« هاله نورانی در دنیای وب سایتهای ایرانی! | صفحه اول | پیرامون پیشنهاد تشکیل انجمن مدیران سایتهای ایرانی »

جمعه 2 دی 1384

انتقام سینمایی


"یک بوس کوچولو" چیزی بیشتر یک فحش نامه علیه ابراهیم گلستان نیست و اگر بخواهیم مابه ازاها را از این فیلم حذف کنیم عملا با یک داستان بی سروته و نامفهوم روبه رو هستیم. جالب است که کارگردان این موضوع را تکذیب می کند در حالی که در انتخاب نامها ( سعدی به جای گلستان، کامران به جای کاوه ) و یا برخی دیالوگ ها( تو بغل زنم برای معشوقه ام گریه کردم - اشاره به مرگ فروغ فرخزداد) چنین اشارات مستقیمی را می بینیم.
فرمان آرا ابراهیم گلستان را در داستان فیلمش به ایران می کشاند او را در مقابل خانواده ، دوستان و جامعه محاکمه و سپس به مرگ محکوم می کند. در یکی از دیالوگ های فیلم اشاره به داستانی است که در آن یک نویسنده اعتقاد دارد تولستوی نباید در زیرزمین خانه اش خودکشی می کرد و مثلا باید در جایی مثل کوههای کلیمانجارو - جایی که با ارزش و اعتبار شخص مطابق باشد - این کار را می کرد این نویسنده سپس همین کار را با تولستوی می کند. به نظر می رسد فرمان آرا نیز می خواسته گلستان را در داستان خود در مسیری برعکس قرار دهد، او در حالی که گلستان را به خاطر بد و بیراه گفتن به این و آن خطاب قرار می دهد که خود در حال بد و بیراه گفتن به اوست. او در جایی به نقل از یکی از شخصیت های فیلم به گلستان می گوید:" اون زمانی که تو در کنار دریاچه ژنو ویسکی می خوردی بچه های این سرزمین در حال دست و پنجه کردن با بدبختی و مرگ بودند( نقل به مضمون) " ، راستی آیا این موضوع در مورد خود آقای فرمان آرا که سالهای بعد از انقلاب را در خارج از کشور گذراند، صدق نمی کند؟ آیا " یک بوس کوچولو" با چنین اشاراتی بیش ازیک انتقام کشی سینمایی است؟

( عکس : سینمای ما)

نوشته شده توسط: شهرام در December 23, 2005 11:09 AM | فرهنگ

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1179

:نظرها

بیشتر میشه حدس زد یا «یک بوس کوچولو» رو نفهمیدی یا اینکه سینمای فرمان آرا رو نمیشناسی. مصداقی که ساختی بیشتر از ذهنت ناشی شده تا از متن.

نوشته توسط: پایین at January 1, 2006 02:10 AM

فکر می کنم حق باشماست همینگوی خودکشی کرده اما نمی دانم چرا فکر می کنم در فیلم اسم تولستوی را شنیدم.

نوشته توسط: شهرام at December 24, 2005 10:20 PM

سلام همينگوی نباید در زیرزمین خانه‌اش خودکشی می‌کرد » نه تولستوی! اصولا مگر تولستوی هم خودکشی کرده؟!

نوشته توسط: حميد at December 24, 2005 07:18 PM

با این کار فرمان آرا که پته گلستان رو ریخت رو اب خیلی حال کردم. من جای اون بودم بیشتر لهش می کردم این گلستان رو که خون به جیگر فروغ کرد. راستی تو چرا اینقدر نسبت به دریاچه ژنو حساسیت داری. به سوسیس رفتنت که مربوط نمیشه؟ میشه؟ ها؟

نوشته توسط: ویسکی at December 23, 2005 10:41 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002221.php on line 251

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002221.php on line 251