« الکامپ بعدي جاي جيتکس را مي گيرد، هورا ! | صفحه اول | بلاگفا ، پربیننده ترین سرویس وبلاگ فارسی »

یکشنبه 24 مهر 1384

آینده سرگرمی های دیجیتالی...

بیل گیتز اخیرا به چند تا از دانشگاههای آمریکا و کانادا رفت و در آنجا به ایراد سخنرانی پرداخته و دانشجویان را تشویق به علوم کامپیوتر نمود
به گفته وی عصر طلایی نرم افزار در راه است و میکروسافت به هزاران مهندس نرم افزار خبره نیاز خواهد داشت.
نکته دیگری که لابلای صحبتهای ایشان گفته شده این است که دنیای آینده سرگرمی های دیجیتالی خالی از CD و DVD است و جریان اطلاعات از محیط آنلاین و زنده اینترنت است از ابزارهای ذخیره سازی آفلاین نخواهد بود و High Definition DVD را آخرین رسانه فیزیکی آینده خوانده است.
خوب این نکته را که در بین گفته های وی دیدم به رابطه بین برخی موضع گیریهای شرکت میکروسافت و رقبای آن پی بردم.

الان بهتر میتوان درک کرد که چرا میکروسافت دست دوستی به سمت شرکت RealNetworks دراز میکند و سعی میکند خسارات وارد شده به آنرا جبران کند و در بخشی از قراردادش با شرکت Real امتیاز استفاده از نرم افزار های میکروسافت را میدهد.
همچنین واضح تر میشود که چرا استیو جابز مدیر عامل شرکت Apple که زمانی ارایه یک iPod ویدیویی را یک کار مسخره و بی حاصل میشمرد به یکباره خبر از معرفی iPod Video میدهد.
Apple سهم عمده بازار سرگرمی های Audio را به دست آورده و به دنبال پیدا کردن جایی در بازار سرگرمی های Video است که در اختیار میکروسافت است.
از طرف دیگر میکروسافت میکوشد تا با انتخاب شرکای جدید به توسعه هر چه بیشتر استانداردهای خود در زمینه audio و video وِ DRM )Digital Rights Management) بپردازد و اگر Apple ساکت بماند اوضاع از آنچه الان هست در آینده سخت تر خواهد بود.
نسل های بعدی iPod احتمالا مجهز به WiFi و همچنین امکانات Audio/Video stream download خواهد بود و باقی ماندن در این بازار فقط وقتی امکان دارد که از الان به فکر حفظ موقعیت خود و موضع گیری در برابر میکروسافت و توسعه و همه گیر کردن نرم افزارهای audio/video و DRM باشد.

نوشته شده توسط: رضا هاشمی در October 16, 2005 10:02 AM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1105

:نظرها

من از میکروسافت بدم می آید و دوست دارم که اپل به روند پیشرفت خود ادامه دهد فقط برای اینکه کمی حال میکروسافت گرفته شود و دنیای سرگرمی هم به تصرف میکروسافت در نیاید و در این لابلا لینوکس هم از فرصت استفاده کند و جانی تازه بگیرد.

پاسخ رضا هاشمی:
من نظر میدهم چون فکر میکنم تحلیل و نظر نویسنده فقط تحت تاثیر نفرت از میکروسافت است و بر هیچ واقعیتی تکیه ندارد!

نوشته توسط: هومن نوری at October 16, 2005 11:42 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002061.php on line 247

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002061.php on line 247