« تونس و دکتر معتمدنژاد | صفحه اول | شفاف سازی یا محدودیت »

شنبه 5 آذر 1384

لزوم حرکت متحد و جامع در زمینه جامعه اطلاعاتی

واژه جامعه اطلاعاتی و بخصوص WSIS در اینروزها و با توجه به برگزاری اجلاس جهانی در رابطه با جامعه اطلاعاتی بحث روزهای خبرنگاران آی تی کشور است. تا کنون اینگونه بوده است که با برگزاری چنین اجلاسهایی معمولا شاهد گزارشات و توجه مسئولین، دلتمردان و مطبوعات به این موضوع هستیم که این البته با توجه سطح این اجلاسها طبیعی است اما آنچه جای گلایه دارد فراموشی این موضوع پس از پایان این اجلاسهاست.
بحث جامعه اطلاعاتی بحثی نیست که تنها محدود به زمان برگزاری اجلاسهایی مانند اجلاس سران باشد و متاسفانه آنچه شاهد آن هستیم فراموش کردن این مسئله بخصوص در سطح مدیران و فعالان در این زمینه هستیم.
حرکتهایی که تاکنون در این ایران در زمینه WSIS انجام شده است نمایی جزیره گونه دارد.گویی چند گروه خاص که معمولا با محوریت اشخاص خاصی هم هستند بصورت مستقل وحتی بدون ارتباط چندانی با یکدیگر در زمینه WSIS فعالیت میکنند و حتی شاهد اختلافها و برخوردهایی در بین این گروهها بودیم.
سایتهای و وبلاگهایی که توسط گروههای فعال در این زمینه تاسیس و مدیریت می شوند از لحاظ بروزسانی و انعکاس فعالیتهای گروهی و سازمانهای مرتبط ضعیف عمل کرده اند و حتی برخی سایتهایی که بصورت تخصصی در زمینه انعکاس مطالب مرتبط باجامعه اطلاعاتی توسط گروههای ایرانی راه اندازی شده است ماهها بروزرسانی نشده و مطالب جدیدی در آنها منتشر نمی شود. اینگونه فعالیتها حتی میتواند این شائبه را ایجاد کند که هر کس به دنبال مطرح کردن خود و احتمال گرفتن امتیازتی در این زمینه است.در ضمن باید گفت این مسئله بزرگتر از آن هست که تنها توسط چند گروه کوچک و احتمالا علاقمند دنبال شود و عملا بسیاری از فعالان و صاحب نظران از این بحث و فعالیتهای مرتبط با آن بدور باشند، در عین حال انتظار میرود که گروههای مرتبط فعالیتهای خود را بصورت شفاف و مدوام در رسانه های خود منعکس کنند تا بتواند ملاکی در جهت ارزیابی فعالیتهای کشور در این زمینه باشد.

نوشته شده توسط: در November 26, 2005 02:34 AM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1152

:نظرها

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002168.php on line 234

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002168.php on line 234