« آی تی ایران ها | صفحه اول | احمدی نژاد و Wsis »

پنجشنبه 19 آبان 1384

چه کسی اینترنت را تهدید می کند؟


کوفي عنان در سخنراني افتتاحيه اجلاس WSIS ژنو
پست شده توسط : Shahram Sharif

کوفی عنان دبیرکل سازمان ملل در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست تحت عنوان سازمان ملل اینترنت را تهدید نمی کند در آستانه اجلاس جامعه اطلاعاتی موضوع حاکميت بر اينترنت و سروصداي ناشي از آن را مورد تحليل قرارداده و به طور واضح اعلام کرده که سازمان ملل متحد به هيچ وجه قصد ندارد حاکميت فني و يا سياسي اينترنت را در دست بگيرد.عنان خاطرنشان کرده که هدف اصلي اجلاس جامعه اطلاعاتي روشن کردن منفعت هاي اينترنت براي کشورهاي فقير و در حال توسعه است. عنان ضمن تقدير از تلاش هاي آمريکا براي توسعه اينترنت طي سالهاي گذشته خاطرنشان کرده که حتي پيشنهادهايي که برخي اعضا( ي کارگروه حاکميت بر اينترنت ) سازمان ملل درمورد حاکميت اينترنت داده اند نيز شامل واگذاري قدرت اينترنت به سازمان ملل نيست . او در عين حال خاطر نشان کرده که نظرات اعضاي کارگروه حاکميت بر اينترنت که از سوي خود او منصوب شده اند صرفا ديدگاه آنها و کشورهايشان را به نمايش مي گذارد و ديدگاه سازمان ملل نيست.

کاملا مشخص است که عنان اين صحبت ها را در آستانه اجلاس تحت فشار فزاينده رسانه اي به زبان مي آورد. در جايي که هر کسي که به اجلاس هفته آينده نظري مي اندازد موضوع حاکميت بر اينترنت را هم مطرح مي کند. عنان با اين يادداشت خواسته تا اندازه اي سازمان ملل را از زير اين فشار خارج سازد.
واقعيت اين است که دنبال کردن موضع تغيير رژيم حاکم بر اينترنت توسط برخي کشورها مثل کوبا، برزيل، عربستان، ايران و چين تا اندازه زيادي به موضوع وجه و بار سياسي بخشيده و آن را از شکل فني آن خارج کرده و البته شکي هم در اين نيست که تغيير اين رژيم به هر شکل بدون فشار سياسي شايد ممکن نباشد. طرفداران حاکمان فعلي اينترنت موضوع ازادي هاي محدود شده را در داخل اين دسته از کشورها برجسته مي کنند و مي گويند اين گروه از کشورها که خود محدودساز فضاي اينترنتي هستند حالا داعيه حاکميت اينترنت دارند. به نظر مي رسد پاشنه آشيل گروه فوق الذکر هم دقيقا همين محدوديت ها باشد در حالي که موضع مخالف اروپايي ها با حاکميت فعلي اينترنت ( که در اجلاس پايآني مقدماتي جامعه اطلاعای در ژنو نمود یاف) چندان برجسته نمی شود. یادداشت عنان در واشنگتن پست در واقع اعلام بی طرفی در جنگی است که احتمالا در جریان اجلاس میان دو طرف به وقوع خواهد پیوست.

نوشته شده توسط: شهرام در November 10, 2005 09:03 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1133

:نظرها

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002130.php on line 236

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002130.php on line 236