« انتقام سینمایی | صفحه اول | خبرگزاری ایسنا و جای خالی دکتر فاتح ... »

یکشنبه 4 دی 1384

پیرامون پیشنهاد تشکیل انجمن مدیران سایتهای ایرانی

پنج شنبه هفته گذشته در دفتر یکی از دوستان جلسه ای در زمینه بررسی پیشنهاد تشکیل انجمن مدیران سایتهای اینترنتی ایران برگزار شد.
به هر حال این پیشنهاد به دلایل مختلفی و توسط بسیاری جدی گرفته نشد و عده ای هم فرصت حضور در چنین انجمنی را پیدا نکردند.
من نیز به شخصه دید روشن و مثبتی به این قضیه نداشتم ولی به دلیل علاقه به دیدار دوستان و آشنایی با این پیشنهاد آنجا بودم و نکاتی در این زمینه به نظر می رسد که در ادامه بیان خواهم کرد.
ایجاد یک چنین انجمنی در دید اول میتواند معایب و مزایایی داشته باشد برای مثال ممکن است باعث ایجاد حساسیت بیشتر بر روی سایتها شود و دولت نیز درصدد نفوذ و اعمال سلیقه در چنین انجمنی برآید(این مورد در موارد متعددی در انجمنهای صنفهای دیگر بوجود آمده است) همچنین به هر حال چنین انجمنی در نهایت به عنوان سخنگوی بسیاری از سایتهای اینترنتی مطرح خواهد شد که این نیز خود میتواند مشکلاتی را در پی داشته باشد .
اما از طرفی میتوان به این انجمن نیز امید داشت تا بتواند منافع مشترک اعضاء را دنبال کند همانطور که در جلسه نیز اشاره داشتم مواردی مانند سیاستهای دولت و حکومت در مورد وب سایتها ، مشکلات فیلترینگ،مشکلات حقوقی مدیران سایتها، برنامه های دولت در عرصه تجارت الکترونیک و حتی مشاوره و بررسی بازار و ادعاهای سایتهای ایرانی و... میتواند از جمله مواردی باشد که امید است چنین انجمنی به آن بپردازد. در عین حال به نظرم بهتر است که مدیران سایتهای ایرانی خود به فکر ایجاد چنین انجمنی باشند تا اینکه دیگران و حتی انجمنها و اصناف دیگری مدعی متولی بودن در این زمینه باشد و حتی خبرهای در این زمینه و در مورد ادعای برخی انجمنها به گوش میرسد.

از طرفی به نظرم شروع و اولین جلسه برگزار شده در این زمینه با وجود حمایت تعدادی از دوستان و همکاران مسیر مناسبی را نپیمود. به نظر من چنین انجمنهایی بایستی با هسته اولیه از افراد با سابقه و فعال و دارای تاثیر در وب فارسی ایجاد شود و با توجه به ماهیت انجمن بایستی هسته اولیه از مدیران سایتهای ایرانی (مالک،تامین کننده هزینه و تعیین کننده سیاستهای سایت) تشکیل شود و نه نمایندگان، علاقمندان یا پرسنل متخصص . لازم به توضیح میدانم که این مدیران سایتها هستند که در نهایت تایین کننده سیاستهای سایت و حتی پرسنل طراح یا پشتیبانی کننده سایت هستند (چه بسا که حتی ممکن است کارهای فنی سایت را نیز خود انجام ندهند و یا حتی با آن آشنا نباشند) و نیازها و اهداف آنها نیز به نسبت پرسنل فنی خود و در چنین انجمنی متفاوت است.
در عین حال موفقیت چنین انجمنهای وجود یک هسته قوی، تاثیر گذار و جدی است.وجود مدیران سایتهای معروف،تاثیر گذار خود اعتباری برای چنین انجمنی است و از طرفی تشکیل چنین انجمنی با هسته و اعضای اولیه نه چندان مطرح و یا تازه کار میتواند تاثیری منفی در تشکیل و جدی گرفتن این انجمن داشته باشد و حتی باعث جبهه گیری و اعتراض مدیران سایتهای بزرگتر (که معمولا شناخته شده تر و تاثیر گذار ترند) شود.حتی اگر چنین انجمنی با هسته و اعضای موسس ضعیف نیز شکل بگیرد مطبوعات و رسانه ها توجهی به آن نخواهند داشت و در نهایت هیچ مرجعی نیز آنها را جدی نخواهد گرفت.

بنابراین پیشنهاد میکنم در جلسه بعدی از مدیران سایتهای مطرح ، معروف و تاثیر گذار در وب فارسی دعوت شود تا هم نظرات ایشاندر این مورد مطرح شود و هم بتوان انجمنی با هسته قدرتمند تر تشکیل داد.طبیعی است که این انجمن میتواند در اینده حتی از تعریف مدیران سایتها نیز فرا تر رفته و مثلا تشکلهای ویژه ای نیز برای نیروهای فنی، طراحان وبرنامه نویسان وب داشته باشد اما اجازه دهید تا حداقل شروع کار توسط افرادی که بیشتر با تعریف و عنوان این انجمن همخوانی دارند صورت گیرد.
البته موردی که میتواند در این میان مناقشه برانگیز باشد تعریف سایتهای موثر و مدیران مطرح در این زمینه است؟ ایا بایستی ترافیک سایت را ملاک کار قرار دهیم که در چنین حالتی احتمال مدیران سایتهای تفریحی و حتی سایتهای زرد با توجه به ترافیک بالاتر آن به نسبت سایتهای خبری در زمینه فن آوری اطلاعات و حتی سایتهای تخصصی از امتیاز بالاتری برخوردارند. همینطور مواردی مثل حضور در رسانه ها چه بسا که بسیاری از سایتهای خوب ایرانی فرصت مطرح شدن در رسانه ها را نداشته باشند با اینحال به نظرم انتخاب چند سایت مطرح در هر زمینه مانند تجارت الکترونیک،اخبار،سایتهای جستجو و فهرستها و پرتالها،سرویسهای وبلاگ، فرومها،سایتهای تولید کننده محتوا و... کار چندان سختی نباشد .

در نهایت نکاتی را نیز لازم میدانم در مورد گزارشها و اخبار اولین جلسه در زمینه بررسی پیشنهاد تشکیل انجمن داشته باشم . اول آنکه کسانی که در این جلسه آمدند به عنوان موسسین این انجمن نیستند و تنها افراد حاضر در جلسه بودند و چه بسا که بسیاری حتی شرایط عضویت را نیز نداشتند (یعنی حتی سایت هم نداشتند).
همچنین کسانی که در فرم ثبت نام حاضرین در جلسه تمایل خود را به عنوان اعضای هیئت مدیریه مطرح کردند تنها علاقمندی خود را ذکر کردند و اصولا در حال حاضر تصمیم گیری در مورد اعضا و حتی اساسنامه نیز بسیار زود است.اقای شلیله زحمت پیگیری ، ارسال درخواست برای سایتها و همچنین تهیه نسخه پیشنهادی از اساسنامه انجمن را بر عهده داشتند و ایشان همانطور که خودشان نیز معترف هستند اصلا سخنگوی چنین انجمنی یا موسس آن نیستند و حتی به نظر بنده این قضیه به معنای حضور ایشان در اعضای هیئت مدیره نیز نخواهد باشد چرا که اعضاء اصلی میبایست با انتخاب نظر اکثریت صورت گیرد.

اگر نظری در این زمینه دارید خوشحال می شوم آنرا در بخش نظرات مطرح کنید و یا به shirazi at gmail .com بفرستید.

نوشته شده توسط: در December 25, 2005 12:47 AM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1180

:نظرها

با نظر شما تقريبا موافقم و حتي به آقاي شليله توصيه کردم که اگر مي‌خواهند زحمت برگزاري جلسه بعدي را متقبل شوند، حتما از تعدادي از مديران سايت‌هاي شناخته شده که در اين جلسه حضور نداشتند يا دعوت نشده بودند، دعوت به عمل آيد.
در ضمن، به عقيده من نظر شما درباره آقاي شليله خيلي واقع بينانه نيست. در واقع مطرح کردن اين حرف از سوي شما در شرايطي که هنوز هيچ کس ديگري حاضر به قبول زحمت برگزاري جلسه بعدي نشده است عملا ممکن است منجر به لغو جلسه بعدي شود زيرا چه کسي حاضر است براي پا گرفتن انجمني تلاش کند که از همين حالا قراراست نقشي مهمي در آن نداشته باشد؟ از نظر اصولي حرف شما درست است و تصميم‌گيري نهايي با راي اکثريت خواهد بود ولي شما در بيان اين نظر خود ظرافت کافي به خرج نمي‌دهيد. ما نمي‌توانيم انتظار داشته باشيم کسي بيايد پادويي چنين انجمني را بکند و بعد هم خودش محترمانه کنار برود.
به نظر من خوب است برخي از کساني که در اين جلسه حضور داشتند و نسبت به ادامه اين جلسات و تشکيل چنين انجمني نظر مثبت دارند، خودشان آستين بالا بزنند و دست به کار تدارک جلسه بعدي شوند. اما اگر قرار است ابتکار و زحمت جلسه بعدي بازهم به گردن آقاي شليله باشد، بهتر است لااقل در ظاهر احترام ايشان را نگهداريم.

در عين حال من فکر مي‌کنم شما درباره اينکه چارچوب و دايره شمول اعضاي اين انجمن بايد چه کساني را دربرگيرد، باز هم ظرافت به خرج نمي‌دهيد. تعريفي که شما از مدير يک سايت ارائه مي‌دهيد (يعني مدير کسي است که هم مدير و هم صاحب و سرمايه‌گذار سايت باشد) آنقدر خاص است که جز خود شما و عده معدود ديگري، شخص ديگري را دربر نمي‌گيرد. همانطور که در جلسه هم خدمتتان گفتم، ما در يک دنياي تخيلي زندگي نمي‌کنيم و در بسيار از شرکت‌ها و سازمان‌ها تقسيم‌ مسووليت وجود دارد به گونه‌اي که بسيار محتمل است مدير سايت يک شرکت سرمايه‌گذار آن نباشد. صد البته - به نظر من - سايت شما (چه پارسيک چه بلاگفا) يک سايت عالي است ولي اين که همه کاره سايتتان خودتان هستيد هنر نيست و با تعريف کلاسيک مديريت يک کسب و کار اصولي سازگار نيست.

-----------------------------------------------------------------
پاسخ علیرضا شیرازی

فکر نمیکنم نظر من در رد آقای شلیله باشد اما برای خود ایشان مسائلی پیش آمده و دیگران هم در تماسهایی با من چنین گفتند که به هر حال عده ای فکر میکنند ایشان مثلا می خواهد خود انجمن تشکیل دهد و رئیس آن شود در حالی که اینطور نیست. به هر حال در صورت تحقق چنین انجمنی ایشان جزو موسسین خواهند بود و در عین حال هسته اولیه زحمات ایشان را در نظر خواهد داشت.

در مورد مدیر سایت هم اجازه دهید یک مثال بزنم من چیزی شبیه یک روزنامه را مثال می زنم یعنی مدیر مسئول و سردبیر! این در نهایت مدیر مسئول هست که درگیر مسائل حقوقی است و حتی ممکن است که سردبیر را عوض کند و یا مطالب نشریه را تغییر دهد. به هر به نظر من چیزی شبیه مدیر مسئول و صاحب اختیار سایت باید باشد و نه مثلا نماینده ای که شاید نتواند تصمیم بگیرد. مثالی می زنم مثلا اگر قرار باشد بنر خاصی مثلا در اعتراض به مسئه ای در سایتها قرار بگیرد ممکن است با وجود دبیر فنی یا نماینده مدیر مسئل و صاحب اصلی سایت نظر دیگری داشته باشد پس نیاز هست که حداقل هسته اصلی این چنین تشکیل شود در ضمن تعداد این سایتها و چنین مدیرانی کم نیست. تقریبا اکثر سایتهای ایرانی کسانی را دارند که حرف آخر را در آن میزند.
کسی که حرف آخر و تصمیم نهایی را میگیرد باید در جلسه باشد

نوشته توسط: بهروز نوعي پور at December 25, 2005 11:34 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002226.php on line 261

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002226.php on line 261