« خبر مسدود شدن سایتهای ایرانی در شبکه های خبری آمریکا | صفحه اول | چند نکته در مورد مشکل مسدود شدن سایتهای ایرانی در آمریکا »

دوشنبه 7 آذر 1384

بازتاب، واقع انگاری یا توهم

سایت خبری بازتاب در خبری با عنوان "تغيير منبع خبري ايرانيان خارج از كشور در اينترنت به نفع ضدانقلاب" می نویسد.
بنا بر گزارش‌هاي رسيده، تا پيش از توقيف موقت «بازتاب»، اين سايت مهم‌ترين و گاه تنها منبع خبري محافل ايرانيان خارج از كشور در اينترنت بود، ولي در زمان توقيف آن، سايت‌هاي ضدانقلاب و اپوزيسيون جمهوري اسلامي، اين جايگاه را تصاحب كردند.
همچنين سايت‌هايي كه به دست ايرانيان خارج از كشور مديريت مي‌شد، بيشترين اخبار و مطالب را از سايت «بازتاب» نقل مي‌كردند. اما در مدت توقيف آن، چند سايت وابسته به ضدانقلاب، اپوزيسيون و كشورهاي خارجي، تبديل به منبع خبري اين سايت شده‌اند.
سايت «بازتاب» كه پربيننده‌ترين سايت اينترنتي فارسي به شمار مي‌رود، روز چهارشنبه 20 مهر ماه با دستور دادستاني تهران توقيف شد و اين توقيف، تقريبا يك ماه ادامه يافت

چندنکته در رابطه به این خبر به نظرم میرسد که با مدیران و تهیه کنندگان این گزارش و همچنین خوانندگان در میان می گذارم.

1-آنگونه که معترف هستید سایتهای خبری خارج از کشور که عمدتا هم از نظر شما وهم بسیاری از مسئولین ضد نظام هستد در موارد زیادی از اخبار سایت شما استفاده میکردند. با توجه به اهداف سایتهای ضد نظام در انتشار اخبار بر علیه نظام میتوانیم به این نتیجه برسیم که اخبار شما بیشتر بر خلاف منافع نظام بوده است تا مصالح آن و از همین رو مورد استفاده سایتهای منتقد و یا مخالف نظام بوده است.
2-قبول دارید که عدم فعالیت سایت شما فقط در مدت یکماه توانسته این چنین به مخاطبان شما لطمه بزند (طبیعی است که افراد خارج از کشور بازتاب را بدون فیلتر می دیدند) بنابراین بد نیست نگاهی به دهها سایت خبری دیگر داشته باشید که به دلیل فیلتر شدن هزاران مخاطب خود را در ایران از دست داده اند.
3-موقعیت فعلی سایت بازتاب را بایستی تا حد زیادی مدیون فیلتر و برخورد با سایتهای خبری دیگر دانست فیلتر شدن سایتهای مطرحی چون اخبار گویاو همچنین مسدود کردن و برخوردبا مسئولین برخی از سایتهای خبری مرتبط با اصلاح طلبان از جمله مواردی است که کاربران فارسی زبان را به ناچار به سمت بازدید از سایتهایی مانند بازتاب سوق داده است.

5-بر کسی پنهان نیست که سایت بازتاب محبوبیت فعلی خود را نه به خاطر دید ، سیاست و یا کار تخصصی خبرنگاران خود بلکه به خاطر دسترسی به برخی منابع خبری خاص و ارتباط با برخی مسئولین سطح بالا دارد طبیعی است که بسیاری از سایتهای خبری یا چنین ارتباطهایی ندارند یا اصولا فیلتر شده و یا دست اندرکاران آنها بازداشت شده اند.

6-به نظر میرسد نقد و اعتراض سایت بازتاب بر بحث فیلتر شدن سایتها تنها شامل خود این سایت میشود و اصولا بازتاب به عنوان یک سایت خبری هرگز علاقمند به انعکاس مشکلات فیلترینگ (فیلتر کردن سایتهای خبری ،فیلترینگ سلیقه ای، فیلترشدن سایتهای علمی و سرویسهای وب) نبوده است

7-چگونه و بر چه اساسی مدعی پربيننده‌ترين سايت اينترنتي فارسي هستید؟ قطعا بازتاب یکی از پربیننده ترین سایتهای خبری فارسی است اما ادعای اینکه سایت بازتاب پربیننده ترین سایت اینترنتی فارسی میباشد ادعای بزرگی است که قطعا نیاز به اثبات و مستندات دارد درعین حال چنین ادعای اشتباهی میتواند نشان از خود بزرگ بینی و کوچک شمردن دیگر سایتهای فارسی و تلاش مدیران آنها باشد. بنده بسیار مشتاقم تا دلایل شما را برای چنین ادعایی را بخوانم و در عین حال حاضرم بنا براساس آنچه که کارشناسان شما آنرا قبول دارند ثابت کنم که سایت بازتاب قطعا پربیینده ترین سایت فارسی نیست.

نوشته شده توسط: در November 28, 2005 05:03 AM | متفرقه

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1155

:نظرها

نوشتن يک نظر




اطلاعات من را حفظ کن



 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002180.php on line 244

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002180.php on line 244