« پيام هاي خود نوشته | صفحه اول | آماری از وبلاگها »

جمعه 22 مهر 1384

کلاه میکروسافت بر سر یاهو...

شبکه MSN و Yahoo Messenger به هم متصل میشوند.شاید این خبر را در صفحات IT روزنامه های کشور و یا سایتها خوانده باشید.
خبر از این قرار است که اعلام شد که از چهار ماهه دوم سال 2006 کابران Yahoo messenger و MSN Messenger میتوانند برای هم پیغام بفرستند و وضعیت آنلاین یکدیگر را ملاحظه کنند و برای هم پیام و شکلک بفرستند.

خلاصه اینکه یاهو و میکروسافت به این ترتیب حوزه دسترسی خود را به 270 میلیون نفر توسعه داده اند و هر دو از این امتیاز بهره مند میشوند.
متن این خبر شاید در ظاهر یک همکاری دو طرفه و برنده برنده باشد اما به نظر من میکروسافت کلاه بزرگی بر سر یاهو گذاشت که یاهو بعدا متوجه آن خواهد شد.
پس تحلیل من از این خبر را بخوانید.

در ظاهر به نظر می رسد که یاهو سود کرده است چرا که MSN messenger به 190 میلیون نفر دسترسی دارد در حالیکه Yahoo messenger حدود 80 میلیون نفر را پوشش میدهد و MSN شبکه بزرگتری است.
یاهو دل خوش کرده است که حوزه دسترسی خود را افزایش داده و در مرحله بعدی همکاری، میتواند در آمد خوبی از خدمات VoIP بصورت PC-to-PC و شاید PC-to-Phone بدست بیاورد.
خریداری شرکت DialPad توسط یاهو رویکرد این شرکت به کسب درآمد از بازار داغ VoIP را تایید میکند. اما خواب آنرا خواهد دید.

میکروسافت سلطان بلا منازع سیستم عامل کامپیوتر های شخصی است و همراه با سیستم عامل ویندوز خود نسخه MSN messenger را هم ارایه میکند و در اولین قدم بخش بزرگی از کاربران Yahoo Messenger را از داونلود کردن برنامه Yahoo Messenger بی نیاز کرده و آنها را به سمت خود سوق میدهد.

از طرف دیگر امکانات MSN Messenger بگونه ای در حال پیشرفت است که فقط ارسال پیام در آن مطرح نیست و نسل جدیدی از خدمات که در راس آن امکان جستجو (MSN Search) و بعد از آن خدماتی نظیر ارسال SMS یا امکان Voice Chat و دریافت آخرین اخبار(MSN news) و یا قیمت سهام (MSN finance) یا حتی ارسال نوشته به وبلاگ (MSN Spaces) و حتی ایمیل (MSN Hotmail) را در بر میگیرد.

به این ترتیب میکروسافت کلیه این خدمات را به طور همزمان به کاربران قبلی یاهو مسنجر ارایه داده و بسیاری از نیازهای آنها را پوشش میدهد و به تدریج نقش یاهو مسنجر و به دنبال آن موتور جستجوی یاهو و ایمیل یاهو و حتی پورتال یاهو که بخش بزرگی از کاربران از طریق مسنجر به آن متمایل می شدند را کمرنگ کرده و سهم MSN را افزایش می دهد.

از این جنبه که بگذریم یک نکته جالب توجه این که چرا این خبر را 10 ماه زودتر اعلام کرده اند؟ علت آن از نظر من اعمال فشار و افزایش قدرت چانه زنی در مذاکرات با AOL است و از طرف دیگر بازار گرمی بیشتر برای نسخه جدید ویندوز میکروسافت یا همان Longhorn سابق و Vista اخیر.

در این حالت بزرگترین رقیب میکروسافت در زمینه مسنجر ها AOL است که AOL Instant Messenger و AOL ICQ را دارد و میکروسافت اگر بتواند پیشنهاد جذابی به AOL برای اتصال به شبکه جدید بدهد و یا آنرا تحت فشار قرار دهد میتواند به گرفتن امتیاز از AOL دل خوش کند و از AOL بخواهد تا از موتور جستجوی MSN بجای GOOGLE استفاده کند و عرصه را بر گوگل تنگ تر نماید.

پس اگر بزودی این خبر را شنیدید که میکروسافت امکان دسترسی به خدمات AOL را در سیستم عامل جدید خود و یا MSN messenger قرار داده است تعجب نکنید!

همچنین تعجب نکنید اگر Google با یک پیشنهاد عالی سهمی از AOL بردارد و اعلام کند Google Talk را با AOL Instant Messenger و AOL ICQ متصل می کند!

همه اینها به نظر من فقط و فقط به خاطر رقابت میکروسافت و گوگل است و هر چه میگذرد داستان این رقابت جالب تر و پیچیده تر میشود.
نظر شما چیست؟

نوشته شده توسط: رضا هاشمی در October 14, 2005 02:34 AM | تکنولوژی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1098

:نظرها

دنیای تجارت الکترونیکی را نمیتوان پیش بینی کرد خوبیش به همینه خیلی جالبه من واقعا لذت میبرم.

نوشته توسط: چروی at February 3, 2008 11:21 AM

متن شما واقعا بیهوده و مسخره هست لطفا یه مقداری مطالب بهتر بیارید تو وب سایتتون حال آدم رو دیگه بهم می زنید

نوشته توسط: HESAM BAKHSHI at September 9, 2006 12:53 AM

آقا اولین خبر فارسی مربوط به این قرارداد رو من و دوستانم رو سایت گذاشتیم. و اونجا هم من گفتم که این فقط برای جنگ با گوگل هستش.
تحلیل شما خوب بود اما به نظر من کلاه سر یاهو نرفته. بلکه اون از خداش بوده که این قرارداد انجام بشه. چون واقعا جلوی گوگل کم آورده. و به قول دوستمون فقط داره تقلید می کنه و هیچ نوآوری نداره. و مجبوره که خودشو به یکی بچسبونه. در کل فکر کنم برد-برد بوده ولی خوب به قول شما میشه اینجور گفت که مایکروسافت بیشتر برده ولی یاهو سرش کلاه نرفته.

پاسخ رضا هاشمی:
سلام.. مطلب من صرفا تحلیل بود و خوشحالم که شما در ارایه اخبار روز فعال هستید حتما از این پس سایت شما را میبینم.من معمولا تحلیل میکنم و فقط در مواردی که حس کنم خبری لازم است اقدام به ترجمه و انتشار آن میکنم.
در مورد کم آوردن یاهو چنین اعتقادی ندارم و در مورد تیتر انتخابی قبول دارم که یکم بازار گرمی کردم تیتر اولیه چیز دیگری بود.

نوشته توسط: FRH at October 15, 2005 12:03 PM

نظر من اینست که تحلیلتان خوب است اما تیترش بی ربط است، به نظر من کلاهی بر سر یاهو نرفته

نوشته توسط: Siamak at October 15, 2005 03:32 AM

واضحه كه google برنده است و Linux هم جاي windows رو ميگيره

نوشته توسط: n1m4 at October 14, 2005 04:17 PM

به نظر من این مساله بیشتر همکاری علیه دشمن مشترک (Google) هست و در هر صورت اختیار سرویس با خودشه و هر موقع حس کنه Microsoft سود بیشتری از این همکاری می بره اون رو قطع می کنه. Microsoft هم تا ضعف های MSN Search و مشکلات Hotmail نظیر Spam ها رو حل نکنه نه برای yahoo خطری داره نه برای Google.

نوشته توسط: یوسفی at October 14, 2005 03:18 PM

مايکروسافت همواره در پي خارج کردن رقبا از صحنه بوده و هيچ وقت در فکر همکاري نيست ... بلکه به تک کاري بيشتر فکر ميکنه ... ياهو گول نخورده . بلکه ميدونه که در حال از دست دادن ميدانه و از هر فرصتي ميخواد براي حفظ ميدان استفاده کنه . چون نوآوري در ياهو از بين رفته و کارشون شده تقليد ... ياهو بااينکه قدرت زيادي در وب داشته ، اما متاسفانه قدرت بروز نگه داشتن آنرا ندارد و گروه هاي ياهو ، عکس هاش ، و جتي hi5 نيز کارايي خاصي ندارن ... ياهو دوران سرازيريش شروع شده ...

رضا هاشمی:
سلام...به نظر من یاهو مثل میکروسافت پیرو نو آوری شرکتهای کوچکتر بوده و بقای خود را در نوآوری نمیبیند بلکه در توسعه امکانات و تسهبلات میداند و میدان را از دست نداده.

نوشته توسط: حسين شرفي at October 14, 2005 01:55 PM

در حر صورت اين به نفع يوزرهاست

رضا هاشمی:
خوبی رقابت هم همینه!

نوشته توسط: آرشي at October 14, 2005 01:45 PM

فوق الاده بود تحلیل شما ، لذت بردم بله رقابت دیدنیی هست که برندش کاربران خواهند بود ... به این مطلب زیباتون لینک دادم

نوشته توسط: صالح at October 14, 2005 11:08 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002048.php on line 302

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002048.php on line 302