« ریاضی در برابر سعیدی یا دولت مقابل بخش خصوصی | صفحه اول | 3 گیگابیت در ثانیه ترنسفر! »

جمعه 23 دی 1384

وب 3.15 در راه است...

این وب به میزان 1.15 از وب 2.0 بیشتر است و وب 2.0 هم یکی از وب 1.0 بیشتر است. برای هیچ کدام از آنها هم تعریف مشخصی موجود نیست و مدل فنی یا تجاری یا ارتباطی مشخص و معینی هم ندارند و فقط با ذکر مثال و بزرگ نمایی تمایزها می توان آنها را به خورد شنونده داد.
این مقدمه را برای این گفتم که بگویم وب 2 یک نام تجاری است که برای یک کنفرانس که در مورد تحولات دنیای وب برگزار می شود انتخاب شده و نه تعریف علمی دارد و نه یک فناوری مشخص است و روی آن تبلیغ و بازاریابی شد در حدی که بعضی باورشان شد که وب 2 داریم ولیکن چیزی بیش از برخی فناوریها و تحولات ارتباطی و کاربری موجود در فضای وب نیست.
بنابراین وقتی وب 2 شنیدید میتوانید بگویید " این که گفتی یعنی چه؟"

عملا شما هر کجا که خواستید راجع به تحولات دنیای وب سخنرانی کنید یا مطلبی بنویسید و چیزی را بفروشید یا چیزی بگید که مخاطب گیج بشود و فکر کند خیلی جدید است عنوان آنرا بگذارید وب 2 :)

به عنوان مهندس نرم افزار صحبت از برنامه نویسی تحت وب 2 نکنید که به شما میخندند وقتی صحبت از وب 2 میکنید قیافه کسی که از آخرین تحولات فنی و علمی وب و دنیای نرم افزار مطلع است را به خود نگیرید ميتوانيد از Ajax و RSS و Push Technology و Social Networking وAdvanced UI Design و... صحبت کنيد اما نگوييد اينها يعنی وب ۲ چون ماهيتا به هم ربطی ندارند تنها ويژگی آنها اين است که فعلا مد روز هستند!

وب 2 را در ردیف اینترنت 2 یا ipv6 یا ngn قرار ندهید چون وب ۲ بیشتر نام يک کنفرانس است تا یک بستر نرم افزاری یا فناوری یا یک استاندارد مدون و تقريبا يک نام مرده است اما پايه گذاران آن بدشان نميآيد که اسمی از خود در تاريخ وب به عنوان مطرح کننده نام وب ۲ باقی بگذارند و هر از گاهی اسم آنرا مطرح کنند و نظریه پردازی کنند چون اين نام تجاری به منافع آنها هم گره خورده و بیشتر یک ابزار بازار یابی است.
برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت وب 2 با وب معمولی به این آدرس مراجعه کنید.

نوشته شده توسط: رضا هاشمی در January 13, 2006 03:17 PM | تکنولوژی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1205

:نظرها

همه این موارد قراردادی می باشد. که مثلا چند تا تکنولوژی و یا تکنیک رو کنار هم دیگه بذاریم و به آن یه اسمی بدیم.
ولی نکته ای که باید در نظر گرفت تا این موارد پیش نیاد اینه که نرم افزار باید در خدمت انسان باشد و نه انسان در خدمت نرم افزار . مثلا در یک جا ajax برای رابط کاربری بهتر است و کاربر با آن راحتر است
و یک جا همین بقولی web1 خودمان بهتره
یا علی

نوشته توسط: علی at January 14, 2006 11:26 PM

مسئله نام نبوده اصلا ، وقتی ما می گیم نسل دوم یا نسل سوم ، قاعدتا نمی تونیم یک تاریخ خاصی رو اعلام کنیم و بگیم قبلش فلان نسل بعدش فلان نسل، منظور از وب 2 بیشتر نسل دوم وب سایت های مبتنی بر وبه که بیشتر به سمت تولید محتوا توسط کاربر و تعامل بهتر کاربر با پایگاه، طراحی استاندارد و مبتنی بر فن آوری های نو و استفاده از روش های نوین دسته بندی محتواست.

اون ها ادعایی در مورد مالکیت ایده وب 2 ندارن ... آیا نظریه پردازی به نظر شما مشکلی داره؟ اگه ایده وب 2 رو نمی پسندید ، یه مقاله بنویسید و نقدش کنید ولی سعی نکنید کاربرهای دیگه رو نسبت به این ایده ، بدبین کنید.

رضا هاشمی:
سلام.. ممنون از نظری که دادید.مسیله من دقیقا همین است که موضوع صحبت وب 2 است که تعریفی ندارد و نمی توانیم هر تغییر و تحولی در وب رخ میدهد را به اسم وب 2 به خواننده بگوییم.
نام گذاشتن و حتی نسل جدید و قدیم خواندن چیزی قواعدی دارد.
تعریف شما از وب 2 یک تعریف شخصی است چون وب 2 اصلا تعریف روشنی ندارد و هر کسی برای خودش یک حرفی میزند.
در این مورد مقاله ای نوشته ام و منتشر خواهد شد اما سعی نکنید روشنگری و اطلاع رسانی و نقد دیدگاههای نادرست را با بدبین کردن هم تراز کنید.

این فقط حرف من نیست چون من این تحلیل را با مطالعه و خواندن نظرات مختلف کرده ام اما سوال من اینست که وقتی کسی که یکسال راجع به وب 2 نوشته و عضو اصلی Web 2.0 Workgroup است میگوید وب 2 مرده است
شما از چه چیزی دفاع می کنید؟
http://www.readwriteweb.com/archives/web_20_is_dead.php
از نظرات کسانیکه تازه اسم وب 2 را شنیده اند و فکر میکنند کشف بزرگی کرده اند؟

نوشته توسط: مانی منجمی at January 14, 2006 01:53 PM

مطلب خوبی بود خیلی خوبه با چاشنی طنز و صحبت های عامیانه بنویسید و مثل دیگران نویسندگان این وبلاگ(چه قدیم و چه جدید) خشک نمی نویسید ولی آیا این که وب2 را یک تحول می دانند اشتباه است؟! آیا دلیل علمی ندارد؟! مهدی رودکی اشتباهاً یک لفظ تجاری را با کاربرد علمی برده؟! با تشکر و سپاس

نوشته توسط: دایی البرز at January 14, 2006 09:25 AM

سلام
نوشته هات پسندیدنی اند !؟
حداقلش اینه که ملقمه ای از انصاف توش هویداست

نوشته توسط: یوسف at January 14, 2006 02:09 AM

مرسی ! فقطط کتگوری پست رو بد انتخاب کردی !

نوشته توسط: آرشی at January 13, 2006 04:07 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002274.php on line 277

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002274.php on line 277