« هفته نامه بزرگراه فناوری | صفحه اول | پشت پرده ای از بزرگراه فناوری »

شنبه 27 خرداد 1385

از ماشین لباس شویی تا موبایل

چه می کنه این افزایش تعرفه! حالا سازنده ماشین لباسشویی حایر هم به فکر تولید گوشی موبایل افتاده و این اتفاقا خیلی چیز عجیبی نیست در کشوری که هر کس در پست غیر تخصصی اش بازی می کند. وقتی صاایران با همه رانت هایش ادعای تولید گوشی نمی کند حالا سازندگان ماشین لباسشویی و سرخ کن و بخار پز به فکر ساخت گوشی افتاده اند. به قول یک از دوستان فردا نوبت امرسان است که یک سری گوشی زیبا جا دار مطمئن تحویل مردم بدهد . در یک سیستم فرامنطقی معجزه نگرمطمئن به نفس( به به چه اصطلاحی شد) چندان تعجب نمی کنم امروز از پرتغال ببریم و فردا این سیم کارت های نیک کالا باشد که به عنوان اپراتور سوم تحویل مردم شود. هر چه باشد اجاق گاز از لحاظ صنعتی به تکنولوژی موبایل نزدیک تر است تا باغ های پسته :)

نوشته شده توسط: شهرام در June 17, 2006 10:54 AM | ارتباطات

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1320

:نظرها

سلام آقا شهرام
مطلب شما کاملا درسته . فقط یک نکته را نباید فراموش کنیم که این چینی ها هم قبل از داشتن تکنولوژی با کمک مونتاژ توانستند صنایع خودشان را وارد این بازار کنند. مشکل از اینجاست که این رانت یا انحصار پایان ندارد. اگر مثلا بگویند که این تعرفه فقط برای ثه سال است، خوب آنوقت شرکتهائی که می خواهد از این انحصار استفاده کنند برنامه ریزی می کنند طوریکه در سه سال آینده بتوانند با محصولات مشابه دیگر رقابت کنند.
اما متاسفانه هنوز معلوم نیست که این انحصار تا کی ادامه دارد. مثل خودرو که هنز معلوم نیست که چه زمانی بالاخره این تعرفه واردات کم خواهد شد.

شهرام:دقیقا و مشکل اینجا اصلا این نیست که مونتاژ هست یا نیست فقط قرار است جای آدم ها عوض شود.مثلا من نمی دانم الان مافیای واردات گوشی در کشور کیست ولی با این شیوه جدید این مافیا ریشه کن نمی شود بلکه مافیای جدیدتری جای آن قبلی را می گیرد.

نوشته توسط: reza at June 18, 2006 03:06 PM

مي بينم که جسارت کرده و به تاليا تيکه انداختي. تو اگه از خواص پسته خبر داشتي از اين حرفها نمي زدي! حالا اصلا تاليا بد کرد فرهنگ تلفن همراه اعتباري رو تو اين مملکت جا انداخت و قيمت سيم کارت رو کم کرد. اصلا تو حقت همينه که بري سيم کارت بخري يه ميليون. بعد تو افغانستان سيم کارت مي خرن صد هزار تومان! خدا هدايتت کنه ان شاأ..

نوشته توسط: احسان at June 17, 2006 10:27 PM

شهرام عزیز . . .از خوندن این پستت هم تعجب کردم و هم متاسف شدم. ملت ما هر تخصی که داشته باشند یا نداشته باشند، زمینه صنایع ادبی خیلی خوب و استاد هستند. دوست عزیز، مگر کمپانی میتسوبیشی خودکار و رواننویس تولید نمی کند؟ مگر همین کارخونه موتور هواپیما نمی سازد؟ این که شرکتی هم ماشین لباس شوئی بسازد و هم گوشی موبایل مگر بد است؟ مثلا ساخت موبایل در وطن رو کی بای دانجام دهد؟ این سیستم باید شرکتی باشد که تجربه تولید داشته باشد، دانش آن را داشته باشد یا آنرا تهیه کند. پس هیچ کار بعیدی نیست که شما اینقدر برایش سخت گرفته اید مگر آنکه این شرکت در همان چیزی که امروز تولید می کند، بدسابقه باشد (که من از بد یا خوب تولیداتش خبر ندارم و هیچ آشنایی هم با این شرکت ندارم) اونوقت هر کاری کند احتمالا خوب انجام نخو.اهد داد.
از زورنالیستهای باسواد و جسوری مثل شما انتظار می رود که بیشتر هشدارها و اعلام نظرهایتان کارشمناسانه باشد. البته من اینطور فکر می کنم.

شهرام: پرویز جان موضوع را بد گرفتی. اشاره من به تولید است اتفاقا در همین مثالت میتسوبیشی خودکار را خودش تولید میکند ولی حایر چه طور ؟ آیا جز این است که قرار است موبایل را در ایران مونتاژ کنند؟ مشکل من اصلا شرکت حایر و یا امثال آن که به شکل انحصاری یک قرارداد با وزارت صنایع برای تولید( بهتر بگویم مونتاژ صدردصد) موبایل بسته اند و از طرف دیگرهمین وزارتخانه تعرفه گوشی را 56 درصد افزایش داده تا این منحصران به سود کلان برسند نیست، مشکل این است که ما اساسا مزیت و تکنولوژی تولید گوشی موبایل در کشورمان را نداریم و این را همه به خوبی می دانند مثال این موضوع دقیقا انحصاری است که در زمینه خودرو در ایران وجود داشته و دارد و به بهانه حفظ صنعت تمام مردم ما را از داشتن خودرو ارزان و با کیفیت محروم کرده است.

نوشته توسط: parviz at June 17, 2006 04:00 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002508.php on line 250

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002508.php on line 250