی که این به دلیل اشتباه دفتر اینترنت قوه قضائیه بوده است .

به نظرم بسیار ایده آل هست که شهرام شریف و یا دیگر دوستان در این زمینه گزارشی تهیه کنند و مثلا با پیمان کاران فیلتر مانند شرکت امن افزار و همچنین دفتر اینترت قوه قضائیه (هرچند این آخری را بعید میدانم) مصاحبه کنند.

نوشته شده توسط: در October 13, 2005 12:41 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1096

:نظرها

چرا سایت ایگالد فیلتر شده مگه این سایت چه ضرری میرسونه این یه سایت رسمی است وتو کل دنیا اعتبار داره تو خیلی از سایتای بیزینس که بری لوگوی ان را میبینی بحث تجارت الکترونیک یه بحث مهم است اما وقتی حساب جهانی نباشه نمیشه کار کرد هر که میدونه ویه جواب خوب داره که چرا ایگولد فیلتر شده برام میل بزنه یا که اف بزنه
ممنون--------------یه بهبهانی----

نوشته توسط: کامران at September 28, 2006 09:49 AM

غیر از قوه قضائیه خود ISP ها هم به این آتش دامن میزنن!
چرا سایت blogsky و وبلاگ های آن در فرارایانه فیلتر شده ولی در ندا همچنان بازه!!
پس تکلیف بانک سایت های فیلتر شده چی شد!!

نوشته توسط: بهداد at October 13, 2005 09:18 PM

نه دوست من اینگونه نیست ! در واقع خیلی از شرکتهای گمنام و نهادهای .... کار ارزیابی و دستور هنجارهای وب ایران را صادر می کنند .
این مجموعه های با توجه به توان علمی و تحلیلی ویژه ای اقدام به فیلتر نمودن سایتها می کنند .
بدلایل عمده از بازگویی این قواعد معذورم ولی بدانید که فیلتر نمودن یک سایت در موارد نادر ، دلیل هر چند از دید شما نا معتبر ، لیکن دلیل دارد و تصادفی از سوی قوه قضاییه نیست.

پاسخ علیرضا شیرازی
بنده از معدود کسانی هستم که اجازه (یا بهتر بگویم احضار) به برخی از این مراکز ر داشتم و درعین حال دوستان بسیار صمیمی در مراکز ISP ، شرکتهای پیمانکار فیلترینگ دارم و خیلی زود منبع فیلتر را می فهمم. پس بی مورد فضا را شلوغ نکنید به جز کمیته تشخیص مصادیق که معمولا فقط در مورد سایتهای سیاسی و خبری نظر میدهند و در بسیار از مواقع دفتر اینترنت قوه فضائیه مسئول میباشد.

نوشته توسط: دانش پور at October 13, 2005 02:36 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002045.php on line 255

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002045.php on line 255