« سوغات Wsis | صفحه اول | آی تی ایران و گفتگوی تمدن ها »

دوشنبه 30 آبان 1384

مراقب حرفهایمان باشیم

آقاي رياضي معاون وزير ارتباطات در گفت و گو با ايسنا گفته است که سخنان وزير ارتباطات باورهاي ديني ما را به دنيا نشان داد.
من تصور نمي کنم سخنان وزير ارتباطات در اجلاس تونس و اساسا وظيفه وزير ارتباطات تبليغ دين و باورهاي ديني باشد. اين موضوع که اين کار برعهده کسان ديگري است و وظيفه وزير ارتباطات هم هنگام شرکت در چنين اجلاسي چيز ديگري است و تا آنجا که من این سخنان را بارها خوانده ام چيزي از دين در آن نديده ام


اما در مورد سخنان وزير در اجلاس حداقل تصور مي کنم يک نکته خیلی مهم غافل ماند و آن اینکه در شرایطی که جهان پس از دو سال مذاکره و نشست های مداوم در مورد راهکارهای راهبری اینترنت به نتیجه رسیده ( مثبت یا منفی) بازگشت به نقطه آغاز بحث چه معنی می تواند داشته باشد. دکتر سلیمانی در پایان سخنان خود و در یکی از چهاربخش نتیجه گیری سخنانش می گوید: "تغيير در ساختار حاکميت اينترنت در جهت ايجادِ نظامي مشارکتيِ مشروع و پاسخگو تحتِ نظارتِ بين المللي ضروري مي نمايد."این سخنان در واقع نشانی از دوگانگی در نمایش سیاست های برون مرزی ارتباطی ایران را دارد. کسانی که از بیرون به سیاست های ارتباطی ایران می نگرند با خود می گویند اینها از یک طرف در موضوع حاکمیت اینترنت مشارکت فعالی داشته اند و تا آخرین لحظه برای گنجاندن بندهای مورد نظرشان برای ادامه بحث درباره راهبری اینترنت جنگیده اند و حالا دوباره دارند بحث هایی را مطرح می کنند که برخی از نمایندگان در اجلاس نخست جامعه اطلاعاتی در سوییس طرح می کردند.
تصور می کنم یا آقای سلیمانی نمی دانسته که ایران در متن کامل مذاکرات مربوط به حاکمیت اینترنت حضور داشته و حتی توافقنامه پایانی را امضا کرده و یا تصور می کرده می توان یک تنه کل مذاکرات را نادیده گرفت و شکل جدید دلخواهی را به جهان دیکته کرد.
نمونه چنین برخوردی را ما در مورد خانم شیرین عبادی هم در تونس شاهد بودیم. مثلا وقتی در مصاحبه مطبوعاتی از او در مورد موضوع تحریم اطلاعاتی علیه مردم برخی کشورها مانند ایران پرسیدم و ارجاع آن را به نمونه ای از محدودیت های اعمال شده علیه سایت های ایرانی روی وب هاست های آمریکایی دادم خانم عبادی گفت:" سازمان ملل باید کنترل وب هاستینگ ها را در دست بگیرد! ". یا " این نمی شود که چند کشور دنیا تمامی وب هاستینگ های جهان را در اختیار داشته باشند و بقیه هیچ نصیبی نبرند!".
در واقع خانم عبادی یا نمی دانست وب هاستینگ چیست، یا وظایف سازمان ملل را نمی دانست و یا موضوع راهبری اینترنت را با کنترل هاستینگ اشتباه گرفته بود. وب هاستینگ ها نمونه ای ابزارهای تکنولوژیکی هستندکه در اختیار کشورهای قدرتمند قرار گرفته اند راه برخورد با این موضوع این نیست که از آنها بخواهیم چیزی را که آنها به آن دست پیداکرده اند را به ما بدهند راه برخورد این است که یا خودمان وب هاستینگ ایجاد کنیم و همزمان موضوع عدم تبعیض ارایه سرویس های فناوری اطلاعات اشاره کنیم.

نوشته شده توسط: شهرام در November 21, 2005 03:08 PM | ارتباطات

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1145

:نظرها

شهرام جان اصلا کی به تو گفت این شیرین عبادی رو با خودت ببری تونس؟! مگه ما تو این مملکت آدم کامپیوتری کم داشتیم، آخه!

نوشته توسط: حمیدرضا شریفی at November 23, 2005 01:36 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002155.php on line 239

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002155.php on line 239