« فيلترينگ مخابرات از کار افتاد | صفحه اول | الکامپ بعدي جاي جيتکس را مي گيرد، هورا ! »

شنبه 23 مهر 1384

خطاب به مدیر سایت IRITN

مدیر محترم سایت IRITN

به عنوان یک همکار و به عنوان فردی که زمینه تحصیلی و چند سال تجربه در مبحث فن آوری اطلاعات دارم لازم میدانم نکاتی را خدمت شما عرض کنم.

ضمن تقدیر از زحمات شما در رابطه با سایت IRITN اطمینان دارم وجود هر سایت خبری در زمینه آی تی در کشور ما می تواند فرصتی مناسبی برای علاقمندان مطالب تخصصی در این زمینه باشد و از عین حال شایسته تقدیر و حمایت است.
قابل درک است که مدیر یک سایت خبری براساس سطح علمی و سنی مخاطبان سایت خود و یا مخاطبانی که مایل به جذب آنهاست اخبار خود را تهیه و منتشر کند.در عین حال می پذیریم که هر سایتی به دنبال انتشار اخباری باشد که به نحوی آنرا از دیگر سایتهای موجود متفاوت کند.


اما همکار خوب بنده ، رعایت صداقت و بررسی مقدماتی صحت یک خبر اصلی جدا ناشدنی در تهیه و انتشاراخبار است.همچنین از یک سایت خبری تخصصی انتظار می رود که اخبار خود را با دیدی تخصصی نیز بررسی کند.طرفداریهای ناعادلانه ، نگاههای غرض ورزانه و یا تکیه به مسائل پیش پا افتاده قطعا باعث کاهش سطح کیفی و اعتبار یک منبع خبری خواهند شد . قطعا با واژه نشریات زرد آشنا هستید نشریاتی که از اخبار بی اهمیت کوهی می سازند و اصرار بر موارد بسیار سطحی و پیش پا افتاده میکنند.این مورد میتواند در مورد یک سایت خبری حتی در زمینه آی تی نیز اتفاق بی افتاد.
بارها شاهد بوده ایم که سایت شما اقدام به انتشار اخبار و مقالاتی کرده است که شایسته یک سایت خبری در سطح شما نبوده است (مواردی مااند حذف تبلیغات یک سرویس دهنده ایرانی و.. ) و اما تاسف آورتر شاهد اصرار سایت شما در انتشار اخبار هک و هکرهای ایرانی آنهم با آب و تاب و احتمالا بدون نگرش و بازنگری تخصصی بوده ایم . بارها اشاره شده است و فکر میکنم بسیاری نیز با بنده هم عقیده هستند که انتشار بی حد و اندازه اینگونه اخبار نه تنها هیچگونه تاثیر مثبتی بر خواننده و جامعه ندارد بلکه تاثیر منفی زیادی نیز میتواند بر ذهنیت نوجوانان جامعه ما داشته باشد.شیوه شما در انتشار اخبار مرتبط با هک که بسیاری اوقات حتی در حد یک خبر هم نیستند آنهم با هیجان و ذکر نام گروه یا اسم مستعار هکر و گاهی حتی ستایش ایشان بی تردید حرکت اشتباهی هست.متاسفانه شاهد این هستیم که سایت شما تبدیل به تریبون و جایگاه شهرت طلبی عده ای هکرهای نوجوان و جوان شده است که گاهی با اغراقها و حتی دروغهای خود در شیوه هک کردن مخاطب سایت شما را نیز به بازی گرفته اند البته انتشار برخی اخبار در سایت شما گاهی نشان از عدم بررسی صحت خبر توسط مسئولین سایت نیز دارد.
اجازه دهید اشاره ای به خبری که همین امروز در سایت شما دیده ام داشته باشم. تیتر خبر اینگونه است "هك شدن سايتهاي اطلاع‌رساني چند ايالت آمريكا توسط هكران ايراني" .از چنین عنوانی به نظر می رسد که دبیر یا مسئول سایت شما با نگاهی افتخار آمیز به این قضیه نگاه کرده است و از نظر ایشان خبری مهم اتفاق افتاده است و طبیعی است که خوانندگان نیز فکر کنند که هک کردن سایتهای ایالات آمریکا کار مهمی است.
متن خبر را خواندم و نتیجه گرفتم که گروه هکر، شما و خوانندگان سایت شما را به بازی گرفته و بهتر بگویم به سخره گرفته است و در عین حال برایم ثابت شد که مسئولین سایت حتی یک بررسی مختصر در مورد آنچه اتفاق افتاده است نکرده اند.اجازه دهید نگاهی دقیق تر به خبر داشته باشیم خبر مربوط به هک شدن سایتهای اطلاعاتی چند ایالات آمریکا است که البته آدرس سایتها مواردی مانند washingtonme.info و bostonme.info میباشد. هر فرد مطلعی میداند
که سایتهای دولتی آمریکا با پسوند .gov به ثبت میرسند و باز میدانیم که پسوند Info آنچنان پسوند معتبری نیست که دولتمردات ایالات آمریکا بخواهند سایتهای اطلاع رسانی ایالات خود را در چنین دامنه هایی فعال کنند. در عین باید انتظار داشته باشیم که حتی اگر اینگونه بود میبایست با اسمی دقیقا با اسم همان ایالت انتخاب می شد و باز تعجب میکنم که چرا دبیر یا مسئول خبری قبل از انتشار نگاهی به صفحه اصلی سایتها نکرده است تا متوجه شود اینها سایتهایی تبلیغاتی (صفحاتی دارای لینکهای تبلیغاتی و بدون محتوای جدی) و متعلق به بخش خصوصی هستند و البته همه این سایتها دارای یک مشخصه یکسان هستند.پس هک چنین سایتهایی به اندازه هک هر سایت تبلیغاتی یا دامنه پارک شده دیگر اهمیت دارد و در واقع اصولا اهمیتی ندارد. جالب آنکه گروه هکر مدعی هک کردن سایتهای ایالات آمریکا آنهم باهدفی ملی شده است!
آنچه اشاره شده نمونه از دهها اشتباه سایت شما در انتشار چنین اخباری است.
اگرچه موارد این چنین توسط اهل فن نادیده گرفته میشوند اما مطمئنا بسیاری بازدیدکنندگان شما اشتباهات این اخبار و یا سطح کیفی و اهمیت خبر را درک نخواهند کرد و متاسفانه اغراقها و دروغهای این به اصلاح هکرها را باور کنند و در این میان سایت شما بدلیل انتشار اینگونه اخبار آنهم بدون بررسی مسئولیت بیشتری دارد چرا که پیش فرض خوانندگان این است که یک سایت خبری در زمینه آی تی اخبار را قبل از انتشار از لحاظ کیفی و تخصصی بررسی کرده است.

این انتخابی برای شما است که بخواهید سایتی با سطح کیفی و تخصصی قابل قبول داشته باشید یا اینکه همچنان به انتشار اخباری ضعیف و اصرار بر سوژه های سطحی و پیش پا افتاده اصرار کنید.
امیدورام انتخابی درست داشته و راه بهتری را در ادامه فعالیت سایت خود برگزینید.

با آرزوی توفیق
با تشکر علیرضا شیرازی

نوشته شده توسط: در October 15, 2005 04:43 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1103

:نظرها

عزيز جان! اين اتفاقي نيست كه ناگهاني و طي همين چند روز اخير افتاده باشه . من شاهد اين روند از ابتدا بودم البته نه به اين شدت و حدت. طبيعي است كه به مرور زمان چنين وضعي پيش بيايد.
مساله مهمتر عدم تمايل سايت براي اصلاح فوري چنين خبرهايي است.

نوشته توسط: شهرام at October 17, 2005 09:25 AM

سلام، من هم در اين زمينه با شما كاملا موافقم. ولي شما هم وقت خودتو تلف نكن چون بعضي ها فقط مي خواهند بيننده داشته باشند!

نوشته توسط: امير حسين at October 17, 2005 09:21 AM

یعنی شما قبول نداری که با هک شدن هر سایت اینترنتی یا اونترنتی مشتی محکم به دهان آمریکا زده میشه؟ اصولا هر سایتی که یکی از حروف انگلیسی تو دامینش بکار بره سایت دولتی آمریکایی محسوب میشه و خبر از کار افتادن یا هک شدنش رو تو بوق باید کرد. برای مدیریت سایت فوق و سایر سایتهای زرد!!! آرزوی توفیق دارم

نوشته توسط: هومن نوری at October 16, 2005 11:38 AM

وقتت رو تلف کردی علیرضا...

نوشته توسط: آرشی at October 16, 2005 09:46 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002057.php on line 270

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002057.php on line 270