« تولید محتوای الکترونیکی یا آموزش الکترونیکی؟ | صفحه اول | افغانها و شیوه مدرن نفوذ اطلاعاتی »

دوشنبه 11 اردیبهشت 1385

غول گرایی تخیلی در فضای تکنولوژی اطلاعات ایران

امروز مطلب مربوط به رقابت صدا و سیما با سایتهای گوگل و یاهو رو در سایت بازتاب مشاهده کردم. در بعضی مواقع در زندگی، انسان عاجز از گریه کردن یا خندیدن است... 45 میلیارد تومان بودجه، برای توسعه پورتال ملی ایران! ما یک هزار گل بر سر و روی آی تی ایران زدیم، این هم گل یک هزار و یکمین. اگر پروژه های ریز و درشت در فضای آی تی ایران را ببینم، زیاد جای تعجبم نیست. چون حکم سرمایه گذاری، ساخت تجربه و انتقال تکنولوژی را دارند. ولی وقتی به سراغ حرفهای آنچنانی در فضای آی تی ایران می رویم، باید وزن و شان خود را نیز سنجش کنیم و حتی رسالت و جایگاه سازمانی خود را بشناسیم. دیروز دوستی صحبت از قصابی های آنلاین ملی می کرد. می گفت اگر همه قصابی ها رو بطور آنلاین با ماهواره به هم وصل کنیم، صد در صد اگر گوشت فاسد یا همراه با جنون گاوی وارد یکی از آنها شد، همه قصابی های ایران، خبردار می شوند، یا مثلا فلان کشتارگاه 100 عدد گوسفند رو سر برید، قیمت جهانی گوشت رو لحظه به لحظه می توان دید. آی تی واقعا در ملی کردن طرحهایی همچون قصابی الکترونیکی، نقش بسزایی دارد.

سال گذشته میلادی، به دلیل فعالیتهای تحصیلی، تماسهای مکرری با تعدادی از محققین فعال در حوزه موتورهای جستجو داشتم. تعدادی از آنها در گوگل و آلتاویستا کار می کردند. من معمولا رزومه همه آنها را خوانده بودم. 2 نفر از آنها جوانان روسی هستند که یکی از آنها در گوگل دسکتاپ فعالیت می کرد و دارای سابقه فوق العاده ای بود. دارای چندین درجه افتخار در زمینه پژوهشهای ریاضی، دکترای افتخاری از استانفرد در زمینه تولید الگوریتمهای دسته بندی و حتی صاحب بیش از 90 مقاله علمی و بیش از 60 سخنرانی در کنفرانسها و حتی 2 مصاحبه تصویری با CNN و ABC. این آقا 24 سال سن داشت و در گوگل فعالیت می کند. باید بگویم گوگل مملو از نیروهای این چنینی است. گوگل به قول استاد من، در یک فرمول ریاضی بسیار محرمانه نهفته است. بقیه ظواهر و سرویسها، مثل شاخه و برگ برای آن فرمول عجیب است که گوگل با چنگ و دندان از آن حفاظت می کند.
یک روز یک موش به میان جنگل می رود و داد می زند آهای نفس کش... ناگهان سر و کله شیر پیدا می شود.. موش که دست و پای خود رو گم کرده بود می گوید آهای، نفس کشیدن چه نعمت خوبی است.
من فکر می کنم اول از همه اگر به این فکر کنیم که صدا و سیما چگونه می تواند مردم را آموزش دهد با قدرت رسانه ای خود و سپس به فرهنگ سازی بپردازد و اطلاع رسانی صحیح انجام دهد، دعای خیر مردم بدرقه راهش خواهد بود.. چیزی که دور از انتظار نیست..ساخت موتور جستجو و همچین ژستهای آکادمیک را باید سپرد به دستگاههای آموزش عالی تا بتوانند بطور پایه و تحقیقاتی با آن دست و پنچه نرم کنند.. و الی این پروژه ها 95 درصد ماهیت تحقیقات بنیادین و آکادمیک دارند تا اینکه تعدادی برنامه نویس و کامپیوتر دان با تجربه را جمع آوری کنیم و پرتال ملی راه اندازی کنیم... این حرکتها نه اینکه نشان از بینش بالا و اقتدار گرایی مملکت ماست، بلکه در مواقعی نشان از اندیشه های کودکانه و نبود درک صحیح از معادلات آکادمیک جهانی و دخالت هر دستگاه در سایر فعالیتهای غیر مرتبط را نشان می دهد...اینها بیشتر شبیه گول گرایی تخیلی در فضای جنگلی آی تی ایران است...

نوشته شده توسط: علیرضا کاشیان در May 1, 2006 07:37 AM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1299

:نظرها

با سلام خدمت تمامی خوانده گان محترم و سلام و عرض خسته نباشی خدمت مدیریت وب.
توجه! توجه!
از تمامی عزیزانی که در حوضه سیاسی . اجتماعی. فرهنگی .و هنری.علمی و بالاخره ورزشی در اخبار تفسیر , ,تحلیل و مقاله در مهارتی دارند و علاقه مند به همکاری هستنددعوت به عمل می اوریم.
فقط کافیست به وب سایت امده و در بخش نظر ها ایمیل خود و نظر مساعد خود مبتنی بر همکاری با سایت اعلام نمایید تا در اولین فرصت کلمه کاربری و رمز ورود مخصوص نویسنده گان رو برایتان ایمیل کنیم.
با تشکر مدیریت سایت.

نوشته توسط: داریوش at May 5, 2006 12:58 AM

سلام
آشنايي با يكي از دانشمندان جوان هسته اي كشورمان

http://zionistbuddy.blogspot.com

مرسي

نوشته توسط: Zionist at May 2, 2006 02:31 AM

سلام
آشنايي با يكي از دانشمندان جوان هسته اي كشورمان

http://zionistbuddy.blogspot.com

مرسي

نوشته توسط: Zionist at May 2, 2006 02:31 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002478.php on line 260

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002478.php on line 260