« باد تلکام را با خود برد | صفحه اول | آغاز نشست راهبری اینترنت »

شنبه 6 آبان 1385

به طرف آتن

فوروم راهبری اینترنت از روز دوشنبه در آتن یونان آغاز به کار می کند. این فوروم در واقع دنباله بحث مربوط به راهبری اینترنت است که در اجلاس تونس هم بی نتیجه به پایان رسید و البته به نظر نمی رسد که این نشست و نشست های بعدی هم به تصمیم گیری خاصی برسد و شاید تنها فایده آن بازکردن موضوع و مطرح شدن آن باشد. حداقل چیزی که از پیگیری موضوع راهبری اینترنت در نشست ها و اجلاس های جامعه اطلاعاتی حاصل شد این موضوع بود که دیدگاه های ذینفعان در این بحث آنقدر عمیق است که مشخص است به هیج حاصلی نمی رسد. این موضوع خصوصا با ورود بخش های خصوصی و جامعه مدنی به این اجلاس سازمان مللی رنگ بیشتری گرفت. در اجلاس آتن که بیل تامسون آن را کم بنیه و نه چندان پرحاصل خوانده هم چنین موضوعاتی ادامه خواهد داشت. مثلا دولت هایی چون ایران تلاش می کنند ادامه خارج کردن کنترل اینترنت از سیطره شرکت های وابسته به دولت ایالات متحده را پیگیری کنند در حالی که خود از طرف گروه های فعال حقوق بشر نیز تحت فشار قرار دارند. مثلا عفو بین الملل با انتشار فراخوانی از وبلاگ نویسان خواسته تا برای آزادی اینترنتی تلاش کنند و به سانسور شرکت هایی چون یاهو و گوگل و یا بازداشت برخی وبلاگ نویسان از جمله در ایران اشاره کرده است. در این وضعیت دستور کار اجلاس نیز با اعتراض دولت ها مواجه شده است. در واقع دستور کار عملا وضعیت را از حالت نگاه انتقادی به راهبری فعلی اینترنت خارج کرده و به سطح بسیار پایین ترین تنزل داده به طوری که حتی صدای روسیه هم درآمده و خواستار وارد شدن بحث مدیریت آدرس های آی پی و اینترنتی ( یا باز کردن پرونده آیکان) شده است. با این همه به نظر نمی رسد نهادهایی چون آیکان چندان نگران خروجی این اجلاس باشند چه حتی رییس هیات مدیره آیکان جزو یکی از سخنرانان افتتاحیه است. ایران که در یک سال گذشته در زمینه راهبری اینترنت عملا هیچ کاری انجام نداده و خیلی از پست هایی را که طی چندسال اخیر در نهادهای اینترنتی به دست آورده بود را نیز خالی گذاشته( بی جهت نیست با وجود آن همه سروصدای خبری در اجلاس تونس از ایران هیچ نماینده ای حتی در گروه مشورتی مجمع راهبری اینترنت قرا ندارد ) . ایران به هر حال تصمیم گرفته در این اجلاس شرکت کندو ظاهرا آقای ریاضی دبیرشورای عالی آی تی و پیمان سعادت گروه ایرانی را تشکیل می دهند.بیل تامپسون در بی بی سی می نویسد در این اجلاس همه حرف می زنند و کسی گوش نمی دهد بر این اساس آنچه مشخص است ایران اگر دنبال خواندن بیانیه و نقطه نظرات و سیاست های خود درباره اینترنت باشد کسی چندان توجهی نخواهد کرد اما اگر همچون گروه راهبری اینترنت سازمان ملل و اجلاس دوم ( حداقل تا شب آخر) به دنبال دیپلماسی همراه کردن منافع کشورهای نزدیک به هم باشد می تواند به تاثیرگذاری در این بخش ( که من آن را امتیازگیری - مثلا در عرصه منابع اینترنتی و یا مقابله با تحریم های اینترنتی - می نامم) امیدوار باشد. ایران می توانست حداقل در مورد تحریم های اینترنتی که دامن کاربران این کشور را گرفته یک ورک شاپ در این اجلاس برگزار کند.

مرتبط:
برنامه کل نشست ها و ورک شاپهای اجلاس آتن
ایران و مجمع راهبری اینترنت
ورک شاپ ها و کارگاه های آموزشی آتن
فراموشی خاطره های تلخ تونس

نوشته شده توسط: شهرام در October 28, 2006 11:32 PM | ارتباطات

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1397

:نظرها

تشکر آقا شهرام ، اما: پيشنهاد آخرتون ( ایران در مورد تحریم های اینترنتی یک ورک شاپ در این اجلاس برگزار کند.) با داده هاي پاراگرافهاي قبلي تون ( مثلا: در حالی که خود -ايران- از طرف گروه های فعال حقوق بشر نیز تحت فشار قرار دارند) در تناقض است.

شهرام: ببینید خاستگاه دو محدودیت( از بیرون و از داخل) متفاوت است. در واقع دولت ایران از تحریم اینترنتی علیه کاربران ایرانی سودی نمی برد و دلایلش برای محدود کردن اینترنت در داخل نیز متفاوت است. به نظر من دولت با پشتیبانی از برگزاری ورک شاپ هایی توسط گروه های غیر دولتی ایران می توانست می توانست حتی همین شبهه را هم برطرف کند. تناقضی را که می گویید باید در جاهای دیگری جست و جو کرد مثلا در دیپلماسی اینترنتی ایران مثلا انتقاد به وضعیت دولتی بودن راهبری اینترنت فعلی از یک سو و تمایل برای دخالت دولت ها در مدیریت اینترنت از سوی دیگر. البته چنین تناقض هایی در طرف های دیگر هم کم نیست.

نوشته توسط: review at October 29, 2006 06:34 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002638.php on line 242

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002638.php on line 242