« جرمی به نام مزاحمت اینترنتی... | صفحه اول | وب 3.15 در راه است... »

جمعه 23 دی 1384

ریاضی در برابر سعیدی یا دولت مقابل بخش خصوصی

ابلاغیه جدید هیات دولت در زمینه لزوم هماهنگی نهادها و وزارتخانه با وزارت آی سی تی برای خرید هر گونه نرم افزاریا سخت افزاررایانه ای فضای آی تی کشور را متشنج کرده است. در نخستین واکنش رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای (که این روزها به سرعت مشغول عضو گیری از جامعه رایانه ای کشور است) تیغ تیز انتقادات خود را به سمت دبیرشورای عالی فناوری اطلاعات و معاون وزیر - عبدالمجید ریاضی - نشانه رفته است. سعیدی هفته گذشته در یک سخنرانی گفته که دبیرشورا صلاحیت انجام این کار را ندارد و وزیر باید فکری به حال وی بکند. اینکه چرا سعیدی بعد از یادداشتش خطاب به رییس جمهور این بار سراغ ریاضی رفته قطعا رسیدن به این نتیجه گیری است که این مصوبه محصول فعالیت های ریاضی در ریاست جمهوری است.

اما این ابلاغیه چه مشکلی برای سازمان نظام صنفی ایجاد میکند که واکنش تند آنها را برانگیخته؟ به نظرم ابلاغیه کاملا نشان دهنده جهت گیری جدید وزارت ارتباطات در زمینه متولی گری آی تی در کشور است. در شرایط فعلی ریاضی به عنوان شخص اول آی تی کشور چاره ای جز این نداشته که به نوعی فعالیت های مرتبط با آی تی را در سازمان ها و نهادهای مختلف به این وزارتخانه ارتباط دهد، این ابلاغیه را از این جهت من با طرح تکفا جهانگرد مقایسه می کنم که در شرایطی مصوبه هیات دولت را دریافت کرد. در واقع ریاضی نیز مانند جهانگرد با مصوبه دولت بخش های دولتی را به مجموعه مورد نظر خود مرتبط می کند. اما این ابلاغیه چند تفاوت عمده نیز با تکفا دارد و آن لحن اجبارگونه آن است که به نظرم مخالفت های درون بخشی دولتی را نیزموجب خواهد شد. یکی از ویژگی های تکفا همچنانکه جهانگرد نیز در این جا به آن اشاره می کند محصول نزدیکی شورای عالی اطلاع رسانی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی است. در حالی که در ابلاغیه جدید به نظر می رسد حتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم باید برای خرید هر نرم افزار و کامپیوتری با وزارت ارتباطات هماهنگ کند. این موضوع به نظرم مقاومت های زیادی در برابر طرح های وزارت ارتباطات ایجاد خواهد کرد و احتمالا بر پروسه انجام پروژه ها در سازمان های دولتی هم تاثیر و تاخیر جدی خواهد گذاشت. بحث های دیگری نیز در این زمینه مطرح است مثلا آیا اصلا وزارت ارتباطات توان فنی و اجرایی نظارت بر هر گونه خرید نرم افزاری و سخت افزاری را دارد و یا این بحث به ایجاد یک نوع مونوپولی در عرصه دولت تبدیل نمی شود؟ واقعیتی است که بازار فناوری اطلاعات در ایران مثل هر بازار دیگری وابسته به دولت است و هر گونه تغییر در رفتار خرید و واگذاری پروژه های دولتی بر این بازار تاثیر گذار است. یک مشکل عمده می تواند این باشد که وزارت ارتباطات برخی بخش ها و شرکت های خصوصی و یا دولتی را بیش از دیگران شایسته واگذاری پروژه ها و خریدهای سخت افزاری و نرم افزاری بشناسد و این ضربه به بخش های دیگر را به دنبال خواهد داشت.
علی رغم همه اینها فکر میکنم انتقاد سعیدی نسبت به ریاضی هم بیش از اندازه "تند" بوده است و این برای سازمان نوپای نظام صنفی چندان مشگل گشا نیست. نظام صنفی هم اکنون در حال عضوگیری است و هر گونه تعارض مستقیم آن با دولت در این مرحله می تواند بر فرآیند شکل گیری آن تاثیر بگذارد. حتی به نظرم واکنش نسبت به ایجاد تشکل جدید التاسیس فناوری اطلاعات و صحبت های آنان مبنی بر غیرقانونی بودن نظام صنفی هم چندن مهم نبود که رییس سازمان نظام صنفی بخواهد فعلا در این زمینه وارد شود.

در همین زمینه نگاه کنید:
- انتقاد شديد رييس سازمان نظام صنفی از دبير شورای عالی فناوری اطلاعات
- ریاضی: منافع نامشروع یک عده با این ابلاغیه به خطر افتاده است

نوشته شده توسط: شهرام در January 13, 2006 02:26 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1203

:نظرها

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002272.php on line 237

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002272.php on line 237