« کاهش تعداد کاربران ايراني به 500 هزارنفر ! | صفحه اول | آی تی ایران ها »

دوشنبه 16 آبان 1384

بلاگ اسکای دوباره در اسکای

بهانه نوشتن اين يادداشت کامنتي بود که دوستي روي مطلب قبلي گذاشته و گفته آيا به غير از دوستان کس ديگري دم دست شما نيست؟ منظور وي تغييرات گسترده در سرويس دهنده وبلاگ بلاگ اسکاي است که در زماني خاص توانسته بود محبوبيت زيادي را در مقابل پرشين بلاگ کسب کند و منظور او از دوستان هم که قريب به يقين عليرضا شيرازي است که مدير بلاگفاست.
بازگشت خوب بلاگ اسکاي را به نظر من بايد به فال نيک گرفت از دو جهت. نخست آنکه يک سرويس دهنده تازه نفس و با امکانات تازه قدرت خود را به رخ رقبايش مي کشد و دوم آنکه سرانجام مدير يا مديران آن ( که ما هيچ گاه آنها را نشناختيم) سرانجام حاضر شدند از بي هويتي خارج شوند و یا سایتشان را از بی هویتی بیرون بیاورند. مشکل بي هويتي که به نظر من باعث و باني بخش عمده اي از دردسرهاي اين سرويس دهندده بود عملا آن را کاملا از يادها برد و حالا به نظر مي رسد که مسئولان بلاگ اسکاي با پذيرش تبعيت از قوانين ايران عملا تکليف خود را روشن کرده اند. به تبع در آينده انتخاب روش کار در رقابت ميزان محبوبيت اين سرويس را تعيين خواهد کرد. من هنوز فرصت نکرده ام وبلاگي در اين سرويس راه اندازي کنم تا ميزان سرعت آن را بسنجم اما مواردي در بخش شرايط و مقررات سايت ديدم که بد نيست اگر حوصله داريد نگاهي به آن بيندازيم.

من نمي دانم اين قوانين و مقررات بر اساس چه پايه و شکل حقوقي تهيه و تدوين شده اما تصور مي کنم اغلب آن ترجمه نه چندان ویرایش شده ای از برخي موارد مشابه نمونه هاي خارجي است در حالي که باز حدس مي زنم در تهيه آن با هيچ حقوقداني مشورت کوچک نشده و حتي در مواقعي برخي موارد بديهي ناديده گرفته شده است. نمونه ضعف های اين قوانین و مقررات شاید در برخی سرویس های دیگر ( از جمله در بلاگفا) هم وجود داشته باشد اما شاید بررسی محدود آن در اینجا بتواند به ایجاد یک بحث در مورد تدوین قانون ومقررات برای سایت های اینترنتی در کشورمان نیز کمک کند.

BlogSky این حق را دارد که به صلاحدید خود توافقنامه میان سایت و کاربران را تغییر دهد، این تغییر ممکن است بدون اطلاع قبلی به کاربران صورت پذیرد. و تغییرات می تواند در کل توافقنامه و یا حذف و اضافه کردن مفادهایی به متن آن باشد. هر تغییری در مقررات و قوانین این توافقنامه بلافاصله از نظر مسئولان سایت لازم الاجرا ست و عذر کاربران در صورت عدم آگاهی آنها از این تغییرات، به هیچ وجه پذیرفته نیست.
به راستي چگونه ممکن است وقتي بلاگ اسکاي بدون اطلاع کاربران اين توافقنامه را تغيير دهد کاربران ملزم به رعايت آن باشند و عذر آنان پذيرفته نباشد.

پاسخ به انتقاد من احتمالا اين است: شما بعنوان کاربران این سایت ملزم به رعایت مفاد مذکور در این توافقنامه هستید و می بایست هر چند وقت یکبار مروری بر شرایط و قوانین ما در این توافقنامه داشته باشید تا از تغیرات احتمالی آن آگاه شوید. در غیر این صورت، همانطور که گفته شد، هیچ عذری پذیرفته نمی شود.
چگونه کاربر باید یک توافقنامه راکه یک بار پذیرفته هر از چندگاهی از اول تا آخر بخواند و چگونه باید متوجه تغییرات اندک آن در آینده بشود؟

BlogSky این حق را دارد که به صلاحدید خودش تغییراتی در سایت بدهد و یا مانع دسترسی به بعضی از قسمتهای سایت و یا همه سایت بطور موقت یا دائمی شود ، بدون اینکه در این مورد به شما اطلاعی داده شود.
کدام سرویس اینترنتی را سراغ دارید که چنین برخوردی را با مشتریان خود انجام دهد و اگر چنین کرده تا چه اندازه موفق بوده است؟

انتشار هرمفهوم و محتوایی که به حقوق انحصاری افراد، حقوق تجاری، حق چاپ و نشر (copyright) ، و سایر حقوق انحصاری گروههای خاص تجاوز کند.
به نظرم این اساسا غیر ممکن است چون همین الان دیوان کل شاعران را می توان روی وبلاگها یافت و مسئولان سرویس های وبلاگ هم به هیچ وجه این گروه از وبلاگها را حذف نمی کنند وگرنه بسیاری از وبلاگ های ادبی را قابل حذف شدن هستند.

نمایش بنر هایی که به منظور سود رسانی به شما ویا سازمانها و شرکتهای دیگری طراحی شده است
وبلاگ یک فضای اختصاصی است چرا وقتی سرویس دهنده می تواند اجازه داشته باشد در کنار این فضای اختصاصی تبلیغ خودش راداشته باشد بلاگر نتواند از این حق برخوردار باشد؟

همینظور شما بر این موضوع توافق می نمایید که ممکن است قطع دسترسی شما به این سرویس و یا مسدود شدن وبلاگتان بدون اطلاع قبلی باشد
چرا بدون اطلاع ؟

این ها نمونه هایی قابل ذکر بود و البته می توان موارد دیگری را نیز به آن افزود. من البته مشکلات سرویس دهندگان را درک می کنم اما به یاد داشته باشیم اگر قرار است در میان یک توافق دو طرف حقی داشته باشند این حق باید دو طرفه باشد و یک طرف تحت عنوان سرویس دهنده نمی تواند حق از خود ابداع کند. به همین دلیل است که توصیه می کنم در چنین مواردی حتما با حقوقدانان مشورت شود و این قطعا بیشتر به نفع سرویس دهندگان خواهد بود.

بلاگ اسکای البته سرویس های جدیدی رانیز در دور تازه فعالیت خود ایجاد کرده که من تاثیرات بلاگفا را در آن می توانم مشاهده کنم. این لزوما چیز بدی نیست. رقابت بین سرویس دهندگان عملا به رشد آنها و رضایت کاربران منجر می شود. زمانی هم بود که خود بلاگ اسکای باعث شد تا پرشین بلاگ سرویس های جدیدی را ارایه کند.
و نکته آخر اینکه من با علیرضا دوست هستم اما لزومی ندارد از بلاگفا بی جهت حمایت کنم و پرشین بلاگ یا بلاگ اسکای را نفی کنم. دو سرویس دهنده پرشین بلاگ و بلاگفا حالا فهمیده اند که رسانه ها چه جایگاهی دارند و با آنها چه رفتاری باید کرد. اخباری که اخیرا بلاگفا مرتبا به رسانه ها ارسال می شود تا اندازه ای نشان دهنده رشد در این عرصه است. به راستی تا به حال کدامیک از سرویس دهندگان ما به فکر انتشار اخبار رسمی و ارایه آن به رسانه ها بوده اند؟ بلاگ اسکای هم می توانست همین تغییرات را به صورت یک خبر برای سایت های خبری و حتی روزنامه ها ارسال کند و این ارتباط را ایجاد کند.

نوشته شده توسط: شهرام در November 7, 2005 09:19 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1131

:نظرها

اين يعني آخر دمكراسي ، سعني اين سايت افتاده دست ايراني ها و عشقي شده كه هر وقت عشقشون كشيد قطع كنند ، به جاي جلب اعتماد كارشون سلب اعتماد ة اونقت انتظار دارين كسي از سرويس ايراني مثل اينها استفده كنه ؟؟؟

ــ تنها هدف این سایت جلب رضایت شماست. اساس عملکرد ما اینست که اهداف جمعی حاصل آید و هیچ تجاوزی به حقوق اشخاص صورت نگیرد. اما به هر حال استفاده از این سایت، ریسک خودتان است ! شما این ریسک را که ممکن است در طی استفاده از این سایت، به سیستم کامپیوتری شما آسیب وارد شود را پذیرفته اید. BlogSky هیچ مسئولیتی در قبال مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری و هر زیان دیگری که در نتیجه استفاده از سایت ما متوجه کامپیوتر خودتان یاکامپیوتر دیگری شود، ندارد.

نوشته توسط: پرهام at November 12, 2005 11:18 AM

سلام شهرام
مطالبت جالب و خوندنیه.
امیدوارم در هنه حال موفق باشی...

نوشته توسط: حامد تقوی at November 8, 2005 02:59 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002125.php on line 266

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002125.php on line 266