« شصت و پنجم شدیم، هورا! | صفحه اول | غول گرایی تخیلی در فضای تکنولوژی اطلاعات ایران »

دوشنبه 11 اردیبهشت 1385

تولید محتوای الکترونیکی یا آموزش الکترونیکی؟

مدتهاست که در ایران ، در رسانه ها و کنفرانسها، دورا دور شاهد مباحث مربوط به آموزش الکترونیکی و دانشگاه مجازی بوده ایم. محوریت این جلسات با کلماتی همچون ایجاد زیر ساخت آموزش الکترونیکی در مدارس و دانشگاهها و حتی تاسیس دانشگاههای مجازی با حمایت دولت همراه بوده است. اخیرا قدری در سایت آموزش مجازی دانشگاه علم و صنعت چرخی زدم. متوجه شدم افتراق زیادی ما بین آنچه ما در ایران به عنوان آموزش الکترونیکی می شناسیم با آنچه در مراکز آکادمیک جهان بر روی بهینه سازی آن فعالیت می کنند نهفته است.
ساخت محتوای الکترونیکی یا تبدیل کلاسهای درسی به یک فضای مجازی و غیر فیزیکی، چیزی است که از دهه نود با جدی شدن اینترنت در فضای آموزشی مطرح شد و در 15 سال گذشته، شرکتهای خصوصی و بسیاری از دانشگاهها، بر روی تولید محتوای الکترونیکی و همچنین تولید نرم‌افزارهای فضای آموزشی مجازی اقدام کردند. یک سیستم سنتی را تصور کنید. کتابهای درسی کاغذی، تکالیف کاغذی، استاد و کلاس درس حضوری. در عوض در یک محيط الکترونیکی، کتابها و مطالب به فایلها و اسلایدها تبدیل می‌شوند، تکالیف با ایمیل ارسال می‌شوند یا از طریق سیستم آنلاین در صندوق استاد قرار می گیرند و شما دیگر چهره استاد خود را هر روز نمی‌بینید و نیازی به سفر فیزیکی به محل کلاس نیست و شاید حتی استاد را با دوربین و از روی وب تماشا کنید... همه اینها تنها یک تغییر ماهیت از شکل قبلی به شکل جدید است. یک مدل پیشرفته‌تر و کارامدتر.
امروزه آموزش الکترونیکی، نیازمند ایجاد تحول در سیستم آموزشی به معنای آموزش انتخابی است. مراکز تحقیقاتی بر روی تولید محتواهای آموزشی کوچک، اتصال محتواها، تولید ترکیبی محتوا، سنجش هوشمند میزان فراگیری دانشجو، اجازه انتخاب به دانشجو در شکل دهی واحدهای درسی و.... متمرکز هستند. بطور کلی فرایند تحقیق به سمت آموزش انتخابی و آموزش هوشمند در حرکت است با اینحال در کشور ما به دلیل کمبود محتوای الکترونیکی، نو پا بودن آموزش مجازی و حتی تصور غلط بعضی از مسوولین نسبت به آموزش الکترونیکی، این مسیر تحقیقاتی، شکل آنچنانی به خود نگرفته است.
تصور کنید روزی که شما وارد دانشگاه می شوید، خودتان واحدهای درسی دلخواهتان را می‌سازید، استاد دلخواه خود را بر می‌گزینید و حتی سرعت آموزشی خود را بر حسب توانمندی و علاقه آموزشی خود تنظیم می‌کنید.

نوشته شده توسط: علیرضا کاشیان در May 1, 2006 07:22 AM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1298

:نظرها

مشکل ما در مورد محتوا بیشتر تنگ نظری است. وقتی کسی یک مطلب را یاد گرفت فکر می کند باید آن را مثل طلا حفظ بکند تا دیگران آن را یاد نگیرند.

نوشته توسط: علیزاده at September 5, 2006 07:49 PM

سلام , من هم خیلی موافقم , من و تعدادی از دوستان در زمینه تولید محتوا و کلا استاندارد سازی آن در حال بررسی هستم و هستیم و بزودی سایت www.els.ir تا چند روز آینده فعال میشه و به خیلی از این مسائل پرداخته می شود .

نوشته توسط: پرهام at May 1, 2006 04:05 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002477.php on line 241

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002477.php on line 241